סכסוך עבודה בסלקום, נמשכים העיצומים בפלאפון

מנכ"ל סלקום פרסם סרטון הסברה לעובדים, לאחר שכוונות החברה לפטר מאות עובדים פורסמו, ואלה פתחו בסכסוך עבודה רשמי הבוקר • בפלאפון נמשכים שיבושי השירות

סלקום. אילוסטרציה | צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, פנה היום (ג') בסרטון אל עובדי החברה שבמהלכו ניסה להבהיר את צעד הפיטורים העמוק בחברה. המסר נשלח על ידו לאחר שאתמול שיגר יו"ר ועד העובדים בחברה, מיה יניב, מסר חריף לעובדים בנושא ההתנגדות למהלך הפיטורים. 

שטרן אמר בסרטון כי "שוק הסלולר בישראל נמצא במשבר עצום. כולנו רואים מה קורה בסלקום ואצל המתחרים. על מנת להתאים את סלקום לתנאי השוק יהיה לצערי צורך בצמצום משמעותי בכח האדם בחברה". הוא הסביר כי תוכנית ההתייעלות עלולה להיות "קשה וכואבת שמטרתה היא להשיב את סלקום לחוף מבטחים".

עוד אמר שטרן כי "לסלקום מבנה ארגוני עתיר כח אדם בהשוואה למתחרים דבר הפוגע ביכולת התחרותית שלנו". הוא הוסיף ואמר: "אף אחד לא אוהב לפטר עובדים. בוודאי שאני לא אוהב זאת. אך לעיתים אין ברירה והרגע הזה הגיע".

בתגובה ובהנחיית יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, הכריזה ההסתדרות לפני זמן קצר על סכסוך עבודה בסלקום – בעקבות הפרסומים על כוונת החברה לפטר מאות עובדים. במקביל, בר-דוד הורה באופן מיידי ליו"ר ועד עובדי סלקום מיה יניב ולעובדי החברה להתחיל בצעדים ארגוניים.

היום בשעה 16:00 יתקיים דיון חירום בלשכתו של יו"ר ההסתדרות בהשתתפות ראשי הוועדים של החברות פלאפון, סלקום, פרטנר והוט מובייל-PHI.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד מסר הבוקר כי: "התנהגותו הברוטלית וחסרת הרגש של מנכ"ל סלקום ניר שטרן כלפי עובדי החברה – שהם ההון האנושי החשוב ביותר שלה – ופעולותיו החד-צדדיות, ייענו על ידי ההסתדרות וארגון עובדי סלקום ביד קשה". בר-דוד הוסיף כי "שטרן מפר ביד גסה הסכם שנחתם אל מול העובדים וההסתדרות, שבו כבר סוכמו דרכי ההתנהלות. ההסתדרות לא תשב בחיבוק ידיים ותיתן ליו"ר הוועד מיה יניב וכלל עובדי סלקום גיבוי מלא במאבק על ביטחונם התעסוקתי. חוסר הרגישות שמפגינה הנהלת סלקום היא לא פחות מהתנהגות מקוממת, ובישראל בשנת 2019 לא ניתן להשלים עם התנהגות שכזו".

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההיי-טק בהסתדרות, יקי חלוצי, מסר: "בלתי נתפס שערב ראש השנה, הנהלת סלקום בוחרת לנהוג בחוסר רגישות משווע כלפי עובדיה, שהם המנוע העיקרי של החברה. אין מקום בישראל של שנת 2019, שמאות רבות של עובדים יעודכנו בתקשורת, שאולי הם 'יעלו בגורל' ויפוטרו ממקום עבודתם. נתנגד לכוונת החברה לפטר".

 

יו"ר ועד עובדי קבוצת סלקום, מיה יניב, מסרה: "כל רצון או כוונה של ההנהלה לבצע שינויים ארגונים או פיטורי עובדים ייתקל בחומה בצורה ובהתנגדות, מהקשות ביותר שידעה החברה. גם מנכ״ל סלקום יודע מצוין כי המשבר בענף לא ייפתר בפיטורי עובדים, אלא בעבודה נרחבת מול משרד התקשורת לפתרון הכשלים החמורים בשוק, אשר אינם בעיה רק של עובדי סלקום, אלא של כלל אזרחי המדינה שימצאו עצמם בקרוב עם תשתיות תקשורת המתאימות, במקרה הטוב, למדינות עולם שלישי .המאבק שלנו הוא לטובת העובדים ולטובת האזרחים".

נזכיר כי גם בפלאפון נקטו העובדים בעיצומים בעקבות כוונת החברה לפטר 400 עובדים. כחלק מהחרפת העיצומים בהם נוקטים העובדים, מוקדי השירות הטלפוני ומרכזי השירות הפרונטליים ללקוחות של פלאפון עובדים היום במתכונת מצומצמת ולא מתבצעות עבודות תחזוקה הנוגעות לאתר החברה, כולל טיפול בתקלות.

בנוסף לכך לא ניתן מענה לטיפול בתקלות רשת על ידי מחלקת הנדסה ומערכות מידע. חדר הבקרה ממשיך לעבוד במתכונת שבת. כמו כן, לא יועברו תשלומים לספקים מכל סוג (ספקי חו"ל, ציוד קצה וכו').

כתיבת תגובה