סופטבנק תרכוש מניות ב-750 מיליון בהנפקת ‘ווי וורק’

קרן אור ראשונה לענקית חללי העבודה ווי וורק (WeWork) אחרי שספגה הערכות שווי נמוכות והודעות על ביקוש חלש מצד משקיעים פוטנציאליים: קרן סופטבנק תרכוש מניות בשווי של לפחות 750 מיליון דולר • תחזיק בכ-25% או יותר מהנפקת 3 מיליארד דולר במניות -WeWork • החברה תונפק, על פי ההערכות, בשווי שוק של 15-20 מיליארד דולר

חלל עבודה של wework | צילום: wework

לאחר יותר משבוע של מכות כואבות ל-WeWork, קרן סופטבנק היפנית מתכננת לקנות מניות בהנפקה הקרבה של WeWork בשווי של לפחות 750 מיליון דולר, כך דיווח ה’וול סטריט ג’ורנל’. 

מדובר במהלך שיאפשר לחברת שיתוף חללי העבודה לקדם את ההנפקה המתוכננת שעד כה ספגה ביקושים חלשים מצד המשקיעים.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

תאגיד הטכנולוגיה היפני, המשקיע הגדול בחברה האם של WeWork, יקבל 25% או יותר מהמניות שימכרו בהנפקה שצפויה לגייס לפחות 3 מיליארד דולר ולשקף ל-WeWork שווי שוק של 20-15 מיליארד דולר, כך אמרו מקורות ל’וול סטריט ג’ורנל’.

נזכיר, כי הערכת השווי שהוענקה לחברה בנדיבות, בסבב גיוס ההון האחרון שערכה החברה בשנה שעברה, הגיעה ל-47 מיליארד דולר. הערכה החדשה חותכת יותר מחצי קרוב לשני שליש מהערכה העליונה. השווי הגבוה נחתך בעקבות התשקיף שהגישה ווי וורק למשקיעים, שהביעו ספקות בנוגע למודל העסקי של ווי וורק. המשקיעים הציבו שאלות רבות לאחר שקראו את התשקיף, אודות היכולת של החברה לייצר רווח תוך המשך ההתרחבות.

חלק מהמשקיעים הכבדים לחצו על WeWork להקפיא את תכניות ההנפקה, או לכל הפחות לבצע שינויים במבנה הגיוס או בנקודות אחרות, על מנת להעלות את הביקוש לקראת ההנפקה הציבורית הראשונה. “המצב כרגע עדיין נזיל משום שאין ערבון לכך שיהיה מספיק ביקוש כולל לאפשר ל-WeWork להנפיק בכלל – או להשיג את שווי השוק שהיא רוצה”, אמרו המקורות.

בכדי להחזיר את אמון המשקיעים בחברה לקראת ההנפקה, נעשה צעד נוסף בסוף השבוע. החברה הודיעה כי זכויות ההצבעה של אדם נוימן מנכ”ל ומייסד WeWork יצומצמו ואף אחד מבני משפחתו לא יישב בדירקטוריון. בנוסף, זכויות ההצבעה של נוימן יירדו מ-20 למניה ל-10 למניה. כמו כן, בעקבות ביקורת רבה שספגו נוימן והחברה בנושא כספים שעברו מהחברה לכיסו של נוימן, בגין השכרת נכסים רווחיים, מסרה החברה, כי נוימן יעביר אליה רווחים מהשקעות שביצע בנכסים שהשכירו חללי עבודה ל-WeWork.

870/135 ליינר ארטקל 2

עוד החליטו ב-WeWork כי כל יורש לנוימן, במקרה שימות או לא יוכל לבצע את תפקידו, ימונה על ידי דירקטוריון החברה. עד עתה היתה רבקה נוימן, אשתו של אדם, אחת משלושה אנשים בוועדה לבחירת יורש. רבקה נוימן רשומה כמייסדת שותפה בחברה ומנהלת המותג וכן המייסדת והמנכ”לית של המותג WeGrow – פרויקט של WeWork להקמה בתי ספר יסודיים פרטיים וניהולם. 

בצעדים אלה ואחרים מנסה WeWork לתקן את התרשמות המשקיעים בחברה אולם מסתבר כי הדבר נעשה מעט ומאוחר מדי. הכלל אומר שאין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני והשבועות הקרובים יוכיחו באיזה רמת שווי תצליח WeWork לבצע את ההנפקה המתוכננת שהתחילה ברגל שמאל, אם בכלל.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה