סין – מתרעמים עליה ואי אפשר בלעדיה

העלייה בתחלואה ואי-הוודאות הכלכלית פגעו בסנטימנט החברות ומשקי הבית. ביום ראשון הקרוב ההתכווצות בתוצר ברבעון השני בישראל תירשם בספרי ההיסטוריה • הציפיות לאינפלציה בעולם עולות, ואצלנו המדד בשישי צפוי להישאר ללא שינוי • למרות הזינוק בגיוס הממשלתי והסיכויים לבחירות מוקדמות, נשמרת היציבות בתשואות האג”ח הממשלתי תחת עינו הפקוחה של בנק ישראל שנדרש להתערב פחות במהלך חודש יולי

אולי בכלל צריך ללכת לשם? | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

העלייה המהירה בתחלואה במהלך יולי, היישום המחודש של חלק מההגבלות ואי-הוודאות גרמו כצפוי לירידה חדה בסנטימנט במהלך יולי. כך על פי מדד אמון הצרכנים של הלמ”ס שירד במהירות ולמעשה חזר קרוב לשפל שנרשם באפריל. במקביל, סקר מגמות בעסקים של הלמ”ס הראה אמנם על יציבות ביולי אך מרבית המנהלים יותר פסימיים לגבי המצב בעתיד.

בראשון הקרוב תפרסם הלמ”ס את האומדנים הראשוניים לחשבונאות הלאומית עבור הרבעון השני, לצד עדכון (שנתי) של נתוני השנים הקודמות. היקף ההשבתה של המשק שהגיע קרוב ל-40 אחוזים מהפעילות בשיא המשבר במהלך אפריל (והצטמצם לכ-10 אחוזים בסוף הרבעון), מצביע על כך שהתכווצות בפעילות העסקית לא הייתה שונה מהמספרים שנרשמו במרבית הכלכלות המפותחות, עם התכווצות של כ-30 אחוזים בשיעור שנתי בתוצר

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מצפים לאינפלציה

בשבוע האחרון הציפיות לאינפלציה בעולם המשיכו לעלות, במיוחד בארה”ב כאשר מספר בכירים בבנק המרכזי צוטטו שהם מצדדים בלאפשר לאינפלציה לעלות מעל יעדה בעתיד, כפיצוי על האינפלציה הנמוכה כיום. הדברים תרמו להתרחקות נוספת של הציפיות לעליית הריבית בארה”ב וגם לירידה בעלויות הגידור של הדולר‑שקל שהמשיכו להצטמצם ל‑0.7 אחוז לשנה, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2015.

העלייה בציפיות לאינפלציה בעולם תרמה למגמה דומה בישראל בשבוע האחרון, אך בשיעור מתון יותר. להערכתנו הציפיות לאינפלציה ובמיוחד הציפיות הארוכות נמוכות מידי. בשישי הקרוב יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי. התחזית שלנו שהמדד יישאר ללא שינוי, כאשר אנו צופים שהעלייה העונתית הגבוהה במדד הדיור לא תתממש, תירשם ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה לצד עלייה מסויימת במחירי הנופש.

פחות התערבות

הכנסות המדינה ממסים ביולי (ללא מע”מ יבוא ביטחוני) עמדו על 27.8 מיליארד ₪, ירידה של כ-6 אחוזים בהשוואה ליולי בשנה שעברה. הוצאות הממשלה המשיכו לעלות בגין תוספת ההוצאה להתמודדות עם משבר הקורונה שגדלה משמעותית ביולי ל-135 מיליארד ₪ (לעומת כ-100 מיליארד מתוכנן בסוף יוני), אך שיעור הביצוע עומד עדיין רק על 42 אחוזים.

הירידה המתונה בהכנסות ממסים לצד העלייה החדה בהוצאה ממשיכים להזניק את הגירעון לשיא של כ-70 מיליארד ₪ מתחילת השנה ו-7.2 אחוזים מהתוצר (ב-12 החודשים האחרונים). בעקבות העלייה בגירעון נמשך גיוס האג”ח של המדינה בקצב שיא של כ-20 מיליארד ₪ (כ-8 מתוך זה בחו”ל) ביולי, אך הביקושים היחסית גבוהים (בישראל ובחו”ל) לצד התמיכה של בנק ישראל תרמו (וממשיכים לתרום) ליציבות בתשואות האג”ח הממשלתיות.

העובדה שהבנק הגיע רק למחצית הדרך מתוכניתו לרכוש 50 מיליארד ₪ באג”ח ממשלתי ועוד רחוק מה-15 מיליארד ₪ שהקצה לתוכנית לרכישת אג”ח קונצרני (בקצב הזה ייקח לו שנתיים) מקטינה את הסיכון לעלייה חדה בתשואות ובמרווחי האשראי.

 מתרעמים על סין אך לא יכולים בלעדיה

למרות שהסחר העולמי במגמת צמצום בעקבות המשבר (ומלחמת הסחר), נתוני יצוא הסחורות של סין ליולי הפתיעו לחיוב עם עלייה של 7.3 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה.

ביקוש מוגבר מכל העולם (במיוחד מאירופה וארה”ב) לציוד הרפואי המיוצר בסין שהיא כמובן היצרנית הגדולה בעולם של ציוד רפואי (ללא מכשור אלקטרוני) היה אחד מהתורמים העיקריים לכך. כך יצוא הסחורות של סין לארה”ב זינק לרמה הגבוהה ביותר מזה כשנתיים, דבר שייתכן ולא יעבור בשקט אצל הממשל בארה”ב.

Inner article

נקודות מרכזיות

בארץ

  • למרות הזינוק בגיוס הממשלתי והסיכויים לבחירות מוקדמות בהיעדר תקציב, נשמרת היציבות בתשואות האג”ח הממשלתי תחת עינו הפקוחה של בנק ישראל שנדרש להתערב פחות במהלך חודש יולי.
  • העלייה בשווקי המניות בעולם ממשיכה להקטין את הביקוש לדולרים. בנק ישראל ספג את כל הזרמת החירום מתחילת המשבר וסך יתרות המט”ח עלו בקצב החודשי המהיר ביותר.
  • הכנסות המדינה ממסים ביולי ירדו רק במתינות עם חוזקה יחסית במיסים הישירים. אך ההוצאה הממשלתית ממשיכה לנסוק בשל הגידול בתוכנית הסיוע. הגירעון הגיע ל-7 אחוזים מהתוצר ביולי, ולהערכתנו ימשיך ויעלה במהירות עד לסוף השנה.
  • התיירות היוצאת והנכנסת עדיין משותקות, אך תיירות הפנים התאוששה בחודשי הקיץ.
  • בראשון הקרוב יגיע גם תורה של ישראל להיכנס לספרי ההיסטוריה עם ירידה דו-ספרתית (בשיעור שנתי) בנתוני התוצר לרבעון השני.
  • ביום שישי יתפרסם מדד המחירים לחודש יולי, אנו צופים שיישאר ללא שינוי.

בעולם

  • למרות העלייה בתחלואה והיישום מחדש של חלק מההגבלות, הנתונים הראשוניים בארה”ב ליולי מפתיעים לחיוב. אי-ההסכמה של הקונגרס להאריך חלק מהתמיכה מאיים לפגוע במומנטום החיובי.
  • יצוא הסחורות של סין הפתיע לחיוב ביולי בשל העובדה שהיא היצרנית הגדולה בעולם של ציוד רפואי (ללא מכשור). היצוא לארה”ב היה הגבוה ביותר מזה כשנתיים.

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה