נתניהו: “אני נגד פריפריה, בוער לי לבטל את המושג הזה”

רה”מ בישיבת הוועדה לצמצום פערי הרפואה בפריפריה: “אחרי שביליתי שעות בדרכים במדינה הקטנטונת הזו חשבתי לעצמי למה הפריפריה לא מחוברת תחבורתית. לכן, בוער בי לבטל את הפריפריה, באמצעות תחבורה וחיבור טכנולוגי-תקשורתי” • עוד אמר נתניהו כי יתמוך בבי”ח שיקומי בפוריה • שר האוצר, ישראל כ”ץ: “משרדי עמל על תקציב 2021 בשיא העוצמה והרצינות”

נתניהו בוועדה בכנסת | צילום ארכיון: לע''מ

זכויות לתושבי הפריפריה כמו לתושבי ת”א: ועדת המשנה לנושא צמצום הפערים בתקצוב שירותי הרפואה בין הפריפריה למרכז, בראשות ח”כ אופיר כץ, שתחת וועדת הכספים, קיימה היום (ב’) את ישיבתה הראשונה.

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני פתח את הדיון: “ח”כ אופיר כץ רכז הקואליציה חרוץ ומתמיד. הוא סיוע גדול בוועדה, הוא העלה את הנושא של שירותי הרפואה בפריפריה. עסקנו בשיקום בצפון, ועלה שאדם שצריך שירות, צריך לנסוע למרכז הארץ. יש פער על פני שנים בין שירותי הרפואה בפריפריה לבין אלה הניתנים במרכז הארץ. אופיר ביקש להקים ועדת משנה לעניין הזה. הבקשה שלו ראויה, האיש ראוי, הצבענו על זה שיהיה יו”ר ועדת המשנה. אני מאחל לך הצלחה, הצלחתך הצלחת כולנו, אינטרס של כולנו שבפריפריה יהיו שירותי רפואה בדומה למרכז הארץ”.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו: “אני רוצה לומר מילה מקדימה על הפריפריה, אני בעד ביטולה, אני פועל לביטולה, אני מאמין בכך. אולי המקום היחיד שיוותר פריפריה גאוגרפיית, זה קו שדה בוקר ודרומה, אבל אין הצדקה למדינה קטנה כשלנו, שיהיה מושג כזה בכלל, זה בוער לי מגיל צעיר. הייתי ביחידה שהייתה במרכז הארץ, היינו צריכים לעלות צפונה ודרומה, דרומה לתעלה, היינו נוסעים עד צומת מסמיה ואז בדרכים לא דרכים, לקח לנו שעות. ביליתי גם ברמת הגולן, בחזית הצפונית, נסענו לבית ליד, והיינו נתקעים בוואדי ערה, ומזדחלים, שעות במדינה הקטנטנה הזו. חשבתי שזה אבסורד, וזה בער בי תמיד. אחד הדברים שרציתי לעשות זה לבטל את הפריפריה, קודם כל במערכת התחבורה, השקענו עשרות מיליארדים בזה, ושינינו את פני התחבורה. עשינו פה שינוי דרמטי שלא היה קיים במשך 60 שנות המדינה שקדמו לכך וחיברנו את המדינה עם רשת של כבישים, מנהרות ומחלפים, ורכבות. ביטול הפריפריה קודם כל מתבטא בחיבור תחבורתי.

“הדבר השני שלא פחות חשוב בעיני, הצד התקשורתי, סיבים אופטיים, שבכל ישוב בדואי או ערבי, צריכים לקבל את אותה נגישות שיש בת”א. עם תחבורה ותקשורת אתה מצמצם בבת אחת את הפריפריה, והמרכז מתרחב עליה.

“פעם אור עקיבא זה היה פריפריה, ראיתם את המגדלים, פעם יוקנעם ועפולה היו פריפריה. אותו דבר בדרום – ב”ש הייתה פריפריה, גם אשדוד הייתה, גם שם יש בי”ח עכשיו.

“אנחנו רוצים שהשירותים האלה יהיו נגישים ואין סיבה היום בעולם המחובר שלנו, שיהיה פער תשתיתי כל שהוא, בין איזו שהיא נקודה במדינה הקטנה הזו. לכן זה החזון – לחבר את כולם.

“מבחינת שירותים – חלק מהשירותים הרפואיים יינתנו בצורה אוטומטית, בריאות מקוונת, זה יכול לסייע בחלק נכבד, באמצעים טכנולוגים. אבל לא את הכל, אבל זה אומר שאנחנו צריכים להשקיע עכשיו. אלה זכויות יסוד של אזרח באשר הוא. אתמוך בצעדים הללו, בפוריה אמרו לי שחסרים 100 מיליון ₪, אשמח לתמוך בזה. מה שצריך זה תוכנית מאוד סדורה, זה התפקיד הראשון שלכם, לעבוד יחד איתנו ועם משרד הבריאות, להקים תוכנית סדורה של סגירת פערים על ציר זמן, עם תקציבים דרושים. לעשות את זה צעד אחר צעד, עם היגיון שלוקח בחשבון שחלק מהשירותים הללו יינתנו באופן קווי, חלק לא תהייה בעיה כי יוכלו לנסוע, וצריך לתת עדיפות למה שלא סובל זמן. אמרת צנתור מוחי? חייב להיות. לא כל דבר צריך להתחייב, אבל צריך לעשות את החלוקה הזו, והיא תקבל את התמיכה שלי ושל שרי הממשלה, תחדדו את סדר העדיפויות, קל לשכנע שאתם צודקים. יש פה פער לגשר עליו, תודה רבה”.

יו”ר ועדת המשנה, ח”כ אופיר כץ: “תודות לכל הנוכחים- ראש הממשלה אני מודה לך שהצלחת למצוא זמן בימים העמוסים האלו, יו”ר הכנסת, שר האוצר, שר הבריאות, סגן שר הבריאות, ההגעה שלכם מראה את החשיבות של הנושא בעיניכם וזה מבורך. יו”ר וועדת הכספים גפני, אני יודע שהקמת הוועדה יצרה לא מעט כאב ראש ואני מודה לך.

“מרגע שהחלטתי להתמודד חרטתי על דגלי את נושא צמצום הפערים במתן שירותי הרפואה בין הפריפריה למרכז, סיירתי בכל בתי החולים בפריפריה, בצפון ובדרום, למדתי את הנושא ואת המצוקות. הסתובבתי בשטח ושמעתי את הבעיות, מהרופאים והצוותים וכמובן מהאזרחים ומהגורמים המקצועיים.

“הממשלה בעשור האחרון הביאה הישגים רבים- הגדלת כמות המיטות, הוספת תקנים, פתיחת חדרי מיון קדמיים ברחבי הפריפריה ועוד, אבל הפערים לצערי עדיין קיימים במגוון תחומים, הצפון והדרום סוגרים את הרשימה ברוב הפרמטרים בתחום.

“אתן דוגמא שפורסמה לאחרונה:  בת”א למיליון נפש יש פי 2 מכשירי דו”ח MRI מבפריפריה, יש תוכנית במשרד הבריאות על מנת לחזק את הפריפריה וזה דבר מבורך, אלה הפערים שמחובתנו לצמצם וניתן לצמצם.

“אני יושב ונפגש עם כלל השרים, שר האוצר, שר הבריאות, יש להם רצון לסייע, אבל מתפקידי כל הזמן להציג את הדברים. אביא כל שבוע מחדש לשולחן הוועדה את העוולות, המספרים ואת נציגי הממשלה כדי להביא לשינוי. אנחנו מוכרחים לדאוג שתושב פריפריה יקבל אותן זכויות ואותם שירותים כמו תושבי ת”א”.

יש תקציב, עובדים עליו

ישראל כ”ץ, שר האוצר: “יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני, אנחנו צריכים אותך בתקופה כזו, יש משקל עצום לידע ולניסיון, אני מודה לך גם כשר האוצר, על כל עזרה והסיוע. אופיר – אני מכיר אותך שנים, אבל פה בוועדה יצא לי מאוד ליהנות מפרי עבודתך, גם במצבים מורכבים. אני לא חושב שבכל שנות המדינה הייתה דרמה תקציבית כזו, לצד החקיקה הרגילה יש הר כסף ענק שמיועד לעזרה, למובטלים, עצמאים, בעלי עסקים וציבוריים מיוחדים, שאנחנו לא שוכחים אותם. אנחנו פועלים גם בשעה הזו, ובהרבה מאוד נושאים אחרים, כל סעיפי הקורונה, ההקצבה האחרונה הייתה של 90 מיליארד ₪.

“בסיועכם יש רשת ביטחון כלכלית, אני לא בטוח שיש הרבה מדינות בעולם עם רשת כזו, שקיימת עד אמצע שנה הבאה. קרן המטבע הבינ”ל שיבחה בדו”ח רק לפני מספר ימים את ממשלת ישראל על המדיניות והסיוע, ואמרה גם, המצב הזה שאנשים רואים בדמיונם אנשים שלא רוצים לעבוד, אמרה לנו תמשיכו את רשת הסיוע גם בשנה הבאה. יש צורך לעזור לכולם לחצות את התקופה הזו, ולהגיע ליום שאחרי החיסון. גם רה”מ מסייע לעניין השגת החיסונים, אמרתי לרה”מ התקציב לא יהיה מכשול בהבאת החיסונים.

“אופיר, אתה חתן האירוע, הוועדה שהקמת היא ועדה מאוד חשובה, מאז שנכנסתי לכנסת עסקתי ב-2 דברים: אחד מהם חיבור הפריפריה וחיבורה, העברתי כח”כ פה בוועדה את חוק הנגב במיליארד ₪, ואת חוק קריית שמונה ובנותיה. לקחת את נושא הבריאות בפריפריה, יצא לי בתשתיות לחבר את הפריפריה למרכז, כבישים ורכבות. היה לי מדד אחד – אם הפקידות באוצר תומכת, אני מבטל את הפרויקט, ובד”כ התנגדו, נימקו את זה כלכלית, אמרו לא משתלם שתהייה רכבת לכרמיאל, לא משתלם רכבת לבית שאן ולא משתלם רכבת לשדרות ונתיבות”.

870/135 ליינר ארטקל

עוד אמר כ”ץ: “הנושא של הרפואה, יש פערים עובדתית, בציוד, ברופאים, במתמחים, במרכזי שיקום, בהרבה מאוד דברים, שעה וחצי צפונה, שעה דרומה, ומהרבה בחינות רמות שונות של חלוטין של אפשרות, ומה יותר חשוב מתחום הבריאות? לכן אופיר אני חושב שאתה עושה דבר חשוב הן מבחינה ערכית והן מעשית. לא המתנו להקמת הוועדה, פנית על לא מעט דברים. למשל מרכז השיקום של פוריה. נקבעה הקצאה של 150 מיליון ₪, בינתיים זה התייקר בעוד 100 מיליון, נעשה עבודה משותפת עם המשרדים הרלוונטיים כי המטרה מאוד חשובה. אני, יחד עם רה”מ ומשרד הבריאות נשלים את התקציבים”.

באשר לתקציב המדינה, מול האיומים לפירוק הקואליציה בהיעדר תקציב, ובהקשר לדבריו של הנגיד קודם לכן בוועדת הכספים על הצורך החיוני באישור מהיר של תקציב לשנת 2021 – אמר כ”ץ “אנחנו הולכים להביא תקציב, יש תקציב 2021, אנחנו עובדים עליו בשיא העוצמה והרצינות, כל משרד האוצר. קיימתי לפחות 30 ישיבות בנושא הזה, גם לגבש את התקציב. אנחנו מביאים תקציב מותאם. לא נחרוג מתקרת ההוצאה. חברות הדירוג הותירו לנו את הדירוג החיובי מאוד. אנחנו בונים קיר גבוה בין התקציב לבין הוצאות הקורונה, זה דבר מאוד חשוב. לכן נביא תקציב, נביא עשרות חוקי הסדרים כדי שתוכלו להוביל אותם”.

הארכת מועדים

מוקדם יותר, על רקע משבר הקורונה, אישרה ועדת הכספים הארכת מועדים לקבלת החזרים בגין רכישת קרקע המיועדת לבנייה, ולגבי פטור ממס קניה על רכוש שמביאים לארצה עולים חדשים, תושבי חוץ, תושב חוזר וסטודנטים.

לדרישת יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני, הוארכה ההארכה הנוגעת למס הקניה ב-3 חודשים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה