סיום מגן וחץ || נזקי השיפוצים מוערכים ביותר מ-80 מיליון שקל

על פי הערכות: נזקי השיפוצים במבצע "מגן וחץ" עומדים על למעלה מ-80 מיליון ש"ח | עיקרי השיפוצים הנדרשים בעקבות המבצע, נעים בין שברים וזכוכיות, תריסים ואלומיניום צבע, דלתות ומשקופים | יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים ערן סיב: "מספר זה עתיד לגדול עם אומדן הנזק המלא ואיסוף כל הנתונים"

נזקי רקטה מרצועת עזה שנפלה במאי 2021 ליד מושב בית נקופה | צילום (ארכיון) יונתן סינדל, פלאש 90

עם תום חמשת ימי המבצע הראשונים של מבצע "מגן וחץ" הנתונים נחשפים, על פי בדיקת התאחדות קבלני השיפוצים לאחר ביקור באתרים השונים על ידי הקבלנים והוספת נתוני מס רכוש (קרן הפיצויים), ההערכות  נעות נכון לכתיבת שורות אלו על נזקי שיפוצים בדירות ומבנים של למעלה מ-80 מיליון ש"ח. הנתונים הנבדקים לא כוללים נזק ברכבים, תשתיות וחקלאות.

על פי נתוני מס רכוש, דווחו עד כה למעלה מ-123 מבנים ודירות אשר ניזוקו והערכות שמספר המבנים אשר ניזוקו יגיע עד סיום הבדיקות והמבצע ללמעלה מ-250 מבנים. באזור תל אביב רבתי ניזוקו למעלה מ-75 מבנים ובאזור אשקלון רבתי נפגעו למעלה מ-50 מבנים מירי רקטות, רסיסים ושריפות.

נציין כי צוותי קרן הפיצויים של רשות המסים, המעודכנים בשוטף ע"י כוחות הביטחון, מגיעים לאזורים שנפגעו ונותנים מענה לאזרחים שרכושם ניזוק.

להלן תמונת מצב מעודכנת של תיקים שנפתחו בשל נזק ישיר, לפי מוקדים:

מבנה רכב חקלאות תשתיות
מוקד תל אביב (פגיעה בבניין ברחובות) 73 6 1
מוקד אשקלון 50 19 5

קבלני השיפוצים ואנשי המס והשמאות למודי ניסיון מהמבצעים הקודמים כאשר התהליך של קבלת הפיצויים עבור הדיירים מהגופים השונים בעקבות פגיעת טיל או רסיס במבצע הינו לפעמים מסורבל וארוך.

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים ערן סיב מסביר כי: "בעל דירה שביתו נפגע צריך לפנות במיידי למוקד הטלפוני של מס רכוש על מנת לדווח על הפגיעה. קרן הפיצויים במס רכוש שולחת לאחר מכן שמאי מטעמה על מנת לבדוק את הפגיעה ולהעריך את הנזק".

עוד מוסיף סיב כי לבעלי הדירות קיימות שתי אופציות מרגע הדיווח וההגעה של שמאי: "האופציה הראשונה היא טיפול בנזקים על ידי קבלני שיפוצים עצמאיים שהוזמנו על ידי בעל הנכס, זאת ועוד לאחר קבלת הצעת מחיר ואישורה על ידי מס רכוש או על ידי השמאי. במידה ובעל הנכס ימהר לעשות זאת מבלי לאשר יתכן ולא יראה את מלוא סכום השיפוץ חזרה.

"האופציה השנייה העומדת עבור בעל הנכס הינה שמס רכוש וזאת על ידי החברות המשכנות (חברות אשר עובדות ומאושרות על ידי מס רכוש) יתקנו את הנזקים וישלימו את העבודה לשביעות רצון הלקוח".

כתיבת תגובה