נתוני האוצר: ירידה חדה של 24% בכלל עסקאות הנדל"ן ביוני

המשקיעים בורחים בגלל העלאת המס ומושכים איתם את השוק: ירידה של 43% בהשוואת יוני השנה מול יוני אשתקד ברכישות המשקיעים | עם זאת בשיעור ההיפטרות של משקיעים מדירות לא נרשמה עלייה | מינוף גבוה באזור המרכז: המחיר העולה מול השכר הנמוך של נוטלי ההלוואות – מגבירים את המינוף | מנגד, ההייטקיסטים מנצלים את משכורותיהם הגבוהות ורוכשים באזור תל אביב

משקיעים בנדל"ן | צילום: ImageFlow, שאטרסטוק

מול נתוני הלמ"ס ובנק ישראל שפורסמו אתמול מגיעה סקירת הנדל"ן של אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר ונותננת רוח גבית אדירה לירידות החדות שנרשמות בשוק עסקאות הנדל"ן בישראל. הפעם, הנתונים כוללים דירות יד שניה (כמו נתוני המשכנתאות שאינם מבדילים בין דירות חדשות לשאינן. בשונה מנתוני הלמ"ס אתמול שהתייחסו לדירות חדשות בלבד) ולפי סקירת הנדל"ן של האוצר עולה כי בחודש יוני נמשכה מגמת הירידה בסך העסקאות ואף העצימה.

סך העסקאות עמד על 10.5 אלף (כולל "מחיר למשתכן"), ירידה חדה של 24% בהשוואה ליוני אשתקד. זהו שיעור הירידה החד ביותר מאז מאי 2020, אשר הושפע מפרוץ מגפת הקורונה. בניכוי מכירות "מחיר למשתכן" עמד סך העסקאות על 9.5 אלף, גם כן ירידה של 24% בהשוואה ליוני אשתקד. בהשוואה לחודש הקודם נותר ללא שינוי מספר העסקאות, זאת כאשר בדרך כלל חודשי יוני מתאפיינים ברמת עסקאות גבוהה מאשר בחודשי מאי.

רכישות המשקיעים בחודש יוני הסתכמו ב-1.6 אלף דירות, ירידה חדה בשיעור של 43% בהשוואה לחודש יוני אשתקד. זהו שיעור הירידה החד ביותר ברכישות המשקיעים מאז חודש דצמבר האחרון, החודש הראשון שלאחר העלאת מס הרכישה. כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים על 16%, נמוך בשלוש נקודות אחוז בהשוואה ליוני אשתקד, ונמוך ב-2.6 נקודות אחוז בהשוואה לחודש מאי האחרון.

בהשוואה להעלאת המס הקודמת ביוני 2015 נמצא, כי ממוצע רכישות המשקיעים בשבעת החודשים שלאחר העלאת המס נמוך ב-5% בהשוואה לזו שנרשמה לאחר העלאת המס הקודמת (בסוף יוני 2015). עוצמת הירידה ברכישות המשקיעים גבוהה אף היא ב-5 נקודות אחוז בהשוואה להעלאת המס הקודמת.

מכירות המשקיעים בחודש יוני עמדו על 2.4 אלף דירות, ירידה של 18% בהשוואה ליוני אשתקד, שיעור ירידה מתון בשש נקודות אחוז מזה שנרשם בסך מכירת דירות יד שניה. "מלאי" הדירות בידי משקיעים הוסיף לרדת בחודש יוני, כאשר במהלך החודש נגרעו ממלאי זה כ-750 דירות, בהמשך לירידות במלאי זה מאז חודש דצמבר האחרון.

מכירות הקבלנים בחודש יוני הסתכמו ב-3.6 אלף דירות, ירידה חדה של 23% בהשוואה ליוני אשתקד, זאת בהמשך לירידה במכירות אלו מאז חודש פברואר האחרון (כל חודש לעומת המקביל לו בשנה קודמת). בניכוי המכירות במסגרת "מחיר למשתכן" הסתכמו מכירות הקבלנים בשוק החופשי ב-2.6 אלף דירות, ירידה של 26% בהשוואה ליוני אשתקד. בהשוואה לחודש הקודם ירדו מכירות הקבלנים בשיעור של 5%, כאשר בניכוי המכירות בסבסוד ממשלתי מגיע שיעור הירידה ל-11%.

Inner article

 

סך העסקאות בדירות יד שניה בחודש יוני עמד על 6.9 אלף, ירידה של 24% בהשוואה ליוני אשתקד. בהשוואה לחודש מאי האחרון זוהי עליה מתונה יחסית של 4%.

רכישות "דירה ראשונה" בשוק החופשי הסתכמו ב-5.2 אלף דירות, ירידה של 12% בהשוואה ליוני אשתקד. בניכוי הרכישות במסגרת "מחיר למשתכן" הסתכמו רכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי בחודש יוני ב-4.2 אלף דירות, ירידה של 10% בהשוואה ליוני אשתקד.

ניתוח רמות השכר של רוכשי דירה ראשונה באזור המרכז מרמז על עליה משמעותית ברמות המינוף בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019 (טרום מגפת הקורונה). זאת הן על רקע רמת מחירים גבוהה משמעותית, והן על רקע רמות שכר נמוכות יותר של הרוכשים. מנגד, באזור ת"א בולטת שכיחות גבוהה יחסית של רוכשים המועסקים בענף ההיי-טק.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה