ראש הממשלה: המטרה, שבית שמש ותושביה החרדים ישגשגו

אחרי שנים של עבודות ותאונות, נחנך הבוקר כביש 38 המשודרג. הכביש החדש יבטיח נסיעה מהירה ובטוחה בין שער הגיא לבית שמש ויקצר את זמני הנסיעה לבירה ולתל-אביב

נתניהו וכ"ץ בחנוכת הכביש. צילום: דוברות משרד התחבורה

בשורה טובה לרבבות תושבי בית שמש ויישובי הסביבה. חודשים אחדים אחרי פתיחתו המלאה של כביש מספר 1 המשודרג, משרד התחבורה וחברת ‘נתיבי ישראל’ יפתחו לתנועה מלאה ביום חמישי לפנות בוקר, את כביש 38 המשודרג המחבר בין שער הגיא לעיר בית שמש ועשרות הישובים שמסביבה.

הבוקר השתתפו ראש הממשלה נתניהו ושר התחבורה חה”כ ישראל כ”ץ (ליכוד) בחנוכת הכביש. לצידם נכחו חבר-הכנסת משה גפני מ’יהדות התורה’, ראש-עיריית בית-שמש משה אבוטבול, סגנו שמואל גרינברג, ומנכ”ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ.

sorek-box

עלות הקמת הכביש, שאורכו כ-10 קילומטרים, נאמדת בכ-800 מיליון שקלים. הוא כולל כביש דו-מסלולי, בעל שני נתיבים לכל כיוון. במסגרת הפרויקט שנמשך כ-4 שנים, הוקמו 10 גשרים, 3 מחלפים בשמשון, הר טוב ומסילת ציון. בנוסף לכך, שודרגו 15 צמתים ולכל אורך הכביש הותקנה תאורה.

העבודות כללו בנוסף הקמת מעבר אקולוגי מיוחד לבעלי חיים, הקמת מעקות בטיחות משני צידי הכביש, שני מעברים תת קרקעיים בחאן – שער הגיא ובדרך בורמה; הפרדה מפלסית מעל קו הרכבת בכניסה לבית שמש וכן סלילת שבילים לרוכבי אופניים ומסלולים להולכי רגל לכל אורך הכביש.

השר כ”ץ אמר כי משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל ממשיכים לקדם את המשך סלילתו של כביש 38 עד לרמת בית שמש. לדבריו, “הכביש המשודרג לבית שמש יהווה בנוסף מנוף לפיתוח תכניות מגורים בבית שמש, והסביבה וייתן מענה לאלפי יחידות הדיור המתוכננות בעיר ולקיבולת התנועה הצפויה בשנים הבאות”.

מנכ”ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ, אמר כי כביש 38 מהווה עבור תושבי בית שמש והסביבה בשורה של ממש, “שלוש שנים של פרויקט הנדסי מורכב מגיעים היום לסיומם. כביש דו מסלולי, דו- נתיבי בטיחותי וירוק הטומן בחובו 10 גשרים, 3 מחלפים, 15 צמתים, ואם תוסיפו 10 קילומטר כביש, תקבלו את הספרה 38, כמספר הכביש. הכביש מחבר בין קיבוץ בית ג’וברין לבין שער הגיא ועובר על דרך רומית עתיקה שחיברה בין ירושלים הבירה לבין אשקלון” הוסיף פרץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכ”ץ ניסה להראות מחויך לצידו על רקע הטענות בליכוד ששר התחבורה מנסה להדיחו, אמר בטקס:  “העיר הזאת, בית שמש, התחילה כעיר מעברות ולאט לאט היא התפתחה. היום היא כבר מאה אלף איש ומה שעשינו היום עם כביש 38 יהפוך אותה לעיר של רבע מיליון. רבע מיליון לכולם – לחילונים ולחרדים, לעולים חדשים ולוותיקים. יש לי חלום ובאתי אליו שוב לממשלה, בפעם השנייה, ב-2009 ואמרתי: אני רוצה לחבר את מדינת ישראל, אני רוצה לבטל את הפריפריה. לא רק בגליל ובנגב, עם כבישים ורכבות ומחלפים ומנהרות, לא רק זה.

“גם פה, פריפריה בתוך המרכז, יש לנו יישובים שקשה להגיע אליהם ולא יאומן שבית שמש היא כל כך קרובה וקשה לה להתחבר לירושלים, קשה לה להתחבר לתל אביב משום שאין תשתיות יסוד. לכן אנחנו משקיעים היום 800 מיליון שקל, בשישה וחצי קילומטרים עם גשרים, עם מפלסים ועם נתיבים רבים כדי לאפשר את אותה גישה. כדי שבית שמש, על שכונותיה הישנות ושכונותיה החדשות, גם לחרדים וגם לחילונים, תצמח, תפרח ותתחבר למדינת ישראל.

“חיבור הארץ בנתיבים – זה חלום, זה חזון שאנחנו מממשים אותו בצורה שיטתית ובהשקעה רבה. ההשקעה היא עצומה. אני קבעתי בשנת 2009 תקציב של כמעט 30 מיליארד שקל רב שנתי לממש את החזון הזה והוא מתגשם לנגד עינינו. המטרה – ביטול הפריפריה, בצפון, בדרום, במרכז וחיבור לכולם. הזדמנות שווה לכולם. הדבר הזה נעשה וזו בשורה שהיא גם חברתית, גם כלכלית, גם לאומית – בשורה טובה. זהו יום חג, יום חג לבית שמש, יום חג למדינת ישראל. שאו ברכה, כל מי שעסק בזה. כל הכבוד לכם, המשיכו בעבודה,.יש לנו עוד מה לעשות, יש לנו עוד מה לחבר”.

side
ono-inner

כתיבת תגובה