נשיא וונצואלה מאיים להלאים מפעלים בבעלות פרטית

ניקולאס מדורו, נשיא וונצואלה, הכריז בשבת האחרונה על מצב חירום במדינה שסובלת מבצורת קשה, ממשבר אנרגיה חריף במיוחד ומאינפלציה שתגיע בחודשים הקרובים לרמה של 700% בשנה!

בוליבר. כסף נטול ערך. צילום : Volodymyr Plysiuk,שאטרסטוק

מצב חירום הוכרז בוונצואלה לנוכח גל של הפגנות סוערות בבירה קראקס ובערים נוספות. עשרות אלפים השתתפו בהפגנות שחלקן הפכו לאלימות במיוחד לאחר שהמפגינים השליכו אבנים והתעמתו עם שוטרים.

גל ההפגנות שהולך ומתעצם הוא פועל יוצא של שילוב מדאיג בין משבר אנרגיה חריף ואינפלציה איומה שמאיימת להגיע ל-700% בחודשים הקרובים. משבר האנרגיה החריף מתרחש למרות העובדה שוונצואלה נמנית על אחת מיצרניות הנפט המובילות באמריקה.

ono box

המשבר נובע מבצורת חריפה שהביאה לירידה דרסטית בכמות המים הזורמים בנהרות שעל התוואי שלהם ממוקמים סכרי ענק שעליהם מתבסס ייצור החשמל במדינה. בעקבות הירידה בכמות המים נרשמו ברחבי המדינה הפסקות חשמל תכופות והדבר תרם להידרדרות נוספת במצב הכלכלי במדינה. בחלק מהמחוזות נרשם מחסור במוצרי מזון בסיסיים.

לפני יומיים הכריז נשיא וונצואלה, ניקולאס מדורו על מצב חרום. משמעותו היא כי בחודשיים הקרובים יוכל מדורו להורות על הצבא להתערב בהפגנות על מנת “למגר כל איום הנשקף למולדת”. גופי מודיעין ביבשת אמריקה מעריכים כי קיים סיכון ממשי לממשלו של מדורו המתקשה להתמודד עם זעם ההמונים.

מדורו מצידו מאשים כמובן את המערב בתחלואי המדינה שבשליטתו וטוען כי ארצות הברית משתפת פעולה עם “הימין הפשיסטי” בוונצואלה שיביא את המדינה לכאוס.

מדורו איים כי ילאים מפעלים בבעלות פרטית לאחר שחלק מהמפעלים השביתו קווי ייצור לנוכח אי הכדאיות בהפעלתם אם בשל מחסור בחומרי גלם, ואם בשל המצב הכלכלי שמקשה על אזרחים מן השורה לרכוש אפילו מוצרי בסיס.

האינפלציה העצומה הביאה את הבנק המרכזי במדינה להדפיס כמות גדולה של שטרות חדשים, אך המדינה מתקשה לממן אפילו את עלויות ההדפסה. מה שמחריף עוד יותר את המצב הקיים והנפיץ שעלול לעלות למדורו בשלטונו ויש המעריכים כי גם בחייו.

inner

כתיבת תגובה