סמנכ"לי הכספים: מסי מקרקעין על משקיעים יפחיתו את הביקוש

סקר מחלקת המסים של פאהן קנה מגלה כי 26% מסמנכ"לי הכספים סבורים שיש להטיל מיסי מקרקעין נוספים על משקיעים כדי להקטין את הביקוש | עוד עולה מהסקר כי 29% סבורים שחוק ההסדרים צפוי להשפיע באופן שלילי על ארגונם • 25% סבורים שיש להטיל מס יסף נוסף על הכנסות גבוהות | 13% מהחברות צמצמו או הפסיקו השקעות 

יגאל רופא | צילום: איל טואג

‏על רקע חוק ההסדרים שאושר לאחרונה בכנסת ועדכוני החקיקה, במחלקת המסים של פאהן קנה Grant Thornton Israel ערכו סקר בקרב כ-200 סמנכ"לי כספים של חברות בתחומי הנדל"ן, ההייטק, הפיננסים, המסחר כדי לשפוך אור על השלכותיו.

מהסקר עולה כי בשל דרישות חוק ההסדרים, 27% דיווחו כי הם חווים עומס מינהלי מוגבר, וכ-13% דיווחו כי צמצמו או הפסיקו לחלוטין השקעות בעקבותיו. בהמשך לכך, 29% סבורים שחוק ההסדרים צפוי להשפיע על חברתם באופן שלילי ואילו רק 8% סבורים שהחוק יטיב עם ארגונם, כאשר 63% סבורים שלא ישפיע כלל. כמו כן, 36% דיווחו כי נערכו ליישום השפעות החוק ונמצאים בתהליכי למידה, לעומת 64% שטרם נערכו להשפעות החוק.

באשר לסוגיות המיסוי, 26% חושבים שיש להטיל מיסי מקרקעין נוספים על משקיעים כדי להקטין את הביקוש, ו- 25% סבורים שיש להטיל מסף יסף נוסף על הכנסות גבוהות.

עוד עולה מהסקר כי בעקבות עליית הריבית בישראל, 60% בחנו את מערך ההלוואות והמימון של החברה, 23% בחנו את סוגיית המס ביחס לניכוי הוצאות מימון, 10% פנו לייעוץ עסקי שיסייע בהפחתת מימון, ו-7% פנו לגיוס הון באמצעות אג"ח.

לשאלה באלו נושאים על חוק ההסדרים לטפל, 60% סבורים שבחוקי עידוד השקעות הון, 23% בהפחתת נטל המס על מיסוי יחידים, 10% בהפחתת נטול המס על מיסוי חברות, ו-7% בהפחתת נטל המס על מיסוי מקרקעין.

רו"ח יגאל רופא שותף, מנהל מחלקת מסים בפאהן קנה אמר כי "תוצאות הסקר מוכיחות את הלך הרוח מהשטח כי יש לצמצם את השימוש בכלים פיסקליים כדי "לתקן" את שוק הנדל"ן ולצמצם ביקושים. מאידך עולה כי נושא העלאת הריבית מהווה סוגייה קרדינלית בפעילותן של החברות ומרביתן מעניקות לכך את המשאבים הנדרשים כדי לצמצם את עלויות המימון ובחינת נתיבים נוספים למציאת דרכי מימון".

כתיבת תגובה