נתון מפתיע: כמה עצמאים ביקשו הלוואות ולכמה אושרו?

קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים במחזור של עד 400 מיליון ש"ח, בערבות המדינה, במסגרתה אושרו 8 מיליארד ש"ח עד כה – קיבלה מעל 40,000 בקשות להלוואה • וכמה אושרו? תתפלאו: פחות מאלפיים מתוך שלשת אלפים שהספיקו להידון בבנקים • מישהו אמר הליך שיקום מהיר?

בכירי האוצר בדיון מיוחד על משבר הקורונה | צילום: דוברות משרד האוצר

בשל התפשטות נגיף הקורונה, רק לפני כשבועיים אישרה ועדת הכספים ערבות מדינה בסך 780 מיליון ₪, אשר תאפשר לקרן הסיוע הייעודית לעסקים קטנים ובינוניים בעלי מחזור של עד 400 מיליון ש"ח, להעמיד הלוואות נוספות בסכום של 4.8 מיליארד ₪. בנוסף, לפני כחודש אישרה הוועדה העמדת ערבות מדינה לקרן לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בסך 480 מיליון ₪ לבנקים, לצורך העמדת 4 מיליארד ₪, למתן הלוואות לעסקים אלה שנקלעו לקשיים.

אך נודע, בעת שוועדת הכספים קיימה דיון לעניין מעקב אחר יישום וביצוע הלוואות וקרנות המדינה, כי כמעט 41 אלף בקשות הועברו לבנקים השונים בהיקף של כ-28 מיליארד ש"ח, כאשר נידונו בבנקים קרוב ל-3,000 בקשות ואושרו כ-1,900 בקשות בהיקף של כ-900 מיליון שקלים.

הנתונים התקבלו מפי החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו ואנשיו, ואנשי החשב הציגו בנוסף את מספר הבקשות לפי פילוח לישובים: 63% בקשות מישובים יהודים, 15% מישובים לא יהודים ו-22% מקרב ישובים מעורבים.

אנשי החשב ציינו כי מגמה שיש לשפרה הינה מצב בו ישנו מענה הלוואות לעסקים עם מחזור גבוה יחסית, וכאשר המענה לעסקים הקטנים יותר בתחומי ההסעדה, האופנה והבידור איננו מספיק, וכי יינתן לכך מענה בצורת מסלולים ייעודיים.

אנשי החשב ציינו עוד כי הסכום המבוקש – 28 מיליארד, אינו בהכרח נגזר מיכולת ההחזר, לכן צריך להניח שהסכום הריאלי יותר הוא סכום נמוך יותר. בכל מקרה ציין החשב, כי ככל שיידרש, יוגדל היקף האשראי שיוצע לעסקים.

החשב הכללי הדגיש כי השבוע צפוי להיות מוגבר קצב מתן ההלוואות, לאחר שהסתיימה תקופת החג, וכי לטעמו, הפעילות עולה על המסלול, כאשר מאות בקשות יקבלו מענה מדי יום.

רועי כהן, מלשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל טען בדיון כי "צריכה לקום פה ועדת חקירה, יש קרן הלוואות ואין שום מענה, אנשים קורסים ואין הלוואות".

כך גם טען דובי עמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי: "הקצב של מתן ההלוואות היה איטי, אנחנו עדים למגמת שיפור אם כי היא לא מספקת. יש חסמים רבים שעיקרם במקורות רגולטורים שצריך להסיר ובכך למעשה להקל על המערכת ובעיקר על העסקים. בנוסף, רוב העסקים כבר לוקחים הלוואות מהבנקים והם ממונפים, על המדינה לסייע באפשרות לדחיית ההלוואות ובכך למעשה נאפשר לעסקים עוד חמצן בתקופה הקשה הזו לפני שהם יקרסו".

ח"כ איציק שמולי: "הזעקה שנשמעת מצד בעלי העסקים המפגינים, היא אמתית וכואבת וצריך לתת לה מענה, בלוני החמצן שזורקים להם הם בלונים ריקים".

ח"כ ניר ברקת אמר בדיון: "הצגתי כבר לפני חודש וחצי תוכנית, שאומרת בואו נסתכל על הפצועים קשה, אלה שהמחזור שלהם ירד ביותר מ-50%. ולפצועים קל יותר, אלה שמפסידים בסביבות 25% מהמחזור לחודש. שיגיע שר האוצר ויסביר את המדיניות, הוא האיש שצריך לעמוד כאן ולא כל מיני נציגים כל פעם".

מול טענתו של מיכה אבני, יו"ר איגוד חברות האשראי, כי "היתרון שלנו על הבנקים שאנחנו מעמידים אשראי מהיום למחר בהיקפים רציניים, אנחנו פונים לכל הרשויות ואף אחד לא מנהל אתנו שיח בחודש האחרון, הבנקים מנצלים את המצב להקשות עלינו ובמקום לגדול אנחנו קטנים, וזה מקשה על העסקים", הגיב החשכ"ל רוני חזקיהו: "חברות כרטיסי האשראי יצטרפו בקרוב, וגם הן יוכלו לתת אשראי חוץ בנקאי. אנחנו מזמינים גופים מוסדיים להצטרף" וציין כי לחלק מהגופים החוץ בנקאיים היו בעיות במקורות המימון.

יו"ר הוועדה עודד פורר סיכם את הדיון ואמר, כי "יש כאן פול גז בניוטרל. לומר שעכשיו הקצב יעלה? כבר לפני חודש אישרנו את הקרן, והתרענו שיבוא פסח וחג שני ועד שהם זזים לא יהיה למי לתת את ההלוואות האלה. חלק משמעותי מהעסקים שביקשו את ההלוואה לא ישרדו עד שזו תגיע, ועל זה צריך לשים דגש", סיים פורר.

תגובה אחת ל: "נתון מפתיע: כמה עצמאים ביקשו הלוואות ולכמה אושרו?"

  1. לי הבנק שלי העלה לי את הרבית על הנכיונות בלי להודיע אפילו, ולא היתה הצדקה לכך, כי יש להם בטחונות. והם גם לוקחים עמלות לא מוצדקות על כל מיני הקצאות שהמציאו עוד לפני המשבר. והחמור מכל שפניתי לבנק ישראל לפני קרוב לחצי שנה ועד היום לא קיבלתי תשובה מהם, חוץ מזה שהם מטפלים בפניה שלי. עכשו יש קורונה ובטח הפניה שלי גם הלכה לאיבוד כמו הרבה דברים…

כתיבת תגובה