נתב”ג בצל האומיקרון: כך יוצאים ונכנסים בשערי ישראל

עומס אדיר נרשם לנכנסים וליוצאים – בשדה התעופה בן גוריון | לתשומת לב והנוחתים בנתב”ג, משרד התחבורה מעדכן על הצעדים בנתב”ג לבלימת התפשטות הווריאנט החדש | הנוחתים בנתב”ג לא יוכלו לעלות על הרכבת והאוטובוסים | לאן יישלחו הבאים ממדינות אדומות, ואלו מדינות ייחשבו אדומות? | ומה יעלה בגורל הפיצוי שהובטח לתיירות הנכנסת?

נתב"ג בנר ראשון של חנוכה, לאחר החשש מהתפרצות האומיקרון | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

החל מחצות הלילה שבין ראשון לשני, ובהמשך להחלטת הממשלה, בעקבות גילוי זן אומיקרון בישראל, אושרו תקנות קורונה חדשות, שנכנסו לתוקפן אמש (יום ראשון 28.11.2020 בשעה 00:00).

ועדת החוקה אישרה את מתווה הכניסה והיציאה מישראל. על פי המתווה, ישראלים ששבו מ-50 מדינות שהוגדרו כאדומות יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה יועברו לבידוד במלונית קורונה עד לקבלת תשובה. לאחר קבלת תשובה שלילית, יועברו להמשך בידוד ביתי וביום השביעי יבצעו בדיקת PCR נוספת. בכפוף לתשובה שלילית בבדיקה השנייה, ישוחררו מבידוד. מי שייצא חיובי בבדיקה יישאר במלונית עד לקבלת אישור החלמה

על הנכנסים לישראל מדרום אפריקה, בוטסואנה, מלאווי ואתיופיה חלה חובת הבידוד במלוניות כבר מיום שישי והוועדה הקדימה את חובת הנכנסים מ-46 המדינות הנוספות ל-18:00 הערב (במקום בחצות). על 50 מדינות אלו נאסרה היציאה מישראל.

 דרום אפריקה: אנגולה, אסוואטיני, בוטסואנה, דרום אפריקה, זימבבואה, זמביה, לטוסו, מוזמביק, מלאווי, נמיביה, ראוניון.

מרכז אפריקה: הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, גינאה המשוואנית, גבון, סאו טומה ופרינסיפה, קמרון, הרפובליקה המרכז אפריקנית, הרפובליקה של קונגו.

מזרח אפריקה: אתיופיה, אוגנדה, אריתריאה, בורונדי, ג’יבוטי, דרום סודן, טנזניה, מדגסקר, קניה, סומליה, סיישל, קומורוס, מאורציוס, רואנדה.

מערב אפריקה: בורקינה פאסו, בנין, גאנה, גינאה, גינאה ביסאו, גמביה, חוף השנהב, טוגו, כף ורדה, ליבריה, מאוריטניה, מאלי, ניגריה, ניז’ר, סנגל, סיירה לאון, צ’אד, סנט הלנה.

פיצוי לתיירות

יוסי פתאל, מנכ”ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת, אמר בדיון כי “חשוב לנו מאוד שהוועדה תכלול גם את הצורך להחליט על פיצויים. הייתה הכרזה כללית אתמול של הממשלה. לצערנו, הייתה הכרזה כזאת כבר ביוני, ועד היום היא לא יושמה. בנוסף, יש עשרות אלפי תיירים שכל כספם נופל לטמיון. על הממשלה לפנות לחברות התעופה ולבקש שלא יגבו דמי ביטול. המדינה נתנה להם זיכיון להרוויח כסף, ואסור שהממשלה תתיר שהזיכיון שלה לטוס לכאן ינוצל לרעה. אנחנו במצב מאוד קריטי, כי בתחילת נובמבר ביקשו שנחזור לעבודה, פתחנו את המשרדים, גייסנו כוח אדם, התחלנו לשווק לחו”ל, ובאחת אנחנו חוזרים למרץ 2020. חייב שיהיה איזשהו מנגנון שבו לא כל פעם נמציא את הגלגל מחדש. אנחנו 22 חודשים בתוך המשבר, ואנחנו צריכים לקיים עוד פעם דיון מ-0 לגבי הפיצויים וכל הנושא הזה”.

Inner article

 יעל דניאל מנכ”לית התאחדות המלונות: “הדגש הוא על סיוע מידי. יש כ-270 מלונות תיירות נכנסת ומודל הפתיחה סגירה הוא בעל נזק עצום. לאחר חודשים ארוכים של עבודה לא רציפה או מצומצמת אותם מלונות נסגרים שוב באבחה אחת. מה עושים עם העובדים?. סגירת התיירות הנכנסת היא נזק כלכלי אדיר של כמיליארד ₪ לחודש”.

 היו”ר ח”כ קריב אמר כי יפנה לרה”מ ושר האוצר: “הגיעה העת לחשוב על חבילת פיצויים לתיירות הנכנסת. התקנות החדשות פה ובוועדת הבריאות לגבי הבידוד, הופכות את מתווה הבידוד כרגע ללא רלוונטי. מן הראוי ערכית ומשפטית שיהיה כאן מהלך ממשלתי לפיצוי ענף התיירות”.

עם זאת, הבוקר ביקש שר התיירות יואל רזבוזוב  מוועדת החוקה כי אם יימצא שהמצב לא מסוכן – “אם יהיה נס חנוכה”, כלשונו – “נחזור מיד למצב הקודם ונוכל להסיר מגבלות מענף התיירות מכיוון שהענף הזה לא תפקד משך 20 חודשים. ענף שמפרנס 150,000 ישירות ועוד כ-200,000 בעקיפין, רובם בפריפריה שנותרו ללא תעסוקה. אני בדיונים עם האוצר לתת פתרונות של פיצויים הולמים למורי הדרך ומארגני התיירות ועסקים המתבססים על תיירות”.

הסדרי תחבורה

במסגרת התקנות, המטילות חובת בידוד על כלל החוזרים מחו”ל, יופעלו הסדרים חדשים בכל הנוגע לשימוש בתחבורה ציבורית הפועלת מנתב”ג.

בין היתר, במסגרת התקנות החדשות, תתאפשר הורדת נוסעים בלבד מהרכבות והאוטובוסים המגיעים לנתב”ג.

הנוחתים בנתב”ג לא יוכלו לעלות על הרכבת והאוטובוסים.

היציאה מהשדה תתאפשר באמצעות רכב פרטי, איסוף על ידי קרובים או באמצעות מוניות מיוחדות (“ספיישל”).

בכפוף לאישור תיקון התקנות, בתיאום עם משרד הבריאות והמשפטים, תתאפשר גם נסיעה מנתב”ג באמצעות מוניות שירות, שיפעלו בתפוסה של עד 50% לנסיעה משותפת לכתובת מגורים אחת.

לפיכך, במטרה להקל על הטסים והטסות לחו”ל ולהפחית את סיכוני ההדבקה, החל מהלילה, תינתן הנחה של 50% בחניונים לטווח ארוך בנתב”ג לתקופה שתקבע.

עבור ציבור עובדי מרחב נתב”ג, יוסדרו הסעות החוצה מנתב”ג כתחליף לתחבורה הציבורית.

הטסים והטסות מאילת לנתב”ג בתעופה הפנים ארצית, ינחתו בטרמינל 3, ומשם ימשיכו באמצעות היסע חינמי לתחנת סבידור מרכז בתל אביב (בכפוף להצגת כרטיס טיסה מאילת).

השבות והשבים בטיסות בינלאומיות, לא יוכלו לעלות על טיסה פנים ארצית ויחוייבו לפעול בהתאם לתקנות חובת הבידוד.

במשרד התחבורה קראו לציבור להקפיד על כללי הבריאות ולהיערך בהתאם מבעוד מועד.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה