נתניהו: "נצא עם התכנית הכלכלית, ראשונים – כי אנחנו חזקים"

מול אזהרות היועהמ"ש על 'תעמולת בחירות אסורה' נתניהו השיב במסיבת עיתונאים מפתיעה בקיומה, מנה אחת אפיים: "אולי היועץ המשפטי יגיד לי גם כמה חיסונים להביא? זו לא כלכלת בחירות? ארה"ב הביאה 180 מיליארד בעיצומו של קמפיין הבחירות ועכשיו הביאו 122 מיליארד. שם לא קם יועץ משפטי וצייץ נגד" • כל תשעת הצעדים שנתניהו וישראל כ"ץ מציגים – מול תכניתו הכלכלית של סער ב'תקווה חדשה'

תקף את היועהמ"ש והציג תכנית חליפית לסער. נתניהו | צילום: קובי גדעון, לע"מ

"איפה נשמע שפקידים יגידו לאנשים שנבחרים מה להחליט? איזו דמוקרטיה זו? הגיע הזמן שגם בישראל – רק משפט הציבור יקבע, כמו בכל הדמוקרטיות המתוקנות", במילים אלה תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את ד"ר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה שהתריע בשבוע שעבר מפני צעדים כלכליים שעשויים להיחשב כתעמולת בחירות אסורה.

בתזמון מדהים מול סער שמציג במסגרת קמפיין מפלגתו 'תקווה חדשה' אף הוא הערב (א') את תכניתו הכלכלית, הציג נתניהו יחד עם שר האוצר, ישראל כ"ץ, את תכנית תשעת הצעדים הכלכליים שלדעתם יזניקו בחזרה את הכלכלה בישראל למקום גבוה יותר.

נתניהו אמר בפתיחת מסיבת העיתונאים שכינס, כי "לפני היציאה מהסגר הגענו לשלב מכריע, ואנחנו צריכים לעשות שני דברים: להמשיך לתת עוד עזרה לאלו שנפגעים ולהזניק את הכלכלה קדימה על ידי עידוד עסקים וצריכה. אנחנו לא מורידים את הרגל מהגז אפילו לא לרגע. זוהי תוכנית כלכלית מאוד נמרצת שתזניק את הכלכלה ותעזור לכל אזרחי ישראל ובראש בראשונה לעסקים הקטנים".

מול איומי היועץ המשפטי לממשלה אמר נתניהו כי "אם התוכנית לא תאושר, היא תדחה בחודשים רבים עד הממשלה הבאה, והעסקים לא יכולים לחכות. לכן אנחנו ממשיכים לפעול גם עכשיו. כפי שפעלנו באחדות נגד הקורונה הבריאותית נפעל באחדות נגד הקורונה הכלכלית".

לפי דיווחים שונים בתקשורת, הרי שהצגת התוכנית נעשתה ללא ידיעתם של מרבית בכירי האוצר. כמובן שאלו מיהרו להביע, שלא לייחוס, התנגדות לתוכנית.

מול קולות המתנגדים, נתניהו הדגיש כי יביא את התכנית לאישור הממשלה והכנסת, והוסיף מאוחר יותר בנאומו כי הציבור ישפוט את תוצאות התכנית.

צעדים כלכליים נמרצים

לפי התכנית שהציג כ"ץ, יהיה מענק הזנקה, לעסקים שנפגעו בירידה במחזור החל מ-25%. עסקים אלה, שהמחזור שלהם הוא החל מ-18,000 שקל ועד 300 אלף שקלים יקבל מענק שינוע בין 8,000 ל-15,000 שקלים. ואילו עסקים שמחזור פעילותם מעל 300 אלף שקלים יקבלו בסביבות 30 אלף שקלים.

כמו כן תתבצע פריסת מע"מ במטרה להקל על עסקים קטנים ובינוניים, עד לשישה חודשים. "כל בקשה תאושר", הצהיר כ"ץ.

לצד זאת, יהיו הקלות נוספות, לדברי כ"ץ במתן הלוואות לעסקים. תתאפשר דחיית תשלום הקרן בשנה נוספת, יוארך החזר ההלוואות מ-5 ועד ל-10 שנים (120 תשלומים), יוגדלו ההלוואות לעסקים בסיכון גבוה, ויוצעו לציבור הלוואות ייעודיות להשקעה ולהרחבת פעילות עסקית – כזו שנהוגה היתה עד היום לעסקים חדשים בדרך כלל.

הפתעה ציפתה לעצמאים, להם הבטיח כ"ץ דמי אבטלה אם יחפצו בכך. לדבריו ועדת העבודה והרווחה תדון בכך השבוע.

כמו כן הציע כ"ץ את הפחתת הרגולציה העסקית במסגרתה, יוארך הפטור לרישוי עסקים חדשים לשנה נוספת, רישוי עסקים יתבצע על בסיס הצהרה, ותוקפא רגולציה חדשה למשך שנה.

מענקים למשקי בית, יחולקו שוב: 750 שקל לאדם, 500 שקלים לכל ילד עד הילד הרביעי, ו-300 שקלים לכל ילד, מהילד החמישי ואילך.

מענקי עבודה: מי שקיבלו דמי אבטלה 80 יום מאז תחילת הקורונה ועד סוף 2020, ולא הועסקו 80 ימים ברצף לפני סוף 2020, יקבלו מענק עם חזרתם לעבודה למשך ארבעה חודשים לפחות. בחודש הראשון המענק יהיה בגובה דמי האבטלה, בחודש השני המענק יהיה להשלמת שכר וכך גם בחודש השלישי, ובחודש הרביעי שוב יקבל העובדה מענק בגובה כל דמי האבטלה. גם המעסיקים שישיבו מובטלים 'ותיקים' לעבודה יזכו במענק מתמרץ במיוחד שגובהו לא פורט.

הנכים יקבלו מסגרת תקציבית של חצי מיליארד שקלים כמענק מיוחד.

בסיום דבריו שהתארכו – עד שנראה היה כי נתניהו מאבד את הסבלנות לשוב אל המיקרופון, ואף הסיר את המסכה מפניו כדי לרמוז לכ"ץ לסיים – הבטיח שר האוצר להציג רפורמה להגדלת ההשקעות בהייטק ובתשתיות. כ"ץ אמר כי המוסדיים, קרנות הפנסיה והביטוח, יוכלו להשקיע עד 50 מיליארד שקלים בהייטק ועד 100 מיליארד שקלים בתשתיות – כשהוא מבהיר שכוונתו להשקעה בתשתיות פיזיות, דיגיטציה ובטכנולוגיה.

"נתניהו מתחמן, ולא יממש כלום", הגיבו ב'כחול לבן' לתשעת הצעדים של נתניהו וכ"ץ. "גם הממשלה וגם בכירי האוצר לא ראו את פרטי התוכנית, ומסיבה אחת: אין כזאת. עצוב מאוד שנתניהו שוב מבטיח, לא יקיים וישאיר לבד מאות אלפי ישראלים שמחכים לעזרה. אחרי הבחירות נוודא שתקום ממשלה שתורכב רק מאנשים ישרים שיעשו הכל לשקם את הכלכלה ואת הפילוג בעם", צייצו בטוויטר.

תקווה לכלכלה

"התכנית הכלכלית של תקווה חדשה תסיר מהמשק את המגבלות שבולמות את הצמיחה ותעודד כלכלה מתקדמת וחדשנית, שתמשוך מוחות והשקעות מכל העולם", אמר גדעון סער כמעט באותה שעה שנתניהו הציג את תכניתו הכלכלית.

התוכנית שהציגה 'תקווה חדשה' בראשות גדעון סער, עונה לשם 'תקווה לכלכלה' ובאורח פלא, גם היא עוסקת בעידוד חזרה של מובטלים לעבודה באמצעות מענקים למעסיקים ולעובדים עצמם, אם ישובו לשוק התעסוקה. גם סער מציע רשת ביטחון סוציאלי ומענקים כדי להקל על חזרתם לשגרה של עסקים שנפגעו מהמשבר. כמו כן הבטיח סער להביא לסגירת פער הפריון מול המערב וגולת הכותרת (תלוי למי, למועסקים או למעסיקים): העלאת השכר הממוצע במשק ל-13,500 שקל בתוך ארבע שנים.

סער הציג גם תכניות נוספות שכללו הסרת חסמים ליבואנים והקלה ותמרוץ יצואנים; הובלת פתיחת עסקים חדשים בשיעור של 20% בשנה; תכנית עידוד עלייה של כרבע מיליון עולים בתוך חמש שנים כשבאותו פרק זמן תחזור ישראל לצמיחה בקצב של 23% לצד הגדלת ההשקעה בתשתיות בשיתוף המגזר הפרטי, ב-35% בשנה.

"ישראל יכולה להתפתח ולהצליח הרבה יותר. כדי לעשות את זה צריך להבריא את המשק ולחדש את הצמיחה. במיוחד עכשיו, בזמן משבר קורונה, יש לבצע באופן נחוש רפורמות משמעותיות, שלא בוצעו כבר שנים", אמר גדעון סער.

תגובה אחת ל: "נתניהו: "נצא עם התכנית הכלכלית, ראשונים – כי אנחנו חזקים""

 1. תפסיקו לדבר ותתחילו כבר לעשות,
  עם דיבורים לא הולכים לבנק,
  עצוב מאד שזה המצב שלנו
  שהפוליטיקאים מתחרים מי יכול "להבטיח" יותר
  שכשיגיע הזמן לקיים כולם ישכחו כבר שהבטיחו להם,
  פשוט תתחילו לעבוד!!!

כתיבת תגובה