סגר בפינצטה: מפקירים את המגזר לגורלו

“לגמור את העסקים עם צמצום משמעותי של שעות הפתיחה – זה פשע”, סבור איש התקשורת יעקב פלבינסקי בטור אורח מיוחד ל’ביזנעס’ • “המגזר הופקר לגורלו; המלחמה היא כבר מזמן לא בקורונה – היא על יחסי כוחות. אחרת אין דרך להסביר מדוע חופש המחאה וההפגנה גובר על חופש התנועה והדת; ואיך נבחרו הערים שבהן יהיה סגר לילי”

שוטרים מפזרים את הקהל בבני ברק | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

מדינת ישראל צועדת לאחור. ברגע אחד, כתוצאה משורת החלטות אומללות שהתקבלו, מיליארדי שקלים שהושקעו בסיסמאות ‘שילוב’ ריקות מתוכן ירדו לטמיון. האמון בין המגזר החרדי למדינת ישראל כבר שנים ארוכות לא ידע שפל כזה. בחסות המאבק בנגיף הקורונה, הותרה הרצועה למאבק במגזר החרדי. הדמוקרטיה, כך הוכח, עובדת רק לצד אחד. אנשים דמוקרטיים מאד כל עוד כולם חושבים כמוהם.

ואז, באמתלה של שיטוח עקומות מטפסות, נסגרות להן רק ערים חרדיות וערביות. זה עובד עם פינצטה. אם אתה חרדי יגיעו אליך גם בתוך עיר מעורבת. יסגרו רק את השכונה שלך. זה קורה ברובעים החרדיים באשדוד, באיומים לסגור שני רחובות של חרדים בתל אביב, ובסגירה הרמטית של הערים החרדיות. שם, בניגוד לאילת, איש לא חשב לסגור רק שכונות בתוך העיר. אם חרדים אז עד הסוף. בלי שקיפות, בלי הסברים. דמוקרטיה חייבת הסברים למי שהיא בוחרת לתת אתם.

והמגזר החרדי, שגם כך נמנה על השכבות הסוציו אקונומיות החלשות בחברה הישראלית, משלם על כך מחיר יקר. זה לא רק המחיר הנפשי והתדמיתי. גם מהם הוא גובה מחירים כבדים. אבל לצד הנזקים הנפשיים והתדמיתיים שגדעו עשרות שנות הסברה, המחיר הכלכלי הוא אולי הקשוח שבהם. מדובר בקיום. בדיני נפשות.

סגר לילי, שהוא אחיזת עיניים חסרת משמעות, מונע ממשפחות שגם כך בקושי עובדות להגיע למקום העבודה. כשאין מוסדות לילדים, המשמעות היא לא לעבוד. לפתוח את העיר בשעות הבוקר לא תורם דבר למי שילדיו אמורים לשבת בבית במקום ללמוד על החגים. כך משקי בית רבים, שבחלקם רק אחד מבני הזוג מפרנס, מוצאים את עצמם שבוע בלי יכולת להתפרנס. העיקר שאין סגר עד שבע בערב שעד אז, כידוע ליודעי ח”ן, הנגיף מורדם ומונשם.

הבעיה השנייה היא הבידודים. כולם מדברים על מצוקת העסקים, ואין ספק שהם חווים פגיעה קשה. עם זאת, שכירים לא מקבלים גם את המענקים הזעומים שמקבלים העסקים. הם פשוט לא הולכים לעבודה ואיש לא משלם להם על הזמן הזה. אבל למשרד הבריאות, כפי שכל אחד יודע, אכפת מהבריאות. הפרנסה פחות מעניינת אותו. מקבלי ההחלטות מתפרנסים יפה בימים אלה, והם מדברים על חל”ת כמושג תיאורטי. זו הסיבה שההחלטות הללו מתקבלות בלי התנגדות.

Inner article

בגזרת העסקים, לגמור אותם עם צמצום משמעותי של שעות הפתיחה – תוך העלאת הסבירות לצפיפות בתוך החנויות בשעות הפתיחה – זה פשע. אם המדינה מכניסה עיר לסגר, היא צריכה גם לדאוג למודל כלכלי מספק עבור בעלי העסקים בה; עבור העצמאים כמו גם השכירים. לכלוא מאות אלפי אזרחים בלי תכנית כלכלית סדורה, מעלה ניחוח עמוק של הפקרת מגזר שלם לגורלו. רצח כלכלי במסווה של הצלת נפשות. גם אם מחליטים שסגר מהווה פתרון, הוא אמור לבוא עם הסברה ראויה ושקופה, ולא פחות מכך – עם נתינת אופק כלכלי לבעלי עסקים ולשכירים שאיבדו את מקום עבודתם.

יעקב פלבינסקי | צילום: חוי בר

סגר זה כלי רע. אכזרי. הורג את הכלכלה, ממיט אסון נפשי, מעלה את המתח ויוצר אפליה בין אוכלוסיות על בסיס מקום מגורים. השימוש בו צריך להיעשות בחישוב ובשיקול דעת. אף אחד לא זורק פצצת אטום בלי לבדוק את ההשלכות שלה ואם היא מוצדקת במאה אחוז. בטח שאי אפשר לכלוא מאות אלפי איש בענישה סלקטיבית כדי לראות תמונות של אלפי מפגינים בבלפור. המלחמה היא כבר מזמן לא בקורונה. היא על יחסי כוחות. אחרת אין דרך להסביר מדוע חופש המחאה וההפגנה גובר על חופש התנועה והדת.

ואחרי כל זה, יסבירו לנו על תחלואה עודפת וערים אדומות. סגרים חלקיים שמטרתם להשתיק אוכלוסיות “מודאגות”, לא אמורים להפחית תחלואה. הם אולי ימקדו אותה בערים החרדיות פנימה. בדרך הם רומסים את חופש התנועה, מפלים בין אוכלוסיות ומעמיקים את השנאה ברחוב. הגיע הזמן שהציבור החרדי ידרוש תשובות. ויקבל אותן.

 

הכותב הוא איש תקשורת חרדי והכתב הכלכלי של ‘משפחה’

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "סגר בפינצטה: מפקירים את המגזר לגורלו"

  1. היה אפשר ואפשר גם בעתיד למנוע את הסגר ואת המחלה כשהציבור הלבוש כחרדי יתנהג לפי ההלכה באורח חיים סימן תרי”ח וביורה דעה סימן קט”ז על כל הנושא של פקוח נפש וחמירא סכנתא מאיסורא הסגר למעשה מבוצע על ידי בורא עולם לחנך את אלו שלבושים כחרדים שלא יהיו צבועים כל ילד יודע שפקוח נפש דוחה כל התורה כולה חוץ מג’ עבירות ועל אלו שעוברים את ג’ העבירות לא דורשים כרגע משמים על חטא פקוח נפש אין אומרים בקרו גמל בקרו חזיר אומרים בקרו טלה [בעלם הבא יטגנו אותם כמו כדורי פלאפל על כל שנייה של ביטול תורה אבל זה בעולם הזה] וחד משמעית קדימה להתחיל לקיים את מצוות ונשמרתם מאוד לנפשותיכם כפי שנפסק באורח חיים סימן תרי”ח וביורה דעה סימן קט”ז

כתיבת תגובה