נפתחה ההרשמה למאגר שיבלום עבורכם שיחות שיווק והתרמה

ההרשמה למאגר 'אל תתקשר אליי' נפתחת היום | החוק אוסר על עוסק להתקשר לצורך שיחות שיווק לצרכן שנרשם למאגר | מתחילת 2023, החוק יכנס לתוקף ואסור יהיה להתקשר בשיחות שיווק לצרכנים שהכניסו את מספר הטלפון שלהם | ומה לגבי שיחות התרמה, איזה סוג התרמה תותר לביצוע ומאיזה סוגי התרמה תוכלו להימנע?

מוקד טלפוני. אילוסטרציה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מודיעה על פתיחת ההרשמה למאגר שימנע משיחות שיווק לעשות דרכן אל מכשירכם. המאגר נפתח להרשמה לציבור הרחב החל מהיום. החל מיום 1.1.23 החוק יכנס לתוקף ולא יהיה ניתן להתקשר בשיחות שיווק לצרכנים שהכניסו את מספר הטלפון שלהם הנייד או הנייח למאגר. עוסק שירצה להתקשר אל הצרכן יצטרך לבדוק קודם לכן האם הצרכן נרשם למאגר, ורק אם המספר של הצרכן לא מופיע במאגר העוסק רשאי להתקשר אליו.

ברשות להגנת הצרכן ציינו במענה לפניית 'ביזנעס', כי שיחות התרמה שאין מוצע לתורם בתמורה לכספים שיתרום – דבר (כגון: השתתפות בהגרלה, ברכה, תפילה וכדומה) יוכלו להתקיים. אולם אם יש תמורה כלשהי שניתנת לתורם – הרי זו שיחת שיווק לכל דבר.

250/200 סייד בר + קובייה

המהלך ילווה בקמפיין שיעלה למודעות ולשיח הציבורי את הקמת מאגר אל תתקשר אליי ומטרתו הנעה לפעולה של כניסה למערכת והרשמה למאגר. הקמפיין יכלול פניה בשפות שונות ופניה למגזרים השונים, ובנוסף יהיה דגש מיוחד על עידוד לרשום למאגר את אוכלוסיית האזרחים הוותיקים.

ביום 24.11.2020 פורסם תיקון 61 לחוק הגנת הצרכן הקובע, בין היתר, מגבלות על שיחות שיווק טלפוניות ומחייב עוסק המבצע שיחת שיווק באמצעות הטלפון או בדרך אלקטרונית לברר האם מספר הטלפון שאליו מתבצעת השיחה רשום במאגר אל תתקשרו אליי. לצורך כך נקבע כי הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן תקים ותנהל מאגר שבו יירשמו מספרי טלפון של צרכנים שאינם מעוניינים שיבוצעו למספר הטלפון שלהם שיחות שיווק וכי עוסקים שמבצעים פנייה שיווקית לא יפנו לצרכנים שנרשמו במאגר.

כמו כן נקבעה הסמכות להטיל עיצום בסך של 46,080 ₪ לגבי כל הפרה על עוסק שפעל בניגוד להוראות החוק.

עקרונות המאגר:

  • המאגר מיועד לצרכנים המעוניינים לרשום מספרי טלפון נייד ונייח ישראלים
  • המאגר הינו שירות ללא עלות.
  • הנתונים במאגר מאובטחים והמאגר אינו דורש או אוסף כל מידע נוסף מהצרכן מלבד מספר הטלפון שנרשם למאגר.
  • יש להירשם למאגר פעם אחת בלבד, לאחר ההרשמה מספר הטלפון יישאר במאגר ללא הגבלת זמן.
  • ניתן להסיר את מספר הטלפון מהמאגר בכל שלב.
  • כל אדם יכול רשום כל מספר טלפון למשל בן משפחה שירשום את הוריו (אך נדרש שהטלפון אותו רושמים למאגר יהיה נגיש למבצע הרישום).

אלו עוסקים מחויבים לבדוק במאגר בטרם הם מבצעים שיחת שיווק: המאגר מיועד לעוסקים המבצעים שיווק טלפוני לצרכנים ישראלים. עם זאת, שימו לב: חובת המאגר לא תחול על עוסקים בתחום הביטוח, מוסד פיננסי, ובנקים.

כיצד נרשמים למאגר:

באינטרנט – למאגר הוקם אתר אינטרנט ייעודי בכתובת: https://dnc.fta.gov.il, ניתן להיכנס אל המאגר גם מאתר הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן.

בטלפון – ניתן להירשם באמצעות מענה ממוחשב בטלפון שמספרו 1-800-071-171.

במענה אנושי בטלפון – הוקם מוקד ייעודי אנושי לרישום ותמיכה לצרכנים שמספרו 1-800-071-170 (שעות פעילות: יום א' 14:00-17:00, ימים ב'-ה' 9:00-13:00).

בוואטסאפ – לינק ישיר נמצא באתר המאגר.

Inner 620/130

שרת הכלכלה והתעשייה, אלופה במיל׳ אורנה ברביבאי:״הקמת מאגר ״אל תתקשר אלי״ מעביר את הכוח לידי הצרכנים, כך שיוכלו לבחור האם לקבל שיחות שיווקיות או לא. מדובר בכלי אפקטיבי שנועד להגן בעיקר על האוכלוסייה המבוגרת החשופה לפגיעה יותר מאחרים. פעלנו בשיתוף פעולה של הרשות להגנת הצרכן, המשרד לשוויון חברתי בהובלת עמיתתי השרה מירב כהן ומשרד הכלכלה והתעשייה. אין לי ספק כי שיתוף הפעולה יצמצם משמעותית את הפגיעה בצרכנים. אני מזמינה כל אזרח החפץ בכך להרשם למאגר.״

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן: "המטרה של מאגר "אל תתקשר אליי" היא בראש ובראשונה להגן על צרכנים מוחלשים שחברות טלמרקטינג רואות בהם טרף קל. הקמת המאגר באה בהתאם למגמה העולמית ועל רקע אלפי מקרים קשים שטיפלנו, בהם צרכנים מבוגרים, עולים חדשים, אנשים עם מוגבלויות שנוצלו בצורה מחפירה. אני מאמינה שלצרכנים צריכה להיות שמורה הזכות לבחור: האם הם מעוניינים לקבל שיחות שיווקיות או לא. מדובר בשירות חשוב לצרכנים מוחלשים אבל גם לכלל הציבור שלא פעם מוטרד ע"י שיחות שיווקיות שאינו מעוניין לקבלן. מדובר במודל שיושם כבר בעולם בהצלחה והגיע הזמן שגם הצרכנים הישראלים יזכו להגנה זו".

ענת בן עזרא דוקן, סמנכ"לית אסדרה ומנהל ברשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן: "הקמת מאגר אל תתקשר אלי הינה בבשורה גדולה לציבור הצרכנים בכלל שעייף משיחות השיווק ולאוכלוסייה הפגיעה בפרט שסבלה מנוכלים שעקצו אותם במאות ואלפי שקלים. מדובר בפרוייקט שהרשות עבדה עליו במשך זמן ממושך, החל משלב התכנון ועד לביצוע מלא של המאגר. השתמשנו במיטב אנשי המקצוע על מנת לאפשר לצרכנים בישראל הגנה משיחות שיווק בדגש על פשטות תהליך הרישום. חשוב לציין כי על עוסק שיפר את החוק יוטל עיצום כספי. ביחס לכל הפרה שתמצא. אני מזמינה את מי שרוצה להימנע משיחות שיווק להירשם למאגר".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה