סקירת נדל"ן || עלייה של 23% בעסקאות ביחס לאוגוסט אשתקד

אגף הכלכלנית הראשית באוצר: בחודש אוגוסט 2020 נמשכה התנודתיות במספר העסקאות בשוק הנדל"ן • מספר העסקאות הסתכם ב-10.5 אלף דירות, עליה חדה של 23% בהשוואה לאוגוסט אשתקד ועליה של 8% בהשוואה לחודש הקודם • עלייה של 24% ברכישת הזוגות הצעירים לעומת אוגוסט אשתקד • נתונים נוספים: בבאר שבע הדירה האחרונה במחיר למשתכן נמכרה וגובר הביקוש לדירות גן ופנטהאוזים, ואילו בית שמש במקום השביעי בארץ בהתחלות בניה במחצית הראשונה של השנה

דירות לזוגות צעירים | צילום אילוסטרציה: גרשון אלינסון, פלאש 90

אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר פרסם סקירה כלכלית שבועית, המיקוד עוסק בסקירת ענף הנדל"ן למגורים – אוגוסט 2020.

בחודש אוגוסט 2020 נמשכה התנודתיות במספר העסקאות בשוק הנדל"ן, כאשר אלו הסתכמו ב-10.5 אלף דירות, עליה חדה של 23% בהשוואה לאוגוסט אשתקד ועליה של 8% בהשוואה לחודש הקודם. בארבעת החודשים האחרונים (מאי-אוגוסט) מספר העסקאות עולה ויורד לסירוגין בשיעורים משמעותיים, תופעה שהינה חריגה בשוק הנדל"ן המקומי (לא נצפתה דומה לה לפחות בעשרים השנים האחרונות) ויש בה כדי לרמז על אי הודאות הגבוהה בשוק.

250/200 סייד בר + קובייה

מכירות הקבלנים בחודש אוגוסט הסתכמו בארבעת אלפים  דירות, מזה 1.5 אלף דירות נמכרו  בסבסוד ממשלתי. בהשוואה לאוגוסט אשתקד נרשם גידול של 25% בסך הדירות החדשות שנמכרו, כאשר המכירות בשוק החופשי עלו בשיעור חד עוד יותר, של 45%.  במצטבר, בשמונת החודשים הראשונים של השנה נמכרו 23.4 אלף דירות חדשות (כולל מחיר למשתכן), ירידה של 7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.  מכירות הקבלנים בשוק החופשי ירדו באותה תקופה ב-9%.

רכישות המשקיעים בחודש אוגוסט הסתכמו ב-1.6 אלף דירות, גידול של 55% בהשוואה לאוגוסט אשתקד וגידול חריג של 87% בהשוואה לחודש הקודם, זאת על רקע הפחתת מס הרכישה על "דירה נוספת" בסוף חודש יולי. יש לציין כי ממוצע רכישות המשקיעים בחודשים יולי-אוגוסט דומה לרמתו בחודש יוני. יתכן שהגידול ברכישות המשקיעים בחודש אוגוסט הושפע מדחיית רכישות מחודש יולי. משקל המשקיעים בסך העסקאות בחודש אוגוסט עמד על 16%, עליה של 3 נקודות אחוז בהשוואה לאוגוסט אשתקד, אבל נמוך עדיין ממשקלם בחמשת החודשים הראשונים של 2015, טרם העלאת מס הרכישה עליהם.

מכירות המשקיעים בחודש אוגוסט הסתכמו ב-1.8 אלף דירות, עליה של 18% בהשוואה לאוגוסט  אשתקד, נמוך במעט (3 נקודות אחוז) משיעור הגידול בסך העסקאות בדירות יד שניה. "מלאי" הדירות בידי משקיעים  הוסיף לרדת גם בחודש אוגוסט, אף כי בקצב איטי מהחודש הקודם.

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש אוגוסט ב- 5.3 אלף דירות, מתוך סך זה 3.8 אלף דירות נרכשו בשוק החופשי, עליה של 24% בהשוואה לאוגוסט אשתקד. במונחים כמותיים זהו גידול של כ-750 דירות ברכישות אלו. בכך הייתה תרומתו של סגמנט זה לגידול בסך העסקאות הגבוהה ביותר מבין כל הסגמנטים.

רכישות משפרי הדיור הסתכמו בחודש אוגוסט ב–3.5 אלף דירות, עליה של 20% בהשוואה לאוגוסט אשתקד ועליה מתונה של 2% בהשוואה לחודש הקודם. מספר "חודשי המדף"  של הדירות הנמכרות ע"י משפרי הדיור, עלה בשיעור חד והגיע ל-26 חודשים.

Inner article

מחיר למשתכן ב"ש: הדירה האחרונה נמכרה

שלוש שנים מאז החלו בשיווק פרויקט באר שבע טאצ' מדווחים היזמים על מכירת הדירה האחרונה במסגרת 'מחיר למשתכן'. פרויקט באר שבע טאצ' מונה כאלף יחידות דיור מתוך כחמשת אלפי יחידות הדיור שיאכלסו את שכונת פארק הנחל בבאר שבע. הפרויקט מורכב מ-31 בניינים בני 3 עד 8 קומות, 470 יחידות דיור מחיר למשתכן, 350 דירות שנמכרות בשוק החופשי וכן 110 קוטג'ים.

לפרויקט נרשמו 2,000 איש שהתחרו על 500 דירות  ומניתוח הרוכשים עולה כי 60% מהרוכשים הם בני המקום שמאמינים בשכונה ובפרויקט. כ-20% מהרוכשים מגיעים מישובי האזור רובם מהמושבים להבים, עומר, מיתר וכדו'. 20% משאר חלקי הארץ. 

כ-78% מהרוכשים הם חסרי דיור משפחות בגילאי 27-32 הורים ל-2 ילדים בממוצע. 22% מחסרי הדיור – זוגות צעירים בגילאי 22-28.

85% מהרוכשים הצהירו שבכוונתם לגור בשכונה. היזמים שיווקו מגוון של טיפוסי דירות 3-4-5-6 חדרים ובמחירים שנעו בין שבע מאות אלף שקלים למיליון ומאתיים אלף.

עתה יוצאות היזמיות בשיווק יתר הדירות בשוק החופשי.

פרויקט מחיר למשתכן, ב'באר שבע טאצ' ' | צילום: ניתאי בן עזרי

במקום השביעי בהתחלות בנייה

בית שמש נמצאת במקום ה-7 בארץ בהתחלות בנייה במחצית הראשונה של 2020, כך עולה מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. במחצית זו החלו להיבנות בעיר 705 דירות. בכל שנת 2019 נבנו בעיר 1,234 דירות, כך שאם יישמר היקף הבניה הזה גם במחצית השניה של השנה, הרי שבחישוב שנתי מדובר בגידול בהיקף התחלות הבניה בעיר.

"בית שמש היא אחת הערים הכי צומחות מבחינת היקף האוכלוסיה במגזר החרדי, וגדלה מדי שנה באלפי יח"ד. לבית שמש עתודות קרקע משמעותיות להמשך פיתוח עתידי, לצד פוטנציאל גבוה לתכניות של התחדשות עירונית, ועל כן לדעתי העיר צפויה להמשיך לרכז בניה בהיקפים גדולים גם בשנים הבאות", אמר שמחה גריידינגר מ'נתיב פיתוח'.

מהנתונים שהציגה הלמ"ס עולה כי בניגוד לערים אחרות, בבית שמש נבנתה כמות גדולה של דירות קטנות. כך, מתחילת השנה עד סוף יולי החלו להיבנות בעיר 350 דירות 3 חדרים, 306 דירות 4 חדרים, 2 דירות 5 חדרים ו-47 דירות 6 חדרים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה