בצניחה: מפולות בבורסות ניו-יורק ואסיה

'וול סטריט' רשם יום גרוע לאחר שמונה חודשי עלייה רצופים • מניות מובילות איבדו בממוצע כ-4% מערכן, ורשת הסחר הקמעונאית, 'סירס' תגיש בקשה להקפאת הליכים לאחר שצנחה ב-16.8% • הבורסות באסיה ירדו בממוצע של 4% בעקבות נעילת המסחר הירודה ב'וול סטריט'

יום שחור ל'וול סטריט' | צילום: סרג אטל, פלאש 90

הבורסות בעולם ביום שחור. אתמול נסגר המסחר בוול סטריט כשמדד הנאסד"ק רשם צניחה שלא ידע מאז יוני 2016, 4.1%, S&P 500 צלל ב-3.3%, ואילו הדאו ג'ונס צנח ב-3.1%. לפי האנליסטים והפרשנים הכלכליים, זה היה גם היום הגרוע בוול סטריט מזה שמונה חודשים.

מניות 'אמזון', 'פייסבוק' ו'אפל' הנמנות במדד המניות הטכנולוגיות, רשמו את הירידה החדה ביותר מאז יוני 2016. 'אמזון' הפסידה 6.2% מערכה, 'אפל' 4.6% ופייסבוק 4.1%.

box

לאחר שמנייתה צנחה ב-16.8%, רשת 'סירס' צפוייה להגיש השבוע בקשה להקפאת הליכים.

"הסיבה ששוק המניות מוצלח היא אני", אמר טראמפ לכתבים לא פעם כשייחס את העליות בוול סטריט למדיניותו. בזמנו, דובר הבית הלבן בתקופת אובמה אמר בתגובה להתהללות של הנשיא טראמפ: "אם העליות בזכותך, גם הירידות בגללך".

אתמול, לאחר רישום הירידות הגדולות, אמר הנשיא טראמפ, כי ג'רום פאואל, נשיא בנק הפדרל רזרב, ה'פד' – כפי שהוא מכונה בארה"ב – 'השתגע לגמרי', כשהחליט להעלות את הריבית בארה"ב, בניגוד למדיניות הנשיא.

ראשת קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד,  אמרה בתגובה ל-CNBC: "לא הייתי אומרת שג'רום פאואל השתגע. הוועדה מקבלת את ההחלטות באחריות מרובה ובשיקול הדעת".

רק כשהתעשת, אמר טראמפ, כי הירידה למעשה טובה, וכי היא 'תיקון' שוק שהיה צפוי למדי. עם זאת, הביע הסתייגות מהחלטת ה'פד'. "אני ממש לא מסכים עם ה'פד', אוקיי?"

בהודעת הבית הלבן נאמר: "הנתונים הבסיסיים ועתיד הכלכלה האמריקאית נותרו חזקים במידה שלא תאומן", והציגה הישגים כלכליים לצד הירידה באבטלה.

במקביל, השפיעה המפולת בניו יורק על שווקים נוספים. כך למשל, בורסות סין ויפן צללו ביותר מ-4%, כשבורסת שנחאי נמצאת בשפל של למעלה משלש וחצי שנים.

side
Technion – inner

כתיבת תגובה