עד שהדואר יהפוך לבנק חברתי: בואו חשבון

הדואר מציג קמפיין מכירתי רגע לפני שהוא עושה את הצעדים האחרונים שיהפכו אותו מגוף ממשלתי לבנק חברתי • איך ייראה הבנק בעתיד, אחרי שיהפוך לגוף מתחרה בבנקים האחרים? הצצה אל המידע הכלכלי שהקמפיין לא מציף

חלק ממודעת הפרסום של דואר ישראל

חשבתם פעם על בנק עם 700 סניפים, ללא ריביות ועמלות נמוכות במיוחד? אז זהו, שיש כזה, אבל אנחנו לא שומעים עליו כמעט.

קחו למשל את העובדה שבנק הדואר מציע תנאים מצויינים לפתיחת חשבון פרטי המיועד למשפחה ממוצעת. חשבון ללא ריבית, כרטיס חיוב דיירקט מחברת ישראכרט לשליטה מלאה על ההוצאות, פנקסי צ’קים, חשבון מט”ח ופריסה רחבת מאוד של 700 סניפים בכל רחבי הארץ חלק מהם פתוחים לאורך כל שעות היום ומיעוטם עד שמונה בערב.

רק לאחרונה פורסם ששירותי הבנק עומדים להתרחב כשבנק ישראל אישר הפיכתו של בנק הדואר לבנק קמעוני שישמש יותר כבנק חברתי, ויעניק שירותים בעיקר לאוכלוסיות המוחלשות בעלי כושר השתכרות נמוך יחסית. הדבר ייעשה בתוכנית הדרגתית ובכפוף לתנאים מבניים ופיננסיים. את המהלך הובילו מטעם בנק ישראל המפקחת על הבנקים, חדוה בר, ונגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון.

מול המצב ששורר היום, בו הממשלה מחזיקה ב-100% מחברת הדואר, שבעצמה מחזיקה ב-100% מבנק הדואר – בנק ישראל  קבע כי על הממשלה לוותר על שליטתה בחברת הדואר ולרדת לאחזקה של 50% ממנו, במקביל עלתה ההצעה שחברת הדואר תפסיק לשלוט בבנק הדואר. רק לאחר שאחד משני המהלכים יבוצעו יוכל בנק הדואר לקבל את הרישיון הבנקאי, לשלם ריבית על פיקדונות ולגבות ריבית על האשראי.

בנק חדש, הלוואות קטנות

בנוסף דורשים בבנק ישראל שמצבה הפיננסי של חברת הדואר ישתפר והחוב שנצבר בסך 150 מיליון שקל לבעלי האג”ח יצטמצם – בין השאר באמצעות הכנסת משקיע חדש. בסיום כל התהליכים הנדרשים כולל בהבטחת אופק התעסוקה של העובדים יקבל בנק הדואר את הרישיון, ובכך יקום בישראל בנק חדש בישראל, דבר שלא קרה מאז טרום מלחמת יום הכיפורים בשנת 1973.

לפי דיווח ב’דה מרקר’ התוכנית העסקית של בנק הדואר היא להפוך לבנק חברתי, ולשרת אוכלוסיות שמערכת הבנקאות דוחה מסיבות כלכליות. המשמעות היא שבנק הדואר החדש יתחיל עם לקוחותיו הקיימים, שכבר כיום רובם נמנים על השכבות המוחלשות וימשיך להתפתח עם הצעות חדשות מתחום הבנקאות. בנק הדואר מחזיק כיום כחצי מיליון לקוחות, כ-70% מהם חיים בפריפריה וכ-40% הם מהחברה הערבית.

לפי ‘דה מרקר’, התוכנית העסקית של הדואר נסובה סביב הענקת הלוואות קטנות של 8,000 שקל בממוצע – סכומים שאינם מעניינים את הבנקים הגדולים. בנוסף, הדואר מתכנן להישען על פרישתו הרחבה בארץ – כ-700 סניפים – ולנצל לטובתו את המגמה של סגירת סניפים על ידי הבנקים המסחריים, שפוגעת בעיקר בלקוחות עם אוריינות דיגיטלית נמוכה.

אוכלוסייה שנייה שבנק הדואר ינסה לפנות אליה היא העסקים הקטנים, ובעיקר הסוחרים המקוונים. בארגון מאמינים שניתן לתת לקהל זה חבילה משולבת שבמרכזה חשבון עסקי בבנק הדואר, ולצידה שירותים כמו דואר חבילות, דואר בינלאומי, דואר שליחים, אחסון פריטים במרכז לוגיסטי והמרת מט”ח.

חשבון צעיר ופשוט

בעבר, כשהדואר ביקש לקבל רישיון להיות מפעיל סלולר וירטואלי, התנגדו לכך חברות הסלולר הקיימות בטענה שהממשלה לא אמורה להתחרות במגזר פרטי – וטענתן התקבלה. בדואר טוענים כי לבנקים הקיימים אין ממה לחשוש, וכי על פי התוכנית העסקית הדואר ינהל רק כ-1% מהאשראי בישראל.

 

Inner article

בנוסף, רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים) עמדה על היעדר תחרות מספקת במערכת הבנקאות ביוני 2018 עת התנגדה לבקשת המיזוג של הבנקים מזרחי-טפחות ואגוד.

הממונה על הרשות, מיכל הלפרין, כתבה אז כי “זה עשרות שנים לא קם בישראל בנק חדש וכמעט שלא נעשו ניסיונות כניסה לתחום, ובמקביל הצטמצם מאוד מספר הבנקים הפעילים. כך, ב-2000–2005 נסגרו או מוזגו עשרה בנקים, ומאז לא חל שינוי נוסף בזהות הבנקים המסחריים. השינויים בנתחי השוק של הבנקים במהלך העשור האחרון היו קטנים מאוד, וחלקם של הבנקים הגדולים בסך הנכסים נותר יציב”.

ראוי לציין שגם כאשר יתקבל האישור בכפוף לתנאים והשלמות ויושלמו התהליכים שמבקש בנק ישראל מן הממשלה, יחלפו עוד חודשים ארוכים של היערכות מצד הדואר עד לאספקת השירותים והדבר עוד ייקח כמה שנים.

ובינתיים, בנק הדואר מפרסם את עצמו על פעולות אפשריות לביצוע, כבר כיום. כך למשל, אפשר לפתוח חשבון בבנק הדואר וליהנות מחשבון בנק פשוט, ללא כאבי ראש מיותרים. את החשבון ניתן לפתוח החל מגיל 16. ואת כל היתר, תראו במודעה המצורפת, מבית ‘בולטון פוטנציאל’. אולי בשל הפשטות שמאפיינת את הלקוח, המשרד לא העניק הרבה קריאייטיב למודעה, אבל זהו טיבה של מודעה מכירתית, חסרת ייחוד מיתוגי ואפופת אווירת אחרי-לפני בחירות, של ‘לכו להצביע’.

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "עד שהדואר יהפוך לבנק חברתי: בואו חשבון"

  1. הייתי בבנק הדואר לפני מפר חדשים ורציתי לברר עם הפקידות לגבי פתיחת חשבון, ואמרו לי שיש עמלות, ולא כדאי לפתוח וכו’ ממש שכנעו אותי ללכת לפאגי וזה מה שעשיתי בסוף…

  2. גם אני התענינתי בדואר על פתיחת חשבון ואמרו לי שלא כדאי וזה יותר יקר מבנק רגיל

כתיבת תגובה