סקירת נדל”ן || מבריכות ים המלח, פרויקט ה-YAM ועד דרך הים

אושרה תכנית רשות מקרקעי ישראל – “בריכות המלח צפון – מתחם 2” באילת לבניית 487 יח”ד ו-80 חדרי אירוח • שיתוף פעולה ראשון בין ICR מבית ישראל קנדה וראם מגורים לבין קבוצת תדהר • אושרה תוכנית להקמת מתחם מגורים ברחוב דרך הים בחיפה • אושרה שכונת זיכרונה בזיכרון יעקב • וגם: דאסו סיסטמס ו-Bouygues Construction מחויבים להמציא מחדש את ענף הבנייה

שכונה לחופי ים המלח | הדמיה: נעמה מליס אדריכלות ובינוי ערים; אמיר אלכופר, רן סלובודקין, אינס שטרן, שירה גליטמן

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז דרום, החליטה לאשר ביום שני השבוע את תכנית 602-0431940 “בריכות המלח צפון-מתחם 2”, שהובילה רשות מקרקעי ישראל, בשיתוף משרד התיירות.

השכונה החדשה תתפרש על שטח של 100 דונם וקובעת היקף של כ- 487 יח”ד וכ- 80 חדרי אירוח המהווים נדבך משלים לרובע החדש שאושר בימים אלו בשטח בריכות המלח הסמוכות.

תוכנית בריכות המלח צפון-מתחם 2, בהובלת רשות מקרקעי ישראל ומשרד התיירות, הופכת שטח המשמש כמפעל אצות באילת לשכונת מגורים איכותית לצד שטחי תיירות, שטחים ציבוריים פתוחים ומוסדות ציבור.

התוכנית ביוזמת רשות מקרקעי ישראל מתחברת למערך התנועה והרקמה העירונית הקיימת והמתוכננת שמשלימה את הרצף העירוני מדרום, ממזרח ומערב. בתכנון הושם דגש רב על  קישוריות של חלקי העיר באמצעות רחובות מקומיים, על שבילי הולכי רגל ואופניים מוצלים ועל יצירת ממשק מיטבי לפארק הצפרות מצפון. כיוון הרשות העירונית, מימדיה ופריסת השטחים הציבוריים הותאמו בצורה מיטבית לאקלים ולמשטר הרוחות המקומי.

כמו כן, הבינוי יהיה בבלוקים עירוניים קטנים יחסית, בגובה של עד 4 קומות, הפונים לכיוון  הרחוב. זאת בנוסף למגוון טיפוסי בינוי ודירות המתוכננות תוך התאמה לאקלים המקומי והפנייה מיטבית להצללה ולאוורור הדירות והחצרות.

התכנית הוכנה על ידי “נעמה מליס אדריכלות ומתכנני ערים”, עבור רשות מקרקעי ישראל.

רפי אלמליח מנהל בכיר אגף לתכנון ופרויקטים ברמ”י ציין:” מדובר בתכנית חשובה שמטרתה להקים שכונת מגורים איכותית כחלק ממהלך הפיתוח של העיר אילת. נוסף על תכנון מגורים, התכנית כוללת בתוכה שטחי תיירות, שטחים ציבוריים פתוחים ומוסדות ציבור.

בתכנון הושם דגש על התאמת השטחים הציבוריים לאקלים ולמשטר הרוחות המקומי”.

חגי סלע מנהל תכנון מרחב דרום ברמ”י ציין: “החלק הצפוני של בריכות המלח- מתחם 2, מהווה חלק אינטגרלי וחשוב בפיתוח העיר אילת. בכך התוכנית יוצרת מסגרת תכנונית להקמת שכונת מגורים באילת על שטח מפעל האצות, אשר ממשיכה את תכנונה של שכונת ברכות המלח ובה כ-487 יח”ד וכ 80 חדרי מלון, ע”י קביעת שינוי ייעוד, חלוקת מגרשים וקביעת הנחיות, זכויות ומגבלות בניה”.

מנהלת תחום תכנון, מחוז דרום במשרד התיירות: “משרד התיירות מברך על אישור התכנית. התכנית מהווה חלק ממכלול תוכניות אשר מייצרות רובע עירוני חדש בעיר אילת. הפיתוח המוצע בתוכנית זו ובתוכנית בריכות המלח 1 המאושרת, מגשים את החזון  של העיר אילת, חיבור  אזור התיירות והאזור העירוני של העיר באמצעות שילוב שימושי מגורים לצד שימושי תיירות ומלונאות. התוכנית לוותה ע״י נציגת שר התיירות בוועדה המחוזית לתכנון ובניה במחוז דרום, הגב׳ סיגל גבאי”.

הנותן ב-YAM דרך

יזמית הנדל”ן ICR – מבית ישראל קנדה וראם מגורים, בחרה בתדהר בנייה מקבוצת תדהר לביצוע פרויקט YAM של חברת ICR בבת ים (מנרב ים) בהיקף עלות עסקה שעומד על כ-200 מיליון ₪. ההכנסות הצפויות מהפרויקט מוערכות בכ-415 מיליון ₪ לפני מע”מ.

פרויקט YAM בבת ים ממוקם ברח’ סוקולוב פינת ירושלים בבת ים, 80 מטר מחוף הים בצפון מערב העיר. הפרויקט כולל שני מגדלי מגורים בני 30 קומות הכוללים 220 יח”ד ובהן דירות 3,4,5 חדרים, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים. הפרויקט משתרע על פני שטח כולל עילי של כ-36 אלף מ”ר ו-5 קומות מרתף בשטח של כ- 13 אלף מ”ר. כחלק ממהלך של התחדשות עירונית, פרויקט YAM כבר פונה, נהרס והוחל בביצוע העבודות במקום. במבנים שבפרויקט ישולבו 3 כיתות גן עם כניסה נפרדת, וכן חזית מסחרית בשטח של כ- 300 מ”ר.

אדריכלי ומתכנני הפרויקט: קיקה ברא”ז אדריכלים.

מורדי שבת, מנכ”ל ICR מבית ישראל קנדה וראם מגורים: “תהליך בנייה הוא תהליך מורכב ואינטנסיבי אשר לוקח זמן רב, ולכן אין מקום לפשרות בביצוע. אנו ב-ICR רואים חשיבות עליונה בבחירת קבלנים מקצועיים ואמינים מהשורה הראשונה לביצוע הפרויקטים של החברה, ולכן אני שמח על הבחירה בקב’ תדהר, שידועה כחברה ששמה הולך לפניה, מקצוענית, ובעלת ותק וניסיון. זהו, אין לי ספק ששיתוף פעולה ראשון זה בין קבוצת תדהר בעלת הניסיון העשיר בייזום וביצוע פרויקטים מורכבים ברחבי הארץ ו-ICR מבית ישראל קנדה וראם מגורים, הוא ספתח לעבודה משותפת גם בעתיד”.

פרויקט YAM | הדמיה באדיבות ICR מבית ישראל קנדה וראם מגורי

טל הרשקוביץ, מנכ”ל תדהר בנייה מקבוצת תדהר ומשנה למנכ”ל הקבוצה: “אני מברך על שיתוף פעולה ראשון של קבוצת תדהר ו-ICR מבית ישראל קנדה וראם מגורים. מדובר בשיתוף פעולה אסטרטגי בפרויקט גדול המשתרע על פני כ-50 אלף מ״ר וכולל שני מגדלי מגורים רבי קומות הכוללים 220 יח״ד במיקום מעולה, ברמת הגימור הגבוהה ביותר ובסטנדרט הבלתי מתפשר שרק תדהר בניה יודעת להציע”.

Inner article

הים יהיה נוח

הוועדה המחוזית בחיפה החליטה לאשר תוכנית שני מבנים בני 13 קומות הכוללים 105 יחידות דיור ברחוב דרך הים 188 בחיפה. הוועדה, בראשות איתמר בן דוד, החליטה לאשר תוכנית מתחם המגורים ששטחה 9 דונם ומוצעת על חטיבת קרקע שאינה מפותחת, וממוקמת בין וואדי לוטם מצפון ודרך הים מדרום. 

התוכנית כוללת שני מבני מגורים בני 13 קומות המשתלבים בטופוגרפיה של הקרקע הטבעית הקיימת, הכוללים 105 יחידות דיור. מתוך כלל יחידות הדיור, 21 יחידות דיור יוקצו לטובת דירות קטנות עבור זוגות צעירים. 

בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת הקמת גן ילדים לטובת דיירי המתחם ותושבי הסביבה שישתלב בשני הבניינים. 

התוכנית משפרת בצורה משמעותית את המצב המאושר במתחם וכוללת את שמירת וואדי לוטם באמצעות מגבלות בנייה להרחקת המבנים ממנוף וכן מקצה רצועה רחבה לאורך הנחל ברוחב ממוצע של 20 מ’. בנוסף, מחייבת התוכנית לתחזק את אזור המפגש של השטח הפתוח עם הבניינים בתיאום עם רשות הטבע והגנים.

דרך הים 188 חיפה | הדמיה

מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, ליאת פלד, ציינה כי “התוכנית משפרת את המצב המאושר על ידי תוספת יחידות דיור בשכונות המערביות של חיפה, מייעלת את השימוש בקרקע וכן מתייחסת לסביבתה ומרחיבה את שטח וואדי לוטם תוך הרחקת הבינוי ממנו ובכך משפרת את המצב הקודם”.

התוכנית הינה ביוזמת שתית בע”מ. אדריכל התוכנית הוא גבי שוורץ. 

זיכרונה מאושרת ב’זיכרון’

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז חיפה החליטה לאשר את תכנית רשות מקרקעי ישראל – שכונת זיכרונה בזיכרון יעקב. תכנית השכונה תכלול 1,236 יח”ד, 250 יח’ של דיור מוגן, שטחי מסחר ומוסדות ציבור והוא בבעלות משולבת של המדינה ושל פרטיים.

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז חיפה, החליטה לאשר השבוע את תכנית 353-0332429  “שכונת זיכרונה”, המתפרסת על כ-400 דונם, גובלת בשכונת חלומות זיכרון ממערב, במתחם בית אל מצפון ובפארק אלונה ממזרח ומדרום.

השכונה תוכננה כשני אשכולות בינוי, צפוני ודרומי ובמרכזם פארק לינארי הממשיך את שדרת מעוף הציפור לעבר גן ירון בואכה פארק אלונה ולחורשת האלונים הסמוכה.

לאורך הפארק הלינארי טיילת הולכי רגל, שבילי אופנים וחזיתות מסחריות ובסמיכות אליו בתי הספר, המרכז הקהילתי, מרכז ספורט עירוני והדיור המוגן ליצירת מוקד חברתי, פעיל ורב דורי. בנוסף תוכנן שביל שיוביל במעלה הגבעה עד לגן בפסגה ובו תצפית לעבר הר חורשן.

הבינוי למגורים רווי ומדורג, בצפיפות ממוצעת של כ-10 דירות לדונם, תוך התאמתו לטופוגרפיה המשופעת והגדלת החשיפה של המגורים לנוף הפתוח סביב. על מנת שלא ייווצר עומס תחבורתי ואף לשם הקלה על המערך התחבורתי הקיים תוכננה לשכונה כניסה חדשה ישירות מכביש 652 האזורי.

התכנית ביוזמת רשות מקרקעי ישראל וקודמה ותוכננה על ידי אדריכלים טומי לייטרסדורף ואוהד בן דיין ממשרד לייטרסדורף בן דיין אדריכלים ומתכנני ערים בע”מ.

שי קרפ מנהל מרחב חיפה ברמ”י בירך על אישור התכנית אשר לדבריו “משתלבת במדיניות רמ”י להגדלת המלאי והיצע יח”ד  בפריסה רחבה בתחום המרחב למתן מענה בהתאם לדרישות ולגידול באוכלוסיה”.

רפי אלמליח מנהל בכיר אגף לתכנון ופרויקטים ברמ”י ציין כי “מדובר בתכנית אשר נותנת מענה לביקושים הגדולים ליח”ד בזכרון יעקב, התכנית מציעה מגורים איכותיים במיקום אטרקטיבי תוך השתלבות עם הטופוגרפיה וחשיפה של המגורים לנוף הפתוח סביב, התכנית מציעה פארק וטיילת להולכי רגל, שבילי אופניים וחזיתות מסחריות לצרכי התושבים, וכמו כן ניתן מענה במסגרת התכנון לצרכים התחבורתיים הנובעים מפיתוח השכונה תוך יצירת כניסה חדשה לשכונה ישירות מכביש 652 האזורי”.

ממציאים את הענף מחדש

דאסו סיסטמס ו-Bouygues Construction הודיעו על השלב הבא במחויבות ארוכת הטווח שלהם להמציא מחדש את ענף הבנייה ולהפוך אותו ליעיל ובר-קיימא. Bouygues Construction בחרה בפלטפורמת ה- 3Dexperience בענן כדי להניע את המהפך העסקי שלה במטרה לשפר את הפריון בפרויקטים שלה בתחום הבנייה. שלב שני זה הוא המשך למהלכי הדיגיטציה והאוטומציה הראשוניים של Bouygues Construction.

אזרחים מצפים לפרקטיקה עירונית חדשה ולמיקוד רב יותר בקיימות. עם זאת, ענף הבנייה נאבק בפריון שלו. טרנספורמציה דיגיטלית מציעה אפשרות לקיים כלכלה בת-קיימא והוליסטית יותר. זה מגביר את ניצול את הידע והיכולות ואת השיתוף בין שרשראות הערך ומאפשר את יישום של מודלים עסקיים חדשים.

התוכנה של דאסו סיסטמס | צילומסך

באמצעות פלטפורמת ה-3Dexperience בענן, Bouygues Construction יכולה לנקוט בגישה מערכתית לניהול פרויקטים, שמשלבת חוויות תאומות וירטואליות בכל שרשרת הערך. דבר זה מאפשר מעבר משיטה מסורתית בה תחומים שונים מתנהלים באופן עצמאי, לשיטה מבוססת מודלים. השותפות מסייעת לדאסו סיסטמס לכלול את השימוש ב״תאום וירטואלי״ לתחום הבנייה באמצעות חוויות הפתרונות התעשייתיים “Integrated Built Environment” ו-“Creative Building Design”.

“כל השחקנים בענף כמהים לדרכים טרנספורמטיביות לשיתוף פעולה ולחדשנות,” אומר ברנרד שארלז, סגן יו”ר ומנכ”ל, דאסו סיסטמס. “גישה מהפכנית זו, המבוססת על פלטפורמת ה-3DEXPERIENCE, מספקת הזדמנות אדירה לשלב יחד את המנהיגות והמומחיות של שתי השותפות, ולהכניס דינמיקה חדשה במערכת האקולוגית של הבנייה שתקדם אותה לעבר קיימות גדולה יותר”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה