סקירה || האוצר שוקל: הנחה משמעותית לקבלנים במס הרכישה

זו ההצעה שנבחנת בלשכת מנכ"ל משרד האוצר, במטרה להפשיר את הקיפאון בשוק הנדל"ן | וגם: האם משה ארבל נהג נכון כשחתם על הסיפוח של שטחי מועצה אזורית שפיר לקרית גת? | האם זה טוב לחרדים או שהכוח עלול להגיע לידיים של ראש עיריית קריית גת? | ומה חידשה מועצת רמ"י? | חיים שיף מסכם את אירועי הנדל"ן המגזרי המרכזיים שהתרחשו השבוע

שלומי הייזלר (מימין) רם בלינקוב (במרכז) ובצלאל סמוטריץ' בטקס חילופי המנכ"לים | צילום: דוברות משרד האוצר

הנתונים שמתפרסמים כל העת על ירידה במכירות של דירות חדשות מגיעות לדרגים הגבוהים ביותר ובלשכת מנכ"ל משרד האוצר עו"ד שלומי הייזלר בוחנים בימים אלה את האפשרות למתן הנחה לקבלנים על מס רכישה כדי להביא להפשרת הקפאת הבנייה שאליה נקלעו – או יזמו – הקבלנים. לפי הפרטים שחשף מתן חודורוב בחדשות 13, מדובר בהנחה שתנוע בין עשרות למאות אלפי שקלים ותניע הקמת פרויקטים שנחשבים גבוליים מבחינה כלכלית.

לפי התנאים שמתגבשים בלשכתו של עו"ד שלומי הייזלר, הרי שייקבע לוח זמנים מוגדר להשלמת הבניה, כדי לזרז את הבניה בפועל, ומנגד, הוחלט כי בצעד נוסף למען עיבוי הפריפריה וזירוז פרויקטים לבנייה בה, יועברו רווחים ממכירת קרקעות במרכז הארץ וייועדו לסבסוד של דירות לזוגות צעירים בפריפריה וכן לפיתוח תשתיות חשובות במרכז (מישהו חיפש את המקור התקציבי למטרו?).

באוצר עדיין מקיימים התייעצויות רבות עם גופים כלכליים כדי להבין האם עיכוב הבנייה שיוזמים הקבלנים כרגע והירידה בהתחלות הבנייה מלמדת על מצוקת אשראי אותנטית שאליה נקלעו הקבלנים, או שמא מדובר בהחלטה מושכלת שקיבלו, להימנע מבנייה, כדי לא ליפול להפחתת מחירים שתלווה אותם זמן רב יותר מהתקופה שעליה משפיעה עליית הריבית.

כך או כך, אם התכנית הזו תצא לדרך, היא ללא ספק תשחרר חסמים בשוק הדיור.

בנוסף, כזכור, מועצת רמ"י אישרה השבוע את מפת העדיפות הלאומית (אם כי, כך סוכם, בכפוף לשינויים שעתיד להטיל עליה בעתיד ראש הממשלה), כאשר בינתיים, המפה תאפשר מתן הטבות לשורת יישובים בנגב ובגליל. עוד אישרה המועצה, הגדלת ההנחה ב'מחיר מטרה' עד ל-25% מערך הדירה (ולא יותר מחצי מיליון שקלים משומת הדירה העדכנית). המשמעות היא שאם אכן ההנחות יינתנו באופן מוגדל, ייתכן שהן יתגלגלו לציבור הרוכשים/הזוכים. או לפחות כך צריך לקוות.

צעד נחוץ לעיר הדרומית

במקביל, כפי שפרסמנו השבוע, התקבלה חתימת שר הפנים, משה ארבל, על העברת 5,467 דונם מהמועצות האזוריות שפיר ולכיש לתחומה השיפוטי של עיריית קריית גת. השר קיבל את המלצת מנכ"ל משרד הפנים רונן פרץ, להרחיב את שטחה של קריית גת, מאחר שמדובר בעתודות פיתוח חשובות לעיר המתפתחת, וכן לאור אישור תכניות רחבות היקף של כ-25,000 יחידות דיור בשטחים הללו.

ראש עיריית קרית גת אבירם
דהרי | צילום: מענדי קורנט

אוהד סבן, סמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי של חברת דונה אומר ל'ביזנעס' כי "ההחלטה של שר הפנים להעביר את השטחים לקרית גת תיטיב עם העיר בצורה משמעותית. מדובר בהחלטה טובה שתאפשר בניה בטווח קצר אל מול האפשרות לבנות עיר חדשה בתחומי המועצה האזורית, אפשרות מסורבלת ואיטית.

"אחרי מאות יח"ד שבנתה החברה, אנחנו רואים את הביקוש גדל משנה לשנה, ללא ספק העיר זקוקה לעוד שטחים כי הפוטנציאל קיים והוא טרם מומש עד תומו. בשנים בהן אנו בונים בעיר, ראינו את השינוי קורה מול העיניים. היום אפשר לראות אנשים שעוברים לכרמי גת מאלעד, ראשון לציון, בית שמש, רחובות, יבנה, באר שבע ואפילו ירושלים. בפרוייקטים של שכירות ארוכת הטווח, יש ביקוש אפילו גבוה יותר של משפחות מהמרכז. אנשים מעדיפים להשכיר את הדירה הקיימת שלהם ולשכור בקרית גת דירה חדשה וגדולה יותר לטווח ארוך.

פרויקט של דירה להשכיר בכרמי גת | צילום: אסף פרץ

"מה גם שהעיר עשתה קפיצה משמעותית בתשתיות – אם זה רכבת, החיבור לכביש 6, מרכזי תעסוקה גדולים ואיכותיים.

"כל אלה מחדדים את הצורך להמשיך ולהרחיב את הבניה בעיר כי בסופו של יום זה הפתרון,  שעוד משפחות יחליטו לעבור מערי המרכז הצפופות לערים כמו קרית גת".

בשורה וקאצ' בה?

כפי שמציין סבן, בשעתו הקרקע שסופחה לקריית גת, הייתה בשטחה המוניציפלית של מועצה אזורית שפיר. זו מועצה עם קיבוצים ומושבים שאין ביכולתה לטפל בהיתרי בנייה של אלפי יח"ד.

בד בבד, החתימה של ארבל מגיעה אחרי שלפני כחודש התפרסם מכרז ענק בקריית גת לטובת האוכלוסייה החרדית. אולם היה חסר בפאזל את נושא היתרי הבנייה. חשוב לחדד: בתהליך בניית דירה – ועל אחת כמה וכמה שכונה – לאחר אישור התכנית ממנהל התכנון, ותום תהליך השיווק של משרד הבינוי והשיכון או רמ"י בזכייה על ידי יזם, מגיע שלב היתרי הבנייה. כאשר כיום, בשונה מבעבר (לפני שינוי חוק הותמ"ל, שכשנתפר למידותיו של כחלון היה עתיר סמכויות ובתקופת בנט-לפיד כשנחקק מחדש, הצטמק משמעותית), מי שרשאי להוציא היתרי בנייה הינה הוועדה המקומית.

משה ארבל עם מקדמי תעסוקת חרדים בהסתדרות | צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

כעת לאחר הצו שנחתם על ידי ארבל – כל שטח התכנית שמכונה "קריית גת מערב" (הכוונה לשטח המיועד לבנייה חרדית שכונה 'העיר החרדית שפיר', בלשון המגזר החרדי), יעבור לקריית גת, והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה היא שתשלוט על קצב היתרי הבנייה. ראש העיר אבירם דהרי, הופך לבעל הבית הבלעדי על ההיתרים. במידה ודהרי יזרום – הכל ינוע על מי מנוחות, וההחלטה של ארבל תתברר כזו שקידמה וזירזה את היתרי הבנייה. אך במידה ולא – מכל סיבה שהיא – הציבור החרדי עלול לסבול מכך.

חשוב לציין באופן ברור: להשאיר את הקרקע כשטח של מועצה אזורית שפיר פלוס ההמתנה להקמת עיר חדשה, היה לוקח שנים. ארבל עשה את התהליך המתבקש. אבל צריך לשים לב שיש לזה מחיר, שאותו יוכל דהרי, או ראש העיר שיבוא בעקבותיו, לדרוש.

תגובה אחת ל: "סקירה || האוצר שוקל: הנחה משמעותית לקבלנים במס הרכישה"

  1. בניית שכונה חרדית בגודל כזה בעיר בסדר גודל קטן כמו קריית גת… פרושה הוא להפוך את קריית גת לבית שמש. לעיר שבמקום להתקדם במקרה הטוב תעמוד במקום.

כתיבת תגובה