סופית: דמי האבטלה לא יקוזזו גם ביציאה להכשרה מקצועית

רגע לפני הפגרה, חוק הרחבת דמי האבטלה ליוצאים להכשרות מקצועיות אושר בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת | בניגוד לעבר, המובטלים יקבלו דמי אבטלה מלאים גם בתקופת ההכשרה המקצועית

מרכז הכשרה מקצועית | צילום אילוסטרציה: יונתן סינדל, פלאש 90

מתחילת משבר הקורונה עד היום, הייתה קיימת הוראת שעה למובטלים שנשלחו להכשרה מקצועית ששנת הזכאות שלהם לדמי אבטלה הסתיימה בסוף חודש דצמבר 2021. סיום תקופת הזכאות ייצר תמריץ שלילי למובטלים ומנע מהם הכשרה מקצועית הכרחית.

דו”ח מבקר המדינה קבע כי לצמצום בהיקף הפעילות בתחום התעסוקה עשויות להיות השפעות חמורות על סיכויי השתלבותם מחדש של המובטלים בשוק העבודה, דבר שהוא ההפך הגמור מכוונת המחוקק להטמיע הכשרות מקצועיות בקרב מבקשי התעסוקה.

בפעילות משותפת של יו”ר ועדת העבודה והרווחה חה”כ אפרת רייטן (העבודה) יחד עם חברי הכנסת אתי חוה עטיה (הליכוד) ולדימיר בליאק (יש עתיד) וניר אורבך (ימינה) קודמה הצעת החוק לביטול הוראת שעה והפיכתה להוראה קבועה בחוק כדי לבטל לצמיתות את קיזוז דמי אבטלה למובטלים המשתתפים בהכשרות מקצועיות.

אמש, בדיוק עשרה ימים לפני שהכנסת יוצאת לפגרה, החוק עבר בקריאה שניה ושלישית ללא מתנגדים ונכנס לספר החוקים .

ח”כ אתי עטיה (הליכוד) שהייתה מיוזמי החוק וקידמה את הנושא מתחילת משבר הקורונה אמרה, כי “מלכתחילה הרצון היה שיינתן סיוע בדמי אבטלה מלאים ללא קיזוז למשתתפים בהכשרות מקצועיות באופן קבוע והדבר יהיה מעוגן בחוק ולא כהוראת שעה זמנית. אני מברכת את יו”ר הוועדה ח”כ אפרת רייטן על קידום ההצעה בחקיקה קבועה. מטרתנו להיטיב עם האזרחים שעוברים הכשרות מקצועיות כדי להשתלב בשוק התעסוקה ולהוביל לעלייה של הפריון במשק. שנתיים וחצי של מאבק אישי למען המובטלים הגיעו לסיומן בהישג נפלא. אני מודה לשותפיי חברי הכנסת שפעלו איתי יחד לחקיקת החוק החשוב”

ח”כ אפרת רייטן, יו”ר ועדת העבודה והרווחה אמרה כי היא “שמחה להודיע שמשרד האוצר השתכנע שקיזוז דמי האבטלה ב-30% למי שעובר הכשרה מקצועית הוא עוול.

“ולא רק שהצלחנו לבטל את הקיזוז, אלא שהצלחנו להפוך את ההוראת השעה להוראה קבועה בחוק.

החוק מבטא את התפיסה שלי שיש להשקיע בהכשרות המקצועיות ולאפשר קיום בכבוד ואמצעי להתקדם בחיים.

“מודה לשרי האוצר והכלכלה וחברי הכנסת איתן גינזבורג, ניר אורבך, ולדימיר בליאק ואתי עטיה על שת”פ מוצלח”.

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי: “מברכת את יו”ר ועדת העבודה והרווחה ח”כ אפרת רייטן ואת יתר השותפים על העברת החוק המונע קיזוז דמי אבטלה לאנשים הלוקחים חלק בהכשרות מקצועיות. מדובר בחוק חשוב שמתיישב עם מדיניות הממשלה לעודד הכשרות ויציאה לעבודה וזוהי בשורה לרבים”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה