סקירת נדל”ן || תמריצי פינוי בינוי, ומי זינקה במכירות

משרד האוצר מגבש רפורמת תמריצים שתעודד התחדשות עירונית בפרויקטים של פינוי בינוי • למרות הסגר: ‘אזורים’ מכרה 262 דירות ברבעון השלישי בחצי מיליארד שקל – עלייה של 25% • ‘מטרופוליס’ תשווק 14 דירות חדשות בבניין בוטיק במסגרת פרויקט תמ”א 38/2 הריסה ובנייה

בניה בישראל | צילום: גילי יערי, פלאש 90

משרד האוצר מקדם בימים אלה כך מסתמן, חבילת חוקים שמיועדת להחליף את חוק ההסדרים ותכלול בין היתר תמריצים לעיריות אשר יקדמו פרויקטי התחדשות עירונית במסלול פינוי בינוי. מטרת החקיקה החדשה לייצר וודאות באמצעות התגברות על חסם מרכזי והוא ההתנגדות של רשויות מקומיות לתוכניות התחדשות עירונית המייצרות לרוב עומס על התשתיות ולא מייצרות לאותן העיריות הכנסה שתאפשר להן להתאים את התשתיות לגידול במספר התושבים כתוצאה מההתחדשות העירונית.

 במידה ואכן תקודם, רפורמת התמריצים תהיה חיונית משום שתהווה חלופה לבנייה שהמדינה מתקשה לקדם כיום בלב אזורי הביקוש.

250/200 סייד בר + קובייה

עו”ד צבי שוב, מומחה בנדל”ן ובתכנון ובניה אומר כי “נראה כי החקיקה החדשה באה במטרה לתמרץ רשויות להימנע מלהתנגד לפרויקטים מסוג שהתחדשות עירונית אלא ש”אליה וקוץ בה”, שכן, עת מקודם תכנון של התחדשות עירונית, בגין חלק לא מובטל מהזכויות מתקבל פטור מסיבות אחרות שאינן קשורות להתחדשות עירונית כגון פטור עד 140 מ”ר לדירה יחידה וכדומה, בנוסף לזה, החלטות ועדות הערר שנתנו לאחרונה בעניין בוחנות את שומת היטל ההשבחה והפטורים בהתחדשות רעיונית בעיני המוכר מה התמורה שמתקבלת. נראה לפיכך כי חקיקה חדשה שתקנה לרשות שיקול דעת במקרים מסוימים למנוע פטור או לקבוע שיעורים שונים של היטל השבחה למרות העובדה שמדובר בפרויקטים מסוג התחדשות עירונית תייצר כאוס גדול בלגן ואי וודאות בקרב המתכננים פרויקטים מסוג זה”.

עלייה של 25%

חברת אזורים דיווחה אתמול על מכירת 262 יחידות דיור ברבעון השלישי של 2020, בהיקף כספי כולל של כחצי מיליארד שקל. למרות מגפת הקורונה והסגר השני שהחל באמצע חודש ספטמבר, חלה ברבעון השלישי עלייה של כ- 25% במספר יחידות הדיור שמכרה אזורים בהשוואה לרבעון השני של 2020 ועלייה של כ- 71% במספר יחידות הדיור שמכרה אזורים בהשוואה לרבעון הראשון של שנת 2020.

זהו הרבעון השני ברציפות שבו דיווחה החברה על עלייה במספר יחידות הדיור שנמכרו: ברבעון הראשון של 2020 מכרה החברה 153 יחידות דיור בהיקף כספי כולל של כ- 315 מיליון שקל וברבעון השני מכרה החברה 210 יחידות דיור בהיקף כספי של כ- 347 מיליון שקלים. בסך הכל, מכרה אזורים בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה 625 יחידות דיור בתמורה כוללת של כ- 1.2 מיליארד ש”ח.

ברבעון השלישי של 2019, לפני תקופת הקורונה, מכרה אזורים מספר יחידות דומה: 268 יח”ד בהיקף כספי כולל של כ- 545 מיליון שקל.

גיל גורביץ’, סמנכ”ל השיווק והמכירות של אזורים: “לאחר שבשנת 2019 מכרה אזורים יותר יחידות דיור בהשוואה לחברות ציבוריות אחרות בארץ, אנו מצליחים לשמר מגמה זו גם בשנת 2020, למרות משבר הקורונה ותקופות הסגר. על אף שמדובר בשנה מאתגרת שמאופיינת בחוסר ודאות, אנו לא רואים ירידה במספר הדירות שנמכרות בכל הארץ, ואף רואים עלייה בביקוש לדירות מיוחדות בעלות מרחב פתוח כמו דירת גן או דירות בעלות מרפסות גדולות. גם בתקופה זו, אנו ממשיכים לפעול כדי להגדיל את היצע הדירות, ועד סוף שנת 2020 צפויה אזורים להתחיל בשיווק מספר פרויקטים משמעותיים באזורי ביקוש כמו בת ים, רמת גן וראשון לציון, הכוללים אלפי יחידות דיור חדשות”.

Inner article

מתקדמים להריסה ובנייה

חברת מטרופוליס מוציאה לשיווק את פרויקט יהודה המכבי 49 ברובע 4 בתל אביב. מדובר בפרויקט מסוג תמ”א 38/2 הריסה ובנייה מחדש, במסגרתו ייבנה בניין בוטיק בן 7 קומות ו-29 דירות בסך הכל.

מטרופוליס מציעה למכירה  14 דירות חדשות, בתמהיל מגוון של דירות גן, דופלקס גן, דירות 3-4 חדרים, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים 3-5 חדרים. גודל דירות בפרויקט לדוגמא: דירות 4 חדרים  בשטח של כ-104 מ”ר עם מרפסת של כ-13.5 מ”ר; דירות גן 3 חדרים בשטח של 81 מ”ר עם מרפסת של 94 מ”ר; פנטהאוזים 5 חדרים בשטח כ-124 מ”ר עם מרפסת של כ-30 מ”ר. עלות למ”ר בפרויקט: 48,000-57,000 אלף ₪. לדוגמה: דירת 3 חדרים בשטח של 72.5 מ”ר + 12 מ”ר מרפסת במחיר 3,990 מיליון ₪.

פרויקט יהודה המכבי 49 תל אביב של מטרופוליס 2 | הדמיה 3DVISION

החברה הרסה לאחרונה את הבניין הישן לאחר שפינוי הדיירים הושלם ביולי. לפרויקט יש כבר היתר בנייה. הבניין הישן היה בן 3 קומות מעל קומת קרקע חלקית, ובו 15 דירות ללא חניות וללא מעלית. הדיירים הוותיקים יקבלו דירות חדשות עם תוספת בנייה של כ-15 מ”ר, מרפסת שמש של כ-12 מ”ר, חניה תת קרקעית, ומחסנים בחלק מהדירות, וכמובן מעלית מהודרת. לובי הכניסה והלובאים הקומתיים מעוצבים ע”י מעצב פנים.

לדברי רו”ח אודי בלום מנכ”ל מטרופוליס, “אישור תכנית הרובעים אפשר להרבה פרויקטים ברובע 4 לצאת לדרך. אך היות ועיקר הבניה ברובעים אלו היא במסגרת תמ”א 38/2 הריסה ובניה, לא מדובר במסות כמו בפרויקטים חדשים שנבנים בדרום ובצפון העיר, שכן הזכויות המאפשרות תוספת דירות במסגרת תמ”א מצומצמות מלכתחילה. למרות זאת לקחנו החלטה אסטרטגית להיכנס לפעילות מסיבית ברובע 4 בצפון הישן של תל אביב, עם ארבעה פרויקטים בשלבים שונים, שכן למרות המגבלות, הביקושים הגבוהים שומרים על הכדאיות הכלכלית. הפרויקט צפוי למשוך ביקושים מאוכלוסייה בחתך סוציו אקונומי גבוה. בקרוב אנו צפויים להשיק פרויקט נוסף ברחוב לואי מרשל 41.”

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה