סובב אתא: בשורה תחבורתית נוספת לאזור חיפה והקריות

משרד התחבורה מקדם את פרויקט "סובב אתא" להרחבת רשת המטרונית במטרופולין חיפה | הפרויקט יעמיד לרשות תושבי הקריות מערכת הסעת המונים מהירה, זמינה ונוחה, המאפשרת נסיעה רציפה העוקפת את הפקקים. הפרויקט כולל סלילת כביש טבעתי ובו מסלול בלעדי למטרונית, המחבר בין כל שכונות המגורים של קריית אתא, ובין היישוב למרכז חיפה ובעתיד גם לעכו ונהריה

מטרונית קרית אתא | הדמיה: דמיטרי וינגולץ

בקרוב: פרויקט "סובב אתא" יוצא לדרך. הפרויקט מבוצע על ידי חברת ״חוצה ישראל״, והוא חלק מרשת המטרונית שתחבר בין יישובי מטרופולין חיפה. הפרויקט יעמיד לרשות תושבי הקריות מערכת הסעת המונים מהירה, זמינה ונוחה, המאפשרת נסיעה רציפה העוקפת את הפקקים. הפרויקט כולל סלילת כביש טבעתי ובו מסלול בלעדי למטרונית, המחבר בין כל שכונות המגורים של קריית אתא, ובין היישוב למרכז חיפה ובעתיד גם לעכו ונהריה.

בשלב הראשון נבנה המקטע הראשון של קו המטרונית, ברחוב התעלה בקריית אתא, באורך של 1.3 ק״מ. העבודות כוללות הקמת כביש דו מסלולי דו נתיבי, הכשרת חניון ״חנה וסע״ ליד כיכר ביאליק, הכנה למסלול מטרונית עתידי, מדרכות, שבילי אופניים, הסדרת ורימזור צומת זבולון וטיפול בתשתיות.

תוואי המטרונית המלא של "סובב אתא", באורך של 8.5 קילומטרים יכלול נתיבי נסיעה ייעודיים להבטחת נסיעה רציפה ומהירה. בתוואי יוקמו 16 תחנות נוסעים מתקדמות הכוללות שילוט דיגיטלי המספק מידע בזמן אמת. הקו יחבר בין השכונות הקיימות לשכונות החדשות הנמצאות בשלבי תכנון והקמה, מבני ציבור, אזורי מסחר ותעסוקה. עם השלמת העבודות, יוכלו לנוע בתוואי מספר קווי מטרונית ולצידם קווי אוטובוס, בהיקף של 30-40 אוטובוסים בשעה.

בימים אלה מבוצעות עבודות הכנה ברחוב התעלה, הכוללות חידוש תשתיות והקמת מוביל ניקוז סגור מבטון, שיחליף את התעלה הפתוחה הנוכחית. בקרוב יורחבו העבודות לאזור העוקף המזרחי, מצומת מורדי הגטאות – התעלה ועד למחלפון טל, ויכללו טיפול בתשתיות, הכנת השטח והעתקת עצים.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא"ל (במיל') מירי רגב: "מערכת הסעת המונים מתקדמת היא הבסיס לרשת תחבורה ציבורית שמתפקדת היטב ומספקת חלופה הולמת לרכב הפרטי. לצד רשת המטרונית ההולכת וצומחת ואשר תגיע בשנים הקרובות עד לעכו ולנהריה, אנו מקימים את הרכבת הקלה נופית שתחבר בין חיפה לנוף הגליל ונצרת ותשרת את היישובים הערבים, הדרוזים והבדואים באזור, וכמובן מקדמים את מסילת הרכבת לקרית שמונה במסגרת התוכנית לחיבור ישראל ברשת רכבות מקרית שמונה ועד אילת. תוך שנים ספורות יוכל כל תושב באזור הצפון להגיע לתחנת הרכבת או הרכבת הקלה הסמוכה לביתו, ולנסוע ליישוב השכן או למרכז הארץ בקלות ובנוחות, בלי רמזורים, בלי פקקים ובלי בעיות חניה."

מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים משה בן זקן: "אנו מברכים את תושבי קריית אתא והסביבה על קו המטרונית החדש שיגיע אליכם בקרוב. חזון שרת התחבורה על חיבור הפריפריה למרכז הולך ומתממש, וכבר בשנים הקרובות תוכלו לקפוץ על המטרונית ולהגיע במהירות ובלי מאמץ לחיפה ולכל מקום אחד במפרץ. אנחנו מחברים את ישראל – וזו לא רק סיסמה אלא מציאות שקורה לנגד עיניכם."

ראש עיריית קרית אתא יעקב פרץ: ״סובב אתא הוא פרוייקט הדגל של העיר קרית אתא והוא מהווה עוגן מרכזי לפיתוח העיר בשנים הבאות מבחינה תחבורתית ותעסוקתית. אני מודה לשרה רגב ולמשרד התחבורה על ראייה משותפת בפרוייקטים אשר ישפיעו באופן ישיר על איכות חייהם של עשרות אלפי תושבי קרית אתא״.

כתיבת תגובה