סוף הרב-קו: הפיילוט החל, צמידי המגזר החרדי מתעכבים

פיילוט התשלום באפליקצייה במקום כרטיס הרב קו החל ובאילת יחל פיילוט לתשלום בכרטיס אשראי • פרסום ראשון: מתי יהיו הצמידים שהובטחו לבעלי הטלפונים הכשרים מוכנים? • במשרד התחבורה חושפים את עתיד התחבורה החכמה, עתיד הרכבים האוטונומיים ועוד • וגם: כמה קשה לקצר את השם המסובך והארוך של 'אפליקציית הרשות הארצית לתחבורה ציבורית'?

מהפיכה במערך התשלומים | צילום: 'ביזנעס'

מהפכת הרב-קו עולה שלב: בימים אלו מופעל לראשונה פיילוט שבו כמה עשרות משתתפים המשלמים בתחבורה הציבורית באמצעות אפליקציה בסמארטפון. הנוסעים המשתתפים בפיילוט מתקפים את הנסיעה באמצעות צילום של ברקוד ורק בסוף החודש תשקלל המערכת רטרואקטיבית את כמות הנסיעות ותחייב את חשבונו של הנוסע, או את כרטיס האשראי,  לפי מספר הנסיעות שבוצעו (בהתאם לטבלת המחירים). 

על פי דיווח ב'דה מרקר' החל מחודש אפריל הקרוב תיכנס האפליקציה לשימוש גורף בתחבורה הציבורית – בכל קווי האוטובוסים וברכבת ישראל. עם זאת, כרטיס הרב-קו צפוי להמשיך להיות בשימוש לעת עתה – אך יהיה פחות משתלם לנוסעים היות שאם נוסע ביצע נסיעות רבות במסלול עירוני מסוים, האפליקציה תחייב אותו על תשלום חופשי-חודשי רק באזור שבו הוא נסע והעלות מופחתת.

250/200 סייד בר + קובייה

במכרז של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית לאפליקציית תשלומים שתחליף את כרטיס הרב-קו, זכו שלוש קבוצות: בנק דיסקונט, שיפעיל את השירות באמצעות אפליקציית פייבוקס בשיתוף סלופארק והופ-און; חברת האשראי ישראכרט וכן קבוצה שכוללת את החברות מוביט ופנגו. על פי תנאי המכרז, החברות הללו יפעילו את האפליקציות במשך שנה לפחות, עם אופציה להארכה עד חמש שנים. 

צמיד לתשלום מהיר

בטווח הקרוב מדובר על רווחיות נמוכה, אך החברות בונות על רווחים עקיפים – כדוגמת הצעת שירותים משלימים או הרגל שיפתחו הצרכנים להשתמש באמצעי התשלום המתקדמים, דבר שישרת את החברות בתחומים אחרים. מדובר על ממוצע של כ-3 מיליון נסיעות ביום, 886 מיליון נסיעות בשנה והחברות הזוכות תולות תקווה במיזם לפרוץ דרך למיזמים נוספים.

אורי אפלבום, ראש תחום תחבורה חכמה במשרד התחבורה שהתראיין לאודי עציון ב'כלכליסט' סיפר, כי במקביל תושק גם אפליקציית תשלום ממשלתית שתתחרה בהן. "טוב שתהיה תחרות. אצלנו יהיה מידע אובייקטיבי, אפליקציה שתציע מסלולי רכבות ואוטובוסים, כולל תשלום על הנסיעה, ובעתיד תחבר גם את באבל, שירות הקארפול וחברות להשכרת קורקינטים".

בשיחה שלא לייחוס אמר ל'ביזנעס' בכיר במשרד התחבורה כי הצמידים המיועדים למגזר החרדי כתחליף לאפליקציה (לבעלי טלפונים כשרים שאינם מכשירים 'חכמים') נמצאים בהליכי פיתוח. עוד הסביר הבכיר, כי לאור העובדה שבמשרד התחבורה עלה החשש מתביעה ייצוגית בטענה לאפליה בעלויות הנסיעה בתחבורה הציבורית בין מחזיקי הסמארטפון – שיזכו למחירים נוחים יותר – לבין מי שאינם מחזיקי במכשירים כאלה כלל, לפיכך, מקדמים במשרד התחבורה פיתוחים ופתרונות נוספים כדי למנוע תביעה מעין זו.

במענה לשאלת 'ביזנעס' אם צמידים אלה יהיו מוכנים עד לאפריל הקרוב – אז ככל הנראה יופעל השירות החדש בכל הארץ – התשובה היא כי כלל לא ברור שמפתחי הצמיד יעמדו בלוח הזמנים. ייתכן כי בשל כך בוחנים במשרד התחבורה אמצעי תשלום חכמים נוספים, שאינם מבוססי טלפון חכם.

שירות 'באבל' מתרחב

לדברי אפלבום, "המטרה היא שאנשים יתרגלו לחפש את פתרון הנסיעה שלהם בסמארטפון, שתהיה להם כתובת אחת. 'האפליקציה של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית' – אולי עוד נצטרך לקצר את השם הזה – תאפשר בחירת מסלולים, תשלום על הנסיעות, קבלת עדכונים על תקלות, וגם אפשרות להתלונן ולדרג נהגי אוטובוס. אחד הדברים הכי מתסכלים עבור הנוסע זה לעמוד בתחנה ולא לדעת שהאוטובוס לא יגיע. אנחנו נשנה את זה, וברגע שיש עיכוב באמצעי התח"צ שהוא בחר, נציע לו אלטרנטיבות. האפליקציה תהיה מקושרת למרכז שירות חדש ולמרכז בקרה ארצי על התחבורה הציבורית שאנחנו מקימים. בסופו של דבר עולם התח"צ הולך לכיוון של חבילות שירות, ואנחנו נערכים לכרטיסים שישלבו אוטובוסים ורכבות עם באבל וקורקינטים".

870/135 ליינר ארטקל

אפלבום שמשמש כסמנכ"ל טכנולוגיה ופרויקטים ברשות לתחבורה ציבורית, ומופקד על התחבורה החכמה במשרד התחבורה דיבר בריאיון בהרחבה על שירות הבאבל של דן ו־VIA, שהושק באפריל האחרון ומספק שירות תחבורה ציבורית לפי דרישה באזור מוגדר בתל-אביב, רמת-גן וגבעתיים. לדבריו השירות יתרחב בחודשים הקרובים: "נשיק בחיפה את השירות עם אגד ומוביט במרץ-אפריל ובירושלים עד יוני, עם אגד ו-VIA. בכל עיר יופעלו 50 מיניבוסים".

מוניות שירות הפיילוט 'באבל' במטרופולין תל אביב | צילומסך מאתר via

הרכב האוטונומי בדרך לישראל

בנושא התחבורה החכמה אמר אפלבום כתוספת למסמך עקרונות התחבורה החכמה שהפיץ משרד התחבורה כי נעשית כעת עבודה במישורים רבים לאפשר פרויקטים כמו ה'רובו־טקסי', של מובילאיי ופולקסווגן, שאמור להתחיל בתל-אביב ב-2022. מדובר ברכבים אוטונומיים כמעט לחלוטין ולדבריו תוטל הגבלה לרכבים אלה לנסיעות שיתופיות, והם יפעלו באזורים מוגבלים. "אדם פרטי לא יוכל לרכוש רכב כזה לעצמו. אנחנו רוצים שלכלי הרכב האלו יהיה אבא", אמר אפלבום ל'כלכליסט'.

בהקשר לחברת 'טסלה' אמר אפלבום כי בפגישה עם נציגי החברה, "הם שמעו ממני כנציג המשרד שאני מאוד בעד רכב חשמלי בארץ". לדבריו "בסוף טסלה היא מותג שחשוב שיהיה כאן, ואני שמח שהם הגיעו, זה יעיר את שוק החשמליות בישראל".

בראיון נחשף כי בקיץ יתחיל פיילוט באילת, לתשלום ישירות בכרטיס אשראי באוטובוס. אפלבום הסביר כי אילת נבחרה לפיילוט, "דווקא בה בגלל השיעור הקבוע של תיירים, שלהם זה מאוד נוח וזמין, וכי אילת, כולל הקו לשדה רמון, היא אזור מחיר אחד, וקשה לשלב תשלום באשראי בשטח שיש בו כמה תעריפים. בהמשך נכניס אפשרות לשלם באוטובוסים גם באמצעות צמידים ושעונים חכמים, אפילו בלי להוציא את הסמארטפון מהכיס".

ולמה בעצם, במקום צמידים או אפליקציות, שהחיוב לא יהיה ישירות בכרטיס אשראי, כשבעת נסיעה תיתפס המסגרת בלבד והחיוב בפועל יתבצע ע"י מערכת חיובים ממוחשבת לפי טבלת המחירים ומספר הנסיעות? לחכמי משרד התחבורה הפתרונים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

11 תגובות ל: "סוף הרב-קו: הפיילוט החל, צמידי המגזר החרדי מתעכבים"

 1. מדובר בעצם בשיטה מסובכת שתפגע בנוסעים ולא תאםשר מעקב אחר הנסיעות. גם היום יש מקרים רבים של הורדה מוטעית. בנוסף הכרטיס יאפשר מעקב ואיסוף מידע על הנוסעים שישמש את חברות התחבורה והמפעילות וכל מי שירצה לרכוש אותו מהם. ובהצלחה עם הקלדת יעד נסיעה בעניסה לאוטובוס והתמודדות עם כך שהאפלקציה לא מזהה אותו או ששינתם את דעתכם בדרך. זו תוכנית גרועה ויש לעצור אותה באיבה.

 2. מה יקרה לאנשים ללא כרטיס אשראי, או חשבון בנק, או אנשים שאין להם סמארטפון, כיצד הם יסעו. או ישלמו עבור נסיעות? או שמא הם לא צריכים לנסוע או לא זכאים לנסוע ? הנסיעה היא מותרות לעשירים בלבד ??????

 3. ממש חוצפה וחוסר התחשבות לא לכל אחד יש אשראי !!!!!!!!!

 4. מדינה בלי מחשבה פוגעים בציבור שלם המבוגרים שאינם משתמשים בטלפונים חכמים אלה טלפון לשיחות בלבד מדינה שפוגעת במבוגרים בכל אפשרות בבנקים בקופת חולים רק טלפונים חכמים אוי לבושה של מדינה כזו פגיעה גורפת במבוגרים אני מתבייש איך מתייחסים לאנשים מבוגרים במדינה

 5. עזבו את הפלאפונים שאינם סמארטפון,
  מה יעשה אותו אחד שבדיוק נגמרה לו הבטריה???
  איך הוא אמור לשלם בדיוק???
  מישהו שם חשב על זה???
  באיזו מדינה מתוקנת עושים כזה דבר??
  בשום מדינה בעולם!!!!
  והמבין יבין….

 6. עוד תוכנית הזויה שלא פותרת את הבעיה האמיתית: שדרוג התחבורה הציבורית: התשלום אינו הבעיה אלא התחבורה הציבורית עצמה: צריך יותר נהגים, יותר אוטובוסים, יותר קרונות, יותר תדירות, יותר מסלולים פנויים בכביש מיועדים לתחבורה הציבורית כך שהיא באמת אלטרנטיבה לנסיעה מאשר הרכב הפרטי. אופן התשלום הזה לא יקדם כלום. רק עוד סיבוך לאנשים שבלית ברירה חייבים לנסוע בתחבורה הציבורית.

 7. ומה אם אין לי בטריה בטלפון ואין לי איך לטעון

 8. ככה יחייבו אנשים על נסיעות שלא עשו או יותר כסף על נסיעה אחת ולא יהיה דרך לעקוב אחרי זה ומי שאין לו אשראי ולא יכול להחזיק אשראי או פלאפון חכם. או שהזיכרון בפון שלו נגמר ולא יכול להוריד ולהתקין אפליקציה

 9. פשוט בושה וחרפה זה אמיתי?לפגוע ככה באלפי נוסעים שגם ככה קשה להם למה להקשות אף יותר זו תוכנית מזעזעת!!!מי שהגה אותה צריך להתבייש שיא הרוע להתעלל בחלשים

 10. זוהי פגיעה משולבת בנוסעים – יש לעצור אותה עכשיו. כל הציבור כולו צריך לסרב לה חד-משמעית! פגיעה בריאותית: קרינת צמידי מעקב/סמרטפון היא קרינה שהוכרזה כמסרטן אפשרי בבני אדם ע"י ארגון הבריאות העולמי וכן ע"י חוקרים רבים בעולם, ואפילו ע"י משרד הבריאות בישראל. חברות הסלולר וההייטק מסמאות את עיני הציבור וכמובן יכחישו שיש סכנה, כי הן מרוויחות מזה. שיעורי התחלואה בכלל והסרטן בפרט צפויים חלילה לעלות מאוד אם אכן תתעבה הקרינה האלחוטית במרחב עוד יותר. פגיעה בפרטיות: המעקב כשמו כן הוא – חוצפה שמנסים להרגיל אותנו אליה בעזרת מקל וגזר. זו פגיעה מובהקת בחופש האישי – מה פתאום שמישהו יאסוף עליכם נתונים כמו איפה הייתם, מה עשיתם, מה ההרגלים שלכם ועוד? האם נתתם רשות לאסוף עליכם מידע? ואח"כ גם להעביר או למכור אותו לצד ג'? התעוררו לפני שהכלא הדיגיטלי המושלם יהיה בנוי סביבכם. לא צריך לקחת אנשים למחנות היום, רק לבנות סביבם כלא מקרין דיגיטלי מרבה-תחלואה וסרטן ונועץ-ציפורניים בבשר החי של זכויות-האדם. בושה למדינה שעושה כך לתושביה תחת התירוץ העלוב של "מגיפת" הקורונה שאינה אלא שפעת שכמותה כבר היו בעבר. ולשלטון יש לומר: עוצו עצה ותופר, דברו דבר ולא יקום, כי עמנו א-ל!

 11. מדינה של עשירים …אני מתחילה לשנוא את המדינה הזו עם ההחלטות הזהויות האלו.. אני מבוגרת בלי טלפון חכם ובלי כרטיס אשראי.. מה אני יעשה? למה לדפוק אותי ועוד כמוני? טפפפיייי עליכם. כל אחד מביא רעיונות מפגרים ופתאום צצים להם אנשים שרוצים ליישם.. טפיייי על מדינה זבל.. הייתי מעדיפה להיוולד במדינת עולם שלישי ולא פה..

כתיבת תגובה