נתוני ינואר-מאי: מגמה מעורבת בבורסת היהלומים ברמת גן

ינואר עד מאי 2024 בענף היהלומים הישראלי: ירידה בסחר ביהלומים המלוטשים חמשת החודשים הראשונים של השנה ובד בבד חלה באותה תקופה צמיחה בסחר ביהלומי הגלם | המפקח על היהלומים במשרד הכלכלה: "ענף היהלומים העולמי ממשיך לסבול מהטלטלות שמלוות אותו מאז תחילת שנת 2022, מצפים שההתאוששות בנתוני הסחר ביהלומי הגלם בעולם, תגיע גם לישראל"

יהלומים | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מגמה מעורבת בסחר ביהלומים הישראלי נרשמה בסוף חודש מאי, המסכם את חמשת החודשים הראשונים של השנה: צניחה בסחר ביהלומים המלוטשים וצמיחה בסחר ביהלומי הגלם,  כך על פי סיכום של חמשת החודשים הראשונים של השנה שמפרסם המפקח על היהלומים במשרד הכלכלה והתעשייה.

בסה"כ בתקופה זו, היבוא נטו של יהלומי גלם לישראל עמד על סך של כ- 503 מיליוני דולרים, עלייה של כ- 5.5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (בחודש מאי לבדו נרשמה עלייה של כ-20% לעומת חודש מאי 2023). יצוא נטו של יהלומי גלם באותה התקופה עמד על סך של כ- 401 מיליוני דולרים, עלייה של כ- 7% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2023 (כשבחודש מאי לבדו נרשמה נסיקה של כ- 260% לעומת חודש מאי אשתקד).

יבוא היהלומים המלוטשים נטו בחמישה חודשים אלו עמד על סך של כ- 705 מיליוני דולרים, ירידה של כ- 38% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2023 (כשבחודש מאי לבדו נרשמה ירידה של כ- 49% לעומת מאי אשתקד) ואילו ביצוא היהלומים המלוטשים נטו, שעמד על סך של כ- 1.2 מיליארד דולרים, נרשמה ירידה של כ- 29% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (כשבחודש מאי 2024 נרשמה ירידה של כ- 30% לעומת מאי 2023).

בחודש האחרון עמד יצוא יהלומי הגלם לאיחוד האמירויות על סך של כ- 14 מיליוני דולרים, שמהווים כ-16.5% מיצוא יהלומי הגלם הכללי של ישראל במאי. בחודש זה יובאו מאיחוד האמירויות לישראל יהלומי גלם בסך של כ- 26 מיליוני דולרים, שמהווים כ-28% מסך יהלומי הגלם שיובאו לישראל במאי.

אופיר גור, המפקח על היהלומים במשרד הכלכלה והתעשייה, מציין כי: "ענף היהלומים העולמי ממשיך לסבול מהטלטלות שמלוות אותו מאז תחילת שנת 2022, וישראל אינה שונה בהקשר זה משאר מרכזי הסחר העולמיים בענף. אנו ממשיכים לנטר את המצב בשוק העולמי ואת ההשלכות שעשויות להיות לכך על הענף בארץ, ומצפים כי ההתאוששות שהתחלנו לראות בנתוני הסחר ביהלומי הגלם בעולם, תגיע גם לישראל".

כתיבת תגובה