נתניהו "אדם אמיד": ישלם מכיסו את ההגנה המשפטית

ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה סירבה שנית לבקשת ראש הממשלה לקבל תרומות למימון ההגנה המשפטית • הוועדה מתחה ביקורת על קבלת מתנות יוקרה בדמות חליפות וסיגרים מאילי הון • הליכוד: "לא בוחלים באמצעים כדי להקים ממשלת שמאל של לפיד-גנץ"

מבקר המדינה, יוסף שפירא, בוועדה לביקורת המדינה בכנסת | צילום: Flash90

הבוקר (ראשון) דחתה שוב ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה את בקשתו בפעם השניה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל תרומות מאילי הון למימון הוצאות ההגנה שתידרש לו במשפטיו ככל שיוגש נגדו כתב אישום. יתירה מכך, רה"מ אף נדרש להשיב כספים שכבר קיבל לשם כך.

"ראש הממשלה איננו טירון בתפקידי שר וסגן שר. החל משנת 1988 הוא מכהן בתפקידים אלה, וממלא עם כניסתו לכל תפקיד הצהרה על הון, נכסים וזכויות", נכתב בהחלטת הוועדה להיתרים, שביום שלישי תפרסם באופן רשמי את תשובתה. "שמונה פעמים בא בפני ועדה זו וביקש לקבל היתרים בעניינים שונים. בחלק מהמקרים קיבל היתר ובאחרים נדחה. גם יועציו המשפטיים אינם טירונים".

לדברי חברי הועדה, ראש הממשלה "היה מודע לחובה לקבל היתר לקבלת כספי תרומה וכספים מבן משפחה. קשה להעלות על הדעת מחשבה לפיה ניתן לקבל כספים בהיקף של מעל מיליון שקל בלי לעבור שלבים ומדרגות".

באופן כללי תהתה הוועדה מדוע היה על נתניהו לקבל חליפות ומתנות נוספות מאילי הון. "כמה עולה חליפה לראש ממשלה ומדוע עליו לקבל חליפות במתנה במקום לרכוש אותן לעצמו?… מצב של גביר המשלם כספים לנושא משרה ציבורית, יש להימנע ממנו הן מהותית והן בשל מראית העין. נוצרה פה תמונה בעייתית קשה, שבה נבחר ציבור 'נסמך על שולחנם' של שועים, בניגוד לכללים".

הוועדה קבעה כי נתניהו הוא "אדם אמיד", והורתה באופן חד משמעי לרה"מ להשיב את הכספים שקיבל וכך גם את המתנות, סיגרים (במידה ואלה עדיין קיימים), חליפות וכו'.

זו הפעם השניה שנתניהו מבקש לגייס הון מתורמים עד שני מיליון דולרים להגנתו המשפטית. הפעם טען נתניהו כי מפני שעורך דינו היה חולה, (הכוונה לעוה"ד המנוח, יעקב וינרוט ז"ל) הבקשות לא הוגשו באופן יעיל ולכן הוא מגיש שוב את הבקשה. בהגשת הבקשה צויין כי צבר התיקים שעומד מול ראש הממשלה מזקיק התייחסות שונה מהרגיל, וכי זהו מקרה חריג לכל הדעות.

לא מן הנמנע שהבקשה הוגשה שוב רק בגלל הרצון לקבל תשובה שלילית וליצור מצג של נרדף בימים אלה.

עד כה העמיד נתניהו 100 אלף דולרים בלבד מכספו האישי כדי לשלם לפרקליטיו, כך עולה מעיון בבקשה שהוגשה לוועדה.

בליכוד, כצפוי ניצלו את המומנטום: "זאת החלטה שערורייתית וחד צדדית שמכוונת אך ורק נגד ראש הממשלה נתניהו. במטרה להקים ממשלת שמאל של לפיד-גנץ לא בוחלים בשום אמצעי, כולל לשלול מראש הממשלה נתניהו את זכותו לממן את הגנתו המשפטית, זכות בסיסית שניתנת לכל חבר כנסת אך כעת נשללת מחבר כנסת אחד שקוראים לו בנימין נתניהו. ראש הממשלה נתניהו יפנה לבג"ץ נגד ההחלטה השערורייתית הזאת".

נציין כי בין התורמים הגדולים נמצא בן דודו של נתניהו, נתן מיליקובסקי שביקש לממן בסכום גדול – כאחד משני תורמים שצויין כי יתרמו יחד מיליון דולר – את ההגנה המשפטית לנתניהו.

כתיבת תגובה