סקירת נדל"ן || 1,500 יח"ד בבני ברק, 622 דונם בראשל"צ

הוועדה המחוזית תל אביב החליטה לתת תוקף לשכונת מגורים חדשה בבני ברק התוכנית כוללת 1,500 יחידות דיור בבני ברק, שני פארקים בשטח כולל של כ-12 דונם וכ-110,000 מ"ר עבור שטחי ציבור • הסתיים מכרז מהגדולים בישראל ללוגסיטקה ותעשיה • גב-ים ממשיכה להרחיב את פעילותה בתחום המרכזים הלוגיסטיים – תשכיר מרלו"ג חדש במפרץ חיפה; תשכיר ל-GE Healthcare שטח של כ-6,000 מ"ר במגדלי מתם ל-10 שנים, בתמורה לכ-60 מיליון ש"ח • ויש זוכים במכרז בערד

השטח העתידי שעליו תקום השכונה החדשה בצפון בני ברק | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, בראשות אדר' דניאלה פוסק, החליטה לתת תוקף לתוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה בבני ברק.

התוכנית שביוזמת רשות מקרקעי ישראל, מתפרסת על פני שטח של 104 דונם, ממוקמת מדרום לרחוב הירקון, בחלק הצפון מערבי של שכונת פרדס כץ וממזרח למתחם ה-BBC. התוכנית מציעה לפנות את אזור התעשייה שמהווה כיום "שטח הפקר" לא מוסדר, ונמצא במצב תחזוקתי ירוד. במקומו תוקם שכונת מגורים חדשה הכוללת כ-1,500 יחידות דיור במבני מגורים בני 7 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, מתוכן 300 יוקצו עבור דירות קטנות.

שכונת המגורים החדשה תכלול שני פארקים בשטח כולל של כ-12 דונם ובהם יוקמו שבילי הליכה שיחברו ביניהם. בנוסף כוללת התוכנית כ-110,000 מ"ר שטחים שיוקצו עבור מבני ציבור בהם מוסדות חינוך, רווחה ובריאות. כמו כן, כוללת התוכנית הנחיות להקמת 19 גני ילדים בקומות הקרקע של מבני המגורים, בהתאם למדיניות עיריית בני ברק ומתוך רצון לאפשר לתושבים שירותי ציבור בקרבת הבית. לאורך הרחובות הירקון ואבו חצירא מציעה התכנית שטחי מסחר מלווה רחוב ושימושים מעין ציבוריים נוספים, תוך חידוש פני הרחוב.

התוכנית תואמת את תוכנית המתאר המאושרת לעיר בני ברק ומהווה אחת מיני תכניות מפורטות המוכנות מכוחה, מאז אישורה ביולי 2018.

מתכננת מחוז תל אביב במינהל התכנון, חוה ארליך-רוגינסקי, ציינה כי "כחלק מהמאמץ להרחיב את פוטנציאל המגורים לתושבי בני ברק, ולהסדיר פארקים ומגרשים לצרכי ציבור אושרה תוכנית לא שגרתית זו שהופכת אזור תעסוקה ירוד למגורים בבניה רוויה. הוועדה המקומית בני ברק עובדת לפי תוכנית המתאר המאושרת לעיר ומקדמת תוכניות מפורטות בהתאם לה ועל כך יישר כח".

התוכנית נערכה ע"י אדר' יואב אומן, טיטו אדריכלים.

מהותמ"ל – למגזר הפרטי

דקלה פרסיקו, שהודיעה על פרישתה לפני כחודשיים מתפקיד מתכננת ומ"מ יו"ר הותמ"ל (במשרד האוצר, מינהל התכנון) מונתה לתפקיד סמנכ"לית תכנון בחברת הנדל"ן ICR מבית ישראל קנדה וראם מגורים. חברת ICR בניהולו של מורדי שבת, הינה חברת נדל"ן יזמית, בבעלות משותפת של ישראל קנדה, שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר, ושל ראם מגורים שבשליטת האחים נקש ורז עודד.

פרסיקו, 39, מתכננת ערים בהכשרתה, הקימה את הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון מתחמים מועדפים לדיור), כיהנה בתפקיד מתכננת הוועדה במשך כ-5.5 שנים והובילה את קידומן של תוכניות רבות. היא תיכנס לתפקיד סמנכ"לית תכנון ב-ICR במהלך אוקטובר 2020.

השיבולת צומחת בדרום

קבוצת שיבולת ואיש העסקים תומר כץ זכו במכרז רמ"י בפארק התעשיה יואב-צומת ראם לבניית מתחם לאחסנה ותעשיה בשטח של 46,000 מ"ר. פארק יואב ממוקם במיקום אסטרטגי בקרבת נמל אשדוד ,נמצא בצומת הכבישים הראשיים 3 ו-40, מרחק קצר מתחנת הרכבת בקריית מלאכי-יואב ומהיציאה לכביש 6 וכביש 7. שטח המגרש הינו 27 דונם, הכולל זכויות בניה בסך של כ- 46,000 מ"ר המיועדות לתעשיה, אחסנה ומסחר. במכרז הנוכחי זכו חברות נוספות ביניהן, מגה אור, אוריין, איסתא נדל"ן, קבוצת מאיר ועוד. כמו כן במתחם ובסמיכות אליו פועלות חברות כגון: צ'מפיון מוטורס, קבוצת חמת, קבוצת מאיר וחברת נגב והערבה.

פארק תעשיות יואב, הנמצא בגבולות המועצה האזורית יואב, שווק על ידי רמ"י וכלל 13 מגרשים בשטח כולל של כ- 250 דונם ביעודים מגוונים לאחסנה, תעשיה, מסחר ומשרדים. במסגרת המכרז הוגשו כ-100 הצעות, ביניהן הצעות המשקפות כ- 3 מיליון ש"ח לדונם.

כאמור, קבוצת שיבולת ואיש העסקים תומר כץ זכו במגרש בשטח של 27 דונם במחיר של כ- 49 מיליון ש"ח המשקף מחיר של 1.8 מיליון ש"ח לדונם.

סך עלויות הפרויקט צפוי להגיע לכ- 250 מיליון ש"ח ובכוונת היזמים לפתח את המתחם לצרכי השכרה.

קבוצת שיבולת הינה קבוצה יזמית בתחום התעשיה והלוגיסטיקה ומנוהלת על ידי ערן מרקוביץ', בעל ניסיון עשיר בהקמה ויזום של אזורי אחסנה ותעשיה בהיקפים של עשרות אלפי מ"ר באזור אשדוד והשפלה.

תומר כץ, כיהן בעבר כסמנכ"ל השקעות ופיתוח עסקי בחברת הכשרת הישוב בישראל וכיום עוסק בהשקעות בתחום הנדל"ן המסחרי בישראל.

נחלת ענק בראשל"צ

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז מרכז, החליטה להפקיד את תכנית 413-0400531 " שכונת נחלת עלית" המתפרסת על כ-622 דונם. הפרויקט ממוקם בין כביש 4 במערב לדרך היובל במזרח, מחלף הסיירים החדש בצפון ודרך הציונות מדרום.

שכונת נחלת עלית בראשון לציון נועדה לתת מענה לפרויקט פינוי- בינוי המתנהל ברמת אליהו. התוכנית מייעדת מגרשי השלמה אשר יתמכו בהתחדשות העירונית, בשכונת רמת אליהו הסמוכה, תוך התחשבות בצפיפות הנכונה . כמו כן, הוחלט לנתב חלק מן הדיירים בשכונה לנחלת עלית, אשר יחד עם המשפחות החדשות יהוו את גרעין השכונה החדשה.

במסגרת התוכנית, השכונה תחובר ברמה האורבנית "לנחלת צפון" ממזרח ו"לנחלת מערב" מדרום. מצידה המערבי יוקם פארק עירוני בהיקף של כ- 150 דונם, אשר במסגרתו יינתן מענה לבעיות ניקוז מי נגר האזוריות. התכנון האורבני של השכונה מבוסס על הולך הרגל ומתחמי המגורים על תפיסה קהילתית. ההפרדה המוטורית מהולכי רגל מאפשרת תנועה חופשית בנגישות גבוהה אל מוסדות הציבור ואל הפארק העירוני, וכן אל השכונות הסמוכות.

הדמיה: אורי הורביץ, 'גורדון קורן הורביץ'

מבני המגורים המוצעים בבניה מרקמית ברובה בגבהים של 6-8 קומות ובתמהיל דירות מגוון בין דירות בנות 80 מ"ר ועד דירות בנות 120 מ"ר. בכך, תתאפשר התפתחות קהילה הטרוגנית בקרב תושבי השכונה. בנוסף, במרכז השכונה מתוכננת שדרה מסחרית עם עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה ופנאי.

התכנית ביוזמת רשות מקרקעי ישראל, נערכה על ידי האדריכל דוד כנפו וקודמה על ידי אינג׳ אורי הורביץ ממשרד "גורדון קורן הורביץ".

רפי אלמליח מנהל בכיר אגף לתכנון ופרויקטים ברמ"י ציין: "בתכנית קיימת שימת לב מרובה על בניה ירוקה וקהילתיות אשר במרכזה הולך הרגל. שכונת נחלת עילית עתידה להוות דוגמה לקשר בין האדם לסביבתו הטבעית והאורבנית".

מרלו"ג במפרץ, הסכם לעשור

גב-ים ממשיכה להרחיב את פעילותה בתחום המרכזים הלוגיסטיים

גב-ים חתמה על הסכם שכירות משמעותי של מרלו״ג בשטח של כ-11 אלף מ"ר לחברת מילניום שירותים ולוגיסטיקה בע"מ בפארק הלוגיסטי גב-ים במפרץ חיפה

המרלו"ג החדש אותו תשכור מילניום מגב-ים עתיד לספק שירותים ללקוחות מגוונים, בהם קוקה קולה (החברה המרכזית למשקאות) וטמפו

המרלו"ג צפוי להימסר למילניום בתחילת חודש אוקטובר והוא יחל לפעול ולספק שירותים כבר בחודשים הקרובים

מדובר בהסכם השכירות לתקופה של 5 שנים בתמורה לסך של כ-5 מיליון ש״ח בשנה

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב-ים: "גב-ים הציבה לעצמה כיעד את הרחבת פעילותה בתחום המרכזים הלוגיסטיים, בסמיכות לעורקי התנועה הראשיים ומרכזי הצריכה המרכזיים. מגזר זה מהווה מנוע צמיחה נוסף ויציב ומסומן כאחד המוקדים העתידיים. ענף זה צפוי להתחזק ולצמוח על רקע הגידול במסחר המקוון, שמעצב מחדש את הרגלי הצריכה, והמשך התחזקות היבוא לישראל, באופן שמחייב הקמת מרכזים לוגיסטיים מתקדמים, גבוהים, גדולים ומבוססי רובוטיקה. תחום המרכזים הלוגיסטיים מגיע לתקופה מאתגרת זו ללא עודפים. הסכם השכירות שנחתם היום, מהווה צעד נוסף ומשמעותי של החברה בהשגת היעד האמור".

המרלו"ג החדש בחיפה. הדמיה: ויופויינט

ובמקביל גב-ים לא עוצרת ונראה כי עולם המשרדים כאן כדי להישאר: החברה חתמה על הסכם שכירות משמעותי עם ענקית הטכנולוגיה GE Healthcare.

GE Healthcare שכרה שטח של כ-6,000 מ"ר בפרויקט מגדלי מתם מזרח לתקופה של 10 שנים, בתמורה כוללת של כ-60 מיליון ש"ח.

השטח ישמש את GE Healthcare הן למשרדים והן למרכז פיתוח הכולל מעבדות, בהן מפתחת GE Healthcare ומייצרת, מכשירי הדמיה לגילוי סרטן, המיוצאים לכל העולם.

פרויקט מגדלי מתם מזרח מוקם בימים אלו בפארק מתם, חיפה, והוא יכלול, עם השלמתו, שני מבנים בשטח כולל של 93 אלף מ"ר.

נתניה: התחדשות בקריית נורדאו

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר להתחדשות עירונית בקריית נורדאו בנתניה. התוכנית כוללת תוספת של 4,900 יחידות דיור, כ-124 דונם עבור מבני ציבור, כ-30,000 מ"ר עבור שטחי מסחר, כ-10,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה וכ-107 דונם של שטחים פתוחים.התוכנית כוללת הנחיות להכנת תכניות מפורטות למתחמים ומכוחה ניתן לממש מבני ציבור מבלי צורך בהגשת תוכנית.

התוכנית מציעה תוספת של כ-4,900 יחידות דיור בבינוי המשלב בנייה נמוכה (מרקמית) של 4-9 קומות ועד בינוי גבוהה יותר של 18-36 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, 980 יחידות דיור יוקצו עבור דירות קטנות. עיקר הבנייה הגבוה בתוכנית מתוכננת לאורך הרחובות המרכזיים יצחק לבון, זלמן שניאור, בן גוריון, בר יהודה ורוטנברג. בחלק ממבני המגורים תוקם חזית מסחרית וישולבו שטחים לצרכי ציבור לטובת חינוך, דת, קהילה, תרבות, בריאות ורווחה ליצירת עירוניות טובה ומתפקדת.

בנוסף, התוכנית כוללת כ-30,000 מ"ר עבור שטחי מסחר, כ-10,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה וכ-124 דונם עבור מבני ציבור. כמו כן, התוכנית שמה דגש על המרחבים ציבורים ומציעה בסה"כ כ-107 דונם של שטחים פתוחים בהם רשת ירוקה להולכי רגל ושבילי אופניים.

התוכנית כוללת כלים מגוונים לטובת התחדשות עירונית בשכונה, בהם הריסה ובניה מחדש, עיבוי ותוספת זכויות בניה וכן חיזוק מבנים. בהתאם להוראות המעבר שנקבעו בתמ"א 38, התוכנית כוללת הוראות מפורטות להתחדשות, כך שבמתחמים אלה ימשיכו לחול אותם עקרונות גם לאחר סיום תמ"א 38. לכל מתחם נקבעו עקרונות תכנון לשיקום והתחדשות בהתאם למאפייני השכונה ובהתאם למדיניות העירייה ולישימות הכלכלית.

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, שירה ברנד, אמרה כי "מדובר בתוכנית בעלת חשיבות לשכונת קריית נורדאו ולעיר נתניה כולה. התוכנית מציעה ראייה תכנונית ארוכת טווח וכוללת מגוון פתרונות להתחדשות זאת על מנת לשדרג את תנאי הדיור בשכונה, תוך ומענה הולם למרחב הציבורי כולו. התכנון המוצע שם דגש על יצירת שכונה פעילה עם חזיתות מסחר ותעסוקה ומאפשרת פעילות קהילתית ועירוניות".

מתכנן מחוז מרכז במינהל התכנון, גיא קפלן, ציין כי "מדובר בתוכנית כוללת אשר בחנה את התשתיות, מערכת התחבורה, שטחי הציבור והיקפי הפיתוח הנדרשים. התוכנית מייצרת התחדשות עירונית איכותית ותמהיל דירות מגוון, זאת תוך מתן דגש על מערך שבילי הולכי רגל ושבילי אופניים לטובת מרחב ציבורי לרווחת תושבי השכונה החדשה".

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, ציין כי "תוכנית המתאר מהווה מסגרת להתחדשות של 16 מתחמים בתכניות מפורטות, תוך שילוב צורות שונות של התחדשות עירונית. התוכנית שבה הושקעו 2.3 מיליון ₪ בשיתוף עם עיריית נתניה, תאפשר את בנייתן של אלפי יחידות דיור חדשות בנתניה, תוך מתן דגש על המרחבים הציבוריים, צירי התנועה, שטחים פתוחים ועוד. אני מברך את ראשת העיר, את המהנדס ואת ראש המינהלת העירונית שלנו על ההישג החשוב, שיאפשר בנייה מאסיבית במסגרת התחדשות עירונית בעיר".

התחדשות עירונית בנתניה | הדמיה: פרופסור אירית צרף

שכונת קריית נורדאו הוקמה בשנות ה-50 והיא אחת מהשכונות הוותיקות והגדולות בעיר נתניה. השכונה ממוקמת בדרום העיר ומוקפת בשכונות חדשות: מצפון שכונת אגמים ופארק שלולית החורף, מדרום שכונות עיר ימים ופולג, ממזרח כביש 2 ואזור תעשיה ספיר וממערב שכונת האירוסים. שטח התוכנית הינו כ-1,000 דונם ובה כ-6,320 יחידות דיור קיימות ומאושרות הכוללות כ-19 אלף תושבים.

התוכנית הוגשה על ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית וקודמה בשיתוף לשכת התכנון המחוזית ועיריית נתניה.

שורת זוכים במכרזי ברמ"י

ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל הכריזה על 3 זוכים במכרז קדימות למגרש בלתי מסוים, לבניית 42 יח"ד ב- 7 מגרשים לבניה עצמית למחוסרי דיור, בדלית אל כרמל. הזוכים יבחרו את המתחם במרחב.

כמו כן, ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל, הכריזה על אברהם קינן, תומר קינן ויאיר קינן כזוכים במכרז פומבי לרכישת זכויות חכירה למגרש לבניה צמודת קרקע (סה"כ 3 יח"ד), בגן יבנה. הזוכים ישלמו לרשות מקרקעי ישראל 2,505,068 שקלים (לא כולל מע"מ) ובנוסף הוצאות פיתוח בעלות 642,660 שקלים (כולל מע"מ). למכרז התקבלו 20 הצעות דיגיטליות ו-19 הצעות פיזיות.

במקביל, הכריזה הוועדה על "י.ד.ע יפרח יזמות ובניה בע"מ", כזוכה במכרז פומבי לרכישת זכויות חכירת מגרש לחניון לרכב משא בא.ת. מערבי (ברוש) – בבית שמש. הזוכה ישלם לרשות מקרקעי ישראל 1,355,000 שקלים (לא כולל מע"מ) ועוד הוצאות פיתוח בעלות 3,985,863 שקלים (כולל מע"מ). למכרז התקבלו 6 הצעות.

ואילו במרחב הדרום הכריזה הוועדה על שלושה זוכים במכרז פומבי לרכישת זכויות חכירה לבנייה רוויה ( 78 יח"ד סה"כ), בערד.

הזוכים ישלמו לרשות מקרקעי ישראל בין 101,818 שקלים ל- 133,623 שקלים (לא כולל מע"מ) ובנוסף הוצאות פיתוח בין 2,658,797 שקלים ל- 5,832,755 (כולל מע"מ).

בשנת 2020, שיווקה רשות מקרקעי ישראל 187 יח"ד לבנייה רוויה בערד.

ובאותו אזור, ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל, הכריזה על אמינה קרעאן כזוכה במכרז פומבי לרכישת זכויות חכירה במגרש 1256 למסחר במתחם 4, רהט. הזוכה תשלם לרשות מקרקעי ישראל 714,100 שקלים (לא כולל מע"מ) ועוד הוצאות פיתוח בעלות 651,998 שקלים (כולל מע"מ).

 

כתיבת תגובה