עדיין 4.5% || בנק ישראל החליט שלא להוריד את הריבית

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 4.5% | והאם ההחלטה תעצור את הזינוק בביקושים לדירות חדשות? בענף הנדל"ן והמשכנתאות בטוחים: החלטת נגיד בנק ישראל להשאיר את הריבית על רמה של 4.5% לא תשפיע באופן מהותי על הביקושים בשוק הנדל"ן

אמיר ירון נגיד בנק ישראל | צילום: דוברות הבנק

לפחות עד להחלטת הריבית הבאה, גם בששת השבועות הקרובים תישאר הריבית הבסיסית במשק בשיעור של 4.5%, כך החליטה הוועדה המוניטרית של בנק ישראל. המשמעות היא שריבית הפריים תעמוד על 6.0%. בנק ישראל, שהיה הראשון בעולם שהוריד את הריבית מאז זינקה האינפלציה, שומר על מדיניות ריבית זהירה, וממתין להתפתחויות באינפלציה לפני שיודיע על הפחתה נוספת.

עדי ניניו, מנכ"ל אלדר משכנתאות אמר, כי "הכרזת הריבית השנייה בשנת 2024 אינה משנה בצורה דרמטית את שוק הנדל"ן והמשכנתאות. ההצהרות השונות על הצפי לירידת ריבית השנה, צפויות להתממש בהמשך השנה. עקב המצב הנוכחי שמירה על הקיים מהווה כרגע את הפתרון הטוב ביותר לכל הצדדים.

"החלטה זו גם נובעת ככל הנראה מעליית שער הדולר וקצב אינפלציה סביר של 2.5% בחודש פברואר, הנמצא בטווח היעד של בנק ישראל. בהמשך השנה אנו צפויים להורדות ריבית נוספות, אשר ישפיעו על שוק המשכנתאות בעיקר מבחינה תפיסתית. דבר זה יעניק לציבור רוכשי הדירות אורך רוח וכך גם למנהלי המכירות בשטח. במציאות, בעלי משכנתה של מיליון שקל, שליש ברכיב פריים, ירוויחו מכל הורדת 1/4 אחוז כ-100 ₪ בחודש. שמירה על רמת הריבית נותנת לשוק הדיור חמצן למרות החשש מהמצב הפוליטי והביטחוני ומתווה דרך להתאוששות השוק בהמשך השנה.

"בתקופה האחרונה, אנו חווים עליה במכירות הנדל"ן והתעצמות בבקשות משכנתה חדשות. נתוני העלייה בהלוואות קבלן שהוצגו לאחרונה על ידי הבנקים, מצביעה על אטרקטיביות מבצעי המכירה בשוק. המשך ההתאוששות צפוי להתממש בשנה הקרובה, כאשר פרויקטים שנמכרו לפני שנה בתנאי מימון של 20/80 יגיעו למימוש. אז ייבחן השוק לצד המשך הורדת הריבית, כאשר משפרי דיור יממשו נכסים קיימים ויתחילו לשלם עבור משכנתה חדשה. היערכות מתאימה של משקי הבית, בעיקר עם יועצי משכנתאות, תאפשר מעבר חלק של האירוע ללא כשלים במימון עסקאות".

בעקבות החלטת בנק ישראל להשאיר את הריבית על כנה, מאור אוחנה, כלכלן, מנכ"ל דרכנו רשת ייעוץ משכנתאות (מקבוצת ארי מגורים) מציין כי ההחלטה לא תעצור את הזינוק בביקושים לדירות חדשות. לדבריו, בשוק הדירות החדשות נרשמה התאוששות דרמטית בחודשים האחרונים, בעיקר בפרויקטים שמציעים למכירה דירות על  הנייר. הסיבה לכך היא שלריבית הגבוהה יש פחות השפעה על הרוכשים בגלל מבצעי המימון שמציעים היזמים שמשמעותם במרבית המקרים שהרוכשים משתמשים בהון העצמי ולא נדרשים לנטילת משכנתא בעת הרכישה. זאת גם הסיבה שאנחנו עדים לתופעה שלמרות העלייה המשמעותית בביצוע עסקאות לרכישת דירות חדשות, היקפי המשכנתא שניטלו בחודשים האחרונים לא עלו בהתאמה.

לדבריו, בגלל מבצעי המימון יש כיום בשוק העדפה לרכישת דירות חדשות ובעיקר לדירות על הנייר שמועד המסירה שלהם בעוד מספר שנים. עם זאת בשוק דירות יד שנייה עדיין יש השפעה לריבית הגבוהה וזה בא לידי ביטוי בירידה בעסקאות יד שנייה ביחס לעסקאות לדירות חדשות. על פי נתוני הלמ"ס בחודש פברואר כמעט מחצית מהעסקאות בשוק היו עסקאות לרכישת דירות חדשות (48%), בעוד בשנת 2023 השיעור הממוצע של עסקאות חדשות היווה 42% מסך העסקאות ובשנת 2022 הוא עמד על 39%.הותרת הריבית על כנה ייתכן ותאיץ את המגמה של העדפת רכישת דירות חדשות המאפשרת גם למשפרי דיור לדחות את מכירת הדירות שברשותם בסמוך למועדי האכלוס.

דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלי דרא שיווק נדל"ן הגיב גם כן להחלטת ריבית בנק ישראל. לדבריו, "החלטת נגיד בנק ישראל להשאיר את הריבית על רמה של 4.5% לא תשפיע באופן מהותי על הביקושים בשוק הנדל"ן, שנמצא ממילא בתהליך התאוששות מואץ ונהנה מביקושים גבוהים, הן מצד הרוכשים למגורים והן מצד המשקיעים אשר חזרו לאחרונה לשוק. לכן, נראה כי השארת הריבית בגובה של 4.5% לא תפגע במגמה זו. נראה, כי הנגיד בחר בגישה שמרנית זאת לאור המצב הבטחוני המורכב אליו נקלענו ולשער הדולר אשר התחזק משמעותית, דבר הטומן בחובו פוטנציאל לעליית מחירים. התחזית שלנו ושל המשקיעים בשוק היא כי נחזה בהורדות ריבית נוספות בהמשך השנה, אשר יגבירו את הביקושים אל מול היצע הולך וקטן בשל ההאטה בקצב הבניה".

כתיבת תגובה