סליחה, מישהו פה קרא ל'סירי' במקרה? שמענו משהו

התחרות בקרב מפתחי המערכות לסיוע אישי קולי, גורמות להקלטות שיחות מהסמארטפון או בסביבת מכשירים אלקטרוניים והעברת מידע אישי ועסקי חסוי לעובדי קבלן חיצוניים או לעובדי החברות • בתחקיר של ה'גרדיאן' עלה: החברות מודות באשמה

עוזרת קולית של אמזון | צילום אילוסטרציה: shutterstock

קראתם ל'סירי' – יכול מאוד להיות שמישהו האזין לכל מה שאמרתם לאחר מכן.

מערכת הבינה המלאכותית 'סירי' היא מערכת אוניברסלית המסווגת כעוזרת אישית וירטואלית המיועדת לסייע בקולה לחיפושים שונים החל מהזמנת מונית או פיצה וכלה באינספור שאלות לאיתור מידע או עסקים.

Box

'סירי' של אפל היא לא העוזרת הווירטואלית היחידה הקיימת בשוק אלא היא מתמודדת בהצלחה מרובה מול 'אלכסה' של אמזון, Google Now של גוגל ו'קורטנה' של מייקרוסופט.

כעת מתברר, שהרצון העז של מפתחי המערכות הללו לגבור על מערכות המתחרים ולשפר את ההבנה של הבינה המלאכותית גורם להעברת מידע אישי ועסקי חסוי לעובדי קבלן חיצוניים או לעובדי החברה.

ראוי לציין אמנם כי כל החברות אומרות שמדובר בחלק קטן ואנונימי מאוד של ההקלטות, אולם אף אחת מהן לא מכחישה את העובדה כי מידע זולג החוצה.

על פי דיווח של ה'גרדיאן' הבריטי, מערכת סירי אמורה להתחיל לפעול בכל פעם בה נאמרים המילים 'היי סירי' או במקביל מפעילים את האפליקציה הקולית. אלא שאם המערכת אמורה לפעול באמצעות קריאה ללא לחיצה הרי שהמיקרופון של מכשירי אפל פועל באופן רציף.

עובד בחברת קבלן של אפל שהתראיין ל'גרדיאן' טען שפעמים רבות 'סירי' מופעלת תוך כדי דיבור היות והיא זיהתה בטעות קריאה המופנית אליה. העובדים שמקבלים את ההקלטות הללו נדרשים להאזין לדברים הנאמרים, ולזהות האם באמת נאמרה הקריאה 'סירי'. דירוג התשובות של העובדים מסייע למפתחי המערכת לספק בקרת איכות לזיהוי הקולי של סירי.

בתגובה לתחקיר בגרדיאן מסרה חברת אפל כי "חלק זעיר של בקשות שמגיעות לסירי מנותחות כדי לשפר את סירי ואת ההכתבה". אפל ביקשה לציין את רמת החיסיון שלה והדגישה כי "הבקשות לא מקושרות עם שם המשתמש באפל. התשובות של סירי מנותחות במתקנים מאובטחים, וכל הבודקים עובדים תחת לציית למדיניות החיסיון הקפדנית של אפל". החברה מוסיפה ואומרת כי מדובר בפחות מאחוז מהבקשות היומיות, וכי כל הקלטה כזו אורכת שניות בודדות.

Inner

 

גוגל ואמזון הגיבו לדברים בדומה לאפל ואמרו כי הם מעבירים רק חלק מההקלטות לחברות חיצוניות כדי שהעובדים שלהן יאזינו להקלטות, יעמתו את ההקלטה מול התמלול ובעזרת זיהוי קולות ומבטאים שונים הם מאמנים את המערכת ומשכללים אותה. שתי החברות הדגישו גם הם כי מדובר בחלק קטנטן מההקלטות ושאין לעובדים יכולת לקשר אותן אל חשבון ספציפי או אישי.

נזכיר כי לכבוד ה'פריים דיי' באתר אמזון הוצעה מצלמת האבטחה של חברת Ring המחוברת אל העוזרת הקולית של אמזון במחיר מהפכני. 

הערכה כללה את מצלמת ה-Ring המשולבת עם פעמון לדלת ומכשיר האקו דוט של אמזון בדור השלישי. כל לחיצה על כפתור הפעמון או לחילופין בעת זיהוי תזוזה מול המצלמה, המכשיר ישלח התראה לסמארטפון.

כתיבת תגובה