סופ”ש חם באירופה הקלאסית

בסוף השבוע ממשיך המשא והמתן על עתיד אירופה – הפעם בשלט רחוק • בחמישי הקרוב, להערכתנו, הבנק המרכזי בבריטניה צפוי להרחיב (שוב) את תוכנית הרכישות שלו בהחלטת הריבית הקרובה • להערכתנו, כל עוד לא נראה מצב עולם קיצוני – השקל צפוי להתחזק במתינות מול סל המטבעות למרות פעולות בנק ישראל •

הצמיחה למרות אי הוודאות בבריטניה ובעולם | אילוסטרציה: m3ron, שאטרסטוק

בארץ

למרות המשבר נרשם ברבעון הראשון עודף משמעותי של כ-3.8 מיליארד דולר (על פי נתונים מנוכי עונתיות) בחשבון השוטף של מאזן התשלומים. צמצום בגירעון במאזן הסחורות (עקב הירידה החדה ביבוא רכבים ודלקים) לצד המשך עלייה בעודף ביצוא השירותים תרמו לכך.

“התיאבון” של המשקיעים הזרים לחברות ישראליות המשיך להיות משמעותי גם ברבעון הראשון עם השקעות ישירות (FDI) של 4.5 מיליארד דולר, בדומה לקצב הרבעוני הממוצע של השנתיים הקודמות. להערכתנו, נתוני הרבעונים הבאים צפויים להיות כמובן חלשים יותר (אך חיוביים) כאשר ההאטה המשמעותית בהשקעות בעולם בשל המשבר תבוא לידי ביטוי.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

העודף המרשים בחשבון השוטף לצד המשך זרימת הכספים של משקיעים זרים ממשיכים להוות את הגורמים הבסיסיים שתומכים בחוזקו של השקל. יחד עם זאת, בחודשיים האחרונים ראינו פעילות מוגברת של בנק ישראל במטרה למנוע המשך ייסוף מהיר של השקל. להערכתנו כל עוד שלא נראה מצב עולם קיצוני (מלחמה, גל שני, פגיעה משמעותית בשוק ההון) ייסוף השקל ימשך במתינות למרות פעולתו של בנק ישראל.

מול המדד

במאי מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.3 אחוז נמוך מההערכות המוקדמות בעיקר בשל יציבות במחירי ההלבשה וההנעלה (שהיו אמורים לעלות עונתית) לצד ירידה מהירה במחירי המזון ובמחירי התחבורה (דלק ורכבים). האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ירדה למינוס 1.6 אחוזים, הרמה הנמוכה ביותר מאז אמצע 2004. יחד עם זאת,  רוב הירידה נובעת מירידת מחירי האנרגיה בעולם בשנה האחרונה (האינפלציה ללא אנרגיה ירדה “רק” ב-0.6 אחוזים בשנה האחרונה).

למרות האינפלציה השלילית התחזית שלנו לאינפלציה קדימה היא חיובית 0.7 אחוז כאשר אנו לא מצפים לעוד ירידה חדה במחירי האנרגיה וליציבות בשער החליפין. התחזית הראשונית שלנו למדדים הקרובים היא: 0.1 אחוז ביוני (עלייה במחיר הדלק שתקוזז עם ירידה עונתית במחירי ההלבשה וההנעלה) ו-0.1 אחוז במדד יולי (ירידה נוספת במחירי ההלבשה שתקוזז עם עלייה במחירי נופש והתרבות).

מאחר שחלק גדול מהירידה בסביבת האינפלציה נובע כתוצאה מהירידה העולמית שהייתה (ולהערכתנו הסתיימה) במחירי האנרגיה בנק ישראל צפוי להשאיר כרגע את תכניות ההרחבה שלו ללא שינוי.

בעולם

בסופ”ש הקרוב יתקיים מפגש פסגה (אונליין) של מנהיגי האיחוד האירופאי כאשר הנושא המרכזי לדיון יהיה ההצעה של צרפת וגרמניה להקמת קרן חילוץ כלל אירופאית בסכום של כ-750 ממיליארד אירו, לצד אישור תקציב ארוך טווח של האיחוד. נושא המחלוקת העיקרי הוא התנגדותן של מספר מדינות (אוסטריה, דנמרק, שבדיה והולנד) לכך שחלק מכספי הקרן שתמומן ע”י הנפקת אג”ח משותפות תשמש כמענק למדינות במקום הלוואות. אנו ממשיכים לטעון שנוכח התמיכה של כל הכלכלות הגדולות בהקמת הקרן, במיוחד של גרמניה, הסיכויים להקמתה גבוהים מאוד אך המכשולים הפוליטיים לא יאפשרו את הקמתה עוד השנה. ההודעה של הבנק המרכזי בגוש האירו לפני כשבוע על הרחבת תוכנית הרכישות גם מגבירה את הסיכויים שגיוס הכספים לקרן יעבור במהירות. ההתקדמות החיובית בנושא זה הייתה חלק מהגורמים שתרמו להתחזקות האירו מול הדולר בשבועיים האחרונים.

במקביל, נושא ה-Brexit יחזור גם הוא לדיון במהלך הפסגה כאשר ראש ממשלת בריטניה דחה את בקשת ההארכה של תקופת היציאה מעבר לסוף השנה. גורמים בממשלה טוענים שהנזק הכלכלי מהמגפה יהיה כל כך עצום, כך שיציאה ללא הסכם תהיה שולית בהשוואה. המתנגדים מזכירים לממשל שהמשבר הנוכחי פגע בעיקר בענפי השירותים, ויציאה ללא הסכם תפגע יותר בענפי התעשייה. לכן, אנו כן סבורים שלבסוף הצדדים יגיעו להסכם על תקופת הסתגלות ארוכה יותר, אך ההחלטה תתקבל רק קרוב לסוף השנה. הסכנה בהסלמה נוספת עם אירופה לצד התחזיות של הבנק המרכז בבריטניה לצמיחה השנה שתהיה הגרועה ביותר מזה כ-300 שנה יביאו להערכתנו את הבנק המרכזי להרחיב (שוב) את תוכנית הרכישות שלו בהחלטת הריבית בחמישי הקרוב.

870/135 ליינר ארטקל

נקודות מרכזיות שכדאי להבחין בהן

בארץ

  • מדד מאי היה נמוך מהצפי (מינוס 0.3), למרות המדד השלילי במבט קדימה אנו צופים אינפלציה חיובית. להערכתנו, בנק ישראל צפוי להשאיר כרגע את תכניות ההרחבה שלו ללא שינוי.
  • משקי הבית יותר אופטימיים לגבי מצבם הכלכלי, אך עדיין מהססים להתחייב לרכישות גדולות.
  • נמשכת העלייה בפעילות במשק, למרות העלייה במספר הנדבקים.
  • העודף בחשבון השוטף נותר גבוה וממשיך לתמוך בחוזקו של השקל.
  • סך הרכישות בכרטיסי אשראי התמתנו בשבועיים האחרונים כאשר צרכנים השלימו את מרבית הרכישות שנדחו ממרץ/אפריל.

בעולם

  • הבנק המרכזי בארה”ב הדגיש את כוונתו להותיר את הריבית ללא שינוי לפחות בשנתיים וחצי הקרובות. הם אמנם מצפים לצמיחה מהירה במחצית השנייה אך להערכתם נזקי המשבר לא יקוזזו לפני 2022. במקביל, הבנק ממשיך לתמוך בשוק אג”ח הקונצרניות.
  • האינפלציה בארה”ב בדרך לאפס.
  •  בסופ”ש הקרוב המשא ומתן על קרן החילוץ הכלל אירופאית יעלה לדרגים הגבוהים. ראש ממשלת בריטניה דחה את בקשת הארכה של תקופה המעבר ל-Brexit, ולכן צפויה לנו חצי שנה של משא ומתן אינטנסיבי. אנו צופים שגם הבנק המרכזי בבריטניה ירחיב השבוע את תוכנית הרכישות שלו.
  • האינדיקאטורים האחרונים בסין ממשיכים כצפוי להצביע על חזרה הדרגתית לפעילות, במיוחד במכירות רכבים חדשים. אך קצב ההתאוששות עדיין מתון.

 

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה