נתוני הלמ”ס: פחות מ-140 אלף יח”ד בתהליכי בנייה

נתוני הלמ”ס: זינוק בביקוש לדירות מול כמות התחלות הבנייה שממש לא מספיקות לעמוד בביקושים | עלייה של 7.5% בלבד מול ספטמבר 2020 | ירידה של יותר מ-10% בהתחלות הבנייה ברבעון השלישי לעומת הרבעון השני | בשוק הנדל”ן אומרים: “אנחנו במצב חירום בשוק הנדל”ן הישראלי. קטסטרופה”

התחלות בניה | צילום: משה שי, פלאש 90

קצב התחלות הבנייה לא מדביק את המירוץ של עמישראל (המשקיעים, אך ממש לא רק הם) לרכישת דירות. נכון לשלהי ספטמבר 20121 היו כ-139 אלף יח”ד בתהליך בנייה, כך עולה מנתוני הלמ”ס. זו אמנם עלייה של 7.5% לעומת ספטמבר 2020, אבל לעומת קצב עליית המחירים (10.3% בשנה, כפי שדיווחנו אתמול על פי נתוני הכלכלנית הראשית במשרד האוצר) מתברר כי ההיצע בשוק הנדל”ן הולך ונשחק.

מול המחירים שכאמור זינקו בלמעלה מעשרה אחוזים, התחלות הבנייה עלו רק בכארבעה אחוזים בתריסר החודשים האחרונים (אוקטובר 2020-ספטמבר 2021) והיקף הדירות שנמכרו באותה תקופה עלה ב-8.6%.

250/200 סייד בר + קובייה

העיר אשקלון עדיין מככבת במקום הראשון בטבלת הביקושים.

לפי נתוני הלמ”ס, נמכרו באוקטובר  5,173 דירות חדשות עלייה ביחס לספטמבר, בו נמכרו 4,368 דירות חדשות. בחודשים אוגוסט-אוקטובר 2021 הכמות המבוקשת של דירות חדשות הייתה כ-16,890 דירות (על פי הדיווחים לרשות המסים היו רק כ-13,050 עסקאות), מתוכן, רק כ-13,330 דירות חדשות נמכרו – 78.9% מהכמות המבוקשת.

רוני כהן, מנכ”ל אלדר שיווק, מסביר כי “מהסתכלות על כמות התחלות הבנייה שמצביע גם על מלאי הדירות שנמצאות היום בשוק, ניתן לומר כמעט בוודאות שהתייקרות מחירי הדיור תימשך גם ב-2022. כי מצד אחד אנחנו רואים זינוק בביקוש לדירות מצד הציבור, אך מצד שני כמות התחלות הבנייה ממש לא מספיקות לעמוד בביקושים, והתוצאה היא אחת – המשך עלייה במחירים. להערתי נראה התייצבות במחירים רק ב-2023 אם בכלל, כי אז יבשילו לשיווק מכרזי המדינה אשר משווקים כיום ליזמים ואולי כמות התחלות הבנייה תעלה”.

 יגאל צ’ודנר, מנכ”ל חברת נתיבי הקמה המתמחה בניהול הליכי רישוי וסטטוטוריקה: “בשנה האחרונה היתה עלייה דרמטית בכמות המשכנתאות שהציבור לקח, היה גם זינוק בשיווקי הקרקעות לבנייה מצד המדינה, ונרשמו גם שיאים בכמות הדירות החדשות שנמכרות בכל חודש, ולמרות זאת אנו עדים לירידה של יותר מ-10% בכמות התחלות הבנייה. במקביל, מבדיקות שנעשו השנה בחברה, מצאנו כי תפקוד הוועדות המקומיות בדיונים ובמתן היתרי בנייה זהה לשנים הקודמות, והמשמעות מכל זאת היא סימן מדאיג ביותר לשוק הנדל”ן – המשמעות היא שהרוכשים פשוט לא יקבלו את הדירות שרכשו, בטח לא בזמן שאמורים היו לקבל אותן. כי ניתן לראות שהוועדות דנות בבקשות להיתרים, היזמים מוכרים את הדירות, הבנקים נותנים משכנתאות – אבל בפועל לא בונים, וזו קטסטרופה של ממש, מצב חירום לשוק כולו”.

Inner article

עו”ד דורון אריאל מומחה למקרקעין מייסד פירמת דורון אריאל ושות’: “הנתונים מראים על ירידה של יותר מ-10% בהתחלות הבנייה ברבעון השלישי לעומת הרבעון השני והמשמעות היא קטסטרופלית לשוק הנדל”ן. אנו רואים ושומעים בכל יום על הזינוק בביקוש לדירות בישראל, על שיאים במשכנתאות, על הקפיצה במחירי הדירות – וירידה דרמטית בהתחלות הבנייה היא הרסנית לכל אלה. המשמעות היא שההיצע פשוט לא יספיק כדי לעמוד בביקוש ועליות המחירים יימשכו. היום גם התבשרנו על צפי לעלייה ניכרת בהיקף העלייה לארץ וחזרת ישראלים יורדים מחו”ל, אנו חוזרים ומדגישים כי ללא עיר חדשה בישראל באזור המרכז בין לוד לשוהם או בסמוך לעיר יבנה או באזור החקלאי בשרון, הקטסטרופה רק תגדל”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה