נתוני התאחדות הקבלנים: בשוק חסרות כ-200 אלף דירות

יו"ר ארגון קבלני פתח תקווה: "לאנשים לא יהיה איפה לגור, ולא נראה שזה מעניין את הממשלה ואת חלק מהעיריות" | ראול סרוגו: "שוק הנדל"ן נמצא במצב קשה וחייב התערבות ממשלתית. יש כיום כשל שוק שלא יכול לתקן את עצמו ותהיה כאן קטסטרופה"

ראול סרוגו,.רמי גרינברג.ואהרון דינוביץ | צילום: יח"צ

"המצב בשוק הנדל"ן הישראלי מורכב מאוד, אין מה לייפות את המציאות", כך אומר אהרון דינוביץ', יו"ר ארגון הקבלנים פתח תקווה, בכנס שנתי שקיים הארגון לקראת החגים. לדבריו, "אנחנו מתמודדים עם ירידה בהתחלות הבנייה, ירידה במכירות, ויש לנו ממשלה שלא עושה כלום בנידון… לאחרונה פורסם כי ב-2022 נוספו לישראל 90 אלף משקי בית חדשים, ועלו לארץ 75 אלף עולים, ועוד 34 אלף מתחילת 2023. התחלות הבנייה ירדו מקצב של 80 אלף בשנה ב-2022 לקצב של 50 אלף השנה, ורק בגין תקופה זו חסרות 80 אלף דירות והפער הולך וגדל. לפי נתוני התאחדות הקבלנים בוני הארץ, בשוק חסרות בסך הכל כ-200 אלף דירות.

"תפקוד הממשלה לקוי בכל התחומים, ציבור נוטלי המשכנתאות סופגים פגיעה אנושה, והאינפלציה הגוברת מעצימה את חוסר הוודאות. במציאות שכזו, לא יהיה לאנשים איפה לגור, ונראה שזה לא מעניין את הממשלה, וגם לא עיריות רבות בארץ. מצוקת הדיור לא נמצאת בראש סדר העדיפויות של הממשלה וגם ראשי הערים מעדיפים לקדם שטחי תעסוקה שהארנונה מהם גבוהה פי 4 ממגורים, ולא משנה אם מגדלי המשרדים יישארו בסוף ריקים".

למרות זאת, אומר דינוביץ', "בפתח תקווה בשונה מערים רבות, יש מנהיגות מקומית יציבה יחסית, שפועלת למען תושביה בכל הקשור לתחום הדיור. אנו רואים כי העיר פתח תקווה שינתה את פניה לטובה בחמש השנים האחרונות בהנהגת ראש העיר רמי גרינברג, שמשקיע את כל מרצו וכוחו בקידום העיר ובדאגה לתושבים. נכון שלארגון קבלני פתח תקווה יש מחלוקות עם ראש העיר ולא תמיד אנחנו רואים עין בעין, בעיקר בקידום תחום ההתחדשות העירונית בפתח תקווה, אך כן יש שיח, הדלת שלו פתוחה והוא מקשיב למה שיש לנו להגיד.

"לציבור הקבלנים וגם לתושבי העיר פתח תקווה לא נותר אלא להיאחז במנהיגות המקומית ולהתנהל מולה, כי לממשלה כאמור לא נראה שיש פתרונות באופק. ולכן, אנחנו מתמקדים בשיפור המרחב העירוני שלנו בהידברות עם המנהיגות המקומית, וכולי תקווה שהשיח אכן יהיה פורה", אמר דינוביץ'.

ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג, אמר בכנס כי "העיר פתח תקווה כבר נערכת לדור הבא, בתוכניות בנייה מאושרות ומקודמות, שיאפשרו לעיר להתפתח ולהתקדם. יש תוכניות בשלבים שונים לבניית אלפי יחידות דיור בעיר ומאות אלפי מ"ר בשטחי תעסוקה, בשילוב מערכות הסעת המונים שכבר פועלות בעיר וכאלה עתידיות. בעיר גרים כיום כ-285 אלף תושבים והיא צפויה לגדול לכ-350 אלף בשנים הבאות, ואנחנו בהחלט נערכים לכך. יחד עם זאת, מחובתנו בעירייה לדאוג שיהיו בעיר לא רק דירות חדשות, אלא איכות חיים ושירותים עירוניים ראויים לתושבים שיגיעו ולאלה הקיימים".

"ענף הנדל"ן הישראלי בתקופה מאתגרת"

בכנס השתתף גם ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שדיבר על האתגרים איתם מתמודד שוק הנדל"ן הישראלי והקבלנים בתוכו. "עליית הריבית החדה בשנה האחרונה היא גיים צ'יינג'ר שמשפיע באופן ישיר על הנדל"ן. היא הובילה לירידה בהיקפי הבנייה, לידיה חדה במכירות הדירות, ולירידה חדה בהתמודדות של קבלנים במכרזי רמ"י חדשים. כל אלה מובילים לירידה חדה גם בהכנסות המדינה ממיסי נדל"ן שמשפיעה באופן ישיר על העמידה ביעדי התקציב. בשנה האחרונה ההכנסות ירדו ב-15 מיליארד שקל, ואם זה יימשך כך, המדינה תהיה בגירעון של 32 מיליארד שקל רק מתחום הנדל"ן.

"החשש מאי-עמידה ביעדי התקציב שם גם את משרד האוצר באי ודאות, וזה ישפיע במישרין גם על אזרחי ישראל. המשמעות של גירעון היא או העלאת מיסים לאזרחים, או קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה שיפגע בשירותים שהיא נותנת לאזרחיה. לצערנו הממשלה כיום לא מגיבה לכלום, ולא עושה כלום כדי לשנות את המצב. פשוט כלום. 8 חודשים היא עסוקה רק בפוליטיקה ונותנת לשוק הנדל"ן לעשות את שלו. אבל השוק נמצא כיום במצב קשה והוא חייב התערבות ממשלתית. יש כיום כשל שוק שלא יכול לתקן את עצמו ותהיה כאן קטסטרופה", אומר סרוגו.

אליהו גינת, מ"מ וסגן ראש העיר פתח תקווה ויו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה, אמר בכנס כי "אוכלוסיית הקבלנים בעיר מאוחדת תחת ארגון הקבלנים פתח תקווה, וכשקבוצה מאוחדת יש לה סגולה לצלוח משברים ותקופות קשות. אגף הנדסה בעירייה מאפשר אוזן קשבת לציבור הקבלנים בעיר, ויחד נמשיך להצעיד את פתח תקווה קדימה, כי המטרות לרוב משותפות".

אלון רחמיאן, יו"ר ארגון קבלני מחוז צפון וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ האחראי על הארגונים המקומיים, אמר בכנס כי "בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ ישנם 13 ארגוני קבלנים אזוריים, הפועלים כל אחד למען הקבלנים בכל עיר, בסיוע ההתאחדות שפועלת עבור כולם. אנו עובדים יחד למען המטרה הכל כך חשובה של חיזוק הענף וטיפול בקשיים ובחסמים שעומדים בפניו בכל מקום ובכל תחום מתחומי הבנייה והתשתית. הענף נמצא כיום בתקופה מאתגרת, אבל אנחנו אופטימיים ומסתכלים קדימה, ויחד נצלח את האתגרים ונעמוד במשימות שלפנינו גם בשנים הבאות".

2 תגובות ל: "נתוני התאחדות הקבלנים: בשוק חסרות כ-200 אלף דירות"

  1. איזה הבלים!
    רק מוכיח למה אסור לשמוע לאנשים שנגועים…
    לא מחשבנים בכלל את הנתון המשמעותי ביותר (!) שהמגזר הערבי ברובו לא בונה עם אישורים, ומדובר על 25% מהאוכלוסיה. חוץ מזה, לא מחשבנים את כל הדירות המחולקות שיש בציבור החרדי, שזהו גם נתון משמעותי ביותר, ולא מחשבנים את כל יחידות הדיור הלא חוקיות שיש בבתים פרטיים ותא רק, שזה גם כמות אדירה של דירות. אז נכון שזה לא בסדר שיש דירות לא רשומות, בכל המקומות, אבל אחרי הכל תכלס גרים שם אנשים.

  2. למה לוקח עשרות שנים כדי להפשיר קרקעות לבניה
    ולמה ראשי ערים לא מקדמים ומזרזים את ההפשרות האישורים והתוכניות לבניה

כתיבת תגובה