עובר מתחת לרדאר: החוק לצמצום השימוש במזומן מתרחב

בעוד העיניים נשואות לחוקים מעוררי הסערה שבחוק ההסדרים המוצמד לתקציב המדינה, באוצר מקווים לסיים את החוק החדש המגביל עוד יותר את השימוש במזומן | במקום 11 אלף ₪ המותרים כיום לתקרת שימוש במזומן בעסקה מול עוסק, יצומצם הסכום ל-6,000, ובמקום 50 אלף ₪ בעסקאות בין אנשים פרטיים יצומצם הסכום ל-15 אלף ₪. בכך מנסים יוזמי החוק להגביל את הפעילות של הכספים ללא פיקוח, עד מעבר מוחלט לאמצעי תשלום דיגיטליים והפסקת השימוש במזומן

שטרות כסף | צילום שאטרסטוק

הדיונים סביב התקציב נמשכים, סעיפים שונים מעוררים סערות, ובקואליציית 61 כל סערה מאיימת להטביע את הממשלה כולה, בתוך כך בחוק ההסדרים נותר לעת עתה החוק להקטנה נוספת של התקרה המותרת לשימוש במזומן בישראל באלפי שקלים, שהוחל בישראל כחלק מהמאבק בהון השחור.

החוק החדש אומר כי במקום 11 אלף ₪ המותרים כיום לתקרת שימוש במזומן בעסקה מול עוסק, יצומצם הסכום ל-6,000, ובמקום 50 אלף ₪ בעסקאות בין אנשים פרטיים יצומצם הסכום ל-15 אלף ₪. בכך מנסים יוזמי החוק להגביל את הפעילות של הכספים ללא פיקוח, עד מעבר מוחלט לאמצעי תשלום דיגיטליים והפסקת השימוש במזומן.

ב’גלובס’ ציטטו את דברי ההסבר להורדת תקרת המזומן: “השימוש במזומן הוכר בארץ ובעולם כגורם משמעותי המשפיע על הכלכלה השחורה, והוא מהווה את ‘הדלק’ המניע את הכלכלה השחורה, כאשר השימוש בכסף מזומן מקל על העלמות מס, מפני שהוא אנונימי ונוח להסתירו מעין הרשויות. לאחר בחינה של השפעת החוק ומגמות השימוש במזומן בקרב הציבור בישראל, ניתן להצביע על מגמת ירידה בדפוסי גידול המזומן בתקופה הסמוכה לתחילת תחולתו, שנבלמה עם פרוץ משבר הקורונה ועל המשך מגמת הגידול בשימוש באמצעי תשלום אלקטרונים המהווים תחליף למזומן, הנמשכת בשנים האחרונות”.

עוד נאמר: “בשים לב לכך שמדובר בתופעה רווחת בקרב ציבור זה, של התנהלות ארוכת-שנים במזומנים מסיבות חברתיות ותרבותיות שונות, לאינטרס הציבורי שבמציאת פתרונות לבעיה זו ולתשלומי המס הנדרשים”.

על פי ההערכות של משרד האוצר הצמצום הנוסף בשימוש במזומן יכניס לקופת המדינה של כ-300 מיליון שקל בשנת 2022 ושל כחצי מיליארד ₪ מידי בשנה, החל משנת 2023, כך על פי הדיווח ב’גלובס’.

עוד דווח כי מנתוני רשות המיסים עולה כי המהלך של הצמצום הראשון הצליח בכ-84%, אך הקורונה הגיעה וטרפה את הקלפים. על פי הנתונים מחודש פברואר 2019 ליולי 2021 נתפסו 5,366 הפרות של החוק, בסך למעלה מחצי מיליארד ₪, מתוך כ-33.6 אלף ביקורות בעסקים  בהיקף כספי כולל של כ-501 מיליון שקל.

כאמור הקורונה ואי הוודאות הכלכלית שחשו אזרחי המדינה, שיבשה לבנק ישראל את התוכניות מנתוני בנק ישראל עולה כי ב-2020, שנת משבר הקורונה, זינק היקף המזומן שבמחזור ב-17.5% לכ-105 מיליארד שקל. מדובר בעלייה של 18.6 מיליארד שקל בין 2019 ל-2020, לעומת עלייה של כ-1.5% בלבד – 1.3 מיליארד שקל – ב-2019 ביחס ל-2018. העלייה החריגה שיקפה לכאורה החזקה של כ-7,000 שקל במזומן בארנק של כל משק בית.

בבנק ישראל הסבירו את העלייה החריגה בהיקף המזומן בצורך של הציבור בביטחון בימי אי-הוודאות בתחילת המשבר, כאשר עיקר העלייה נרשמה לפני הסגר הראשון עם התפשטות הנגיף. ואולם גם לאחר שהוסרו המגבלות על המשק, וחוסר הוודאות פחת לאחר מבצע החיסונים לקורונה, נמשכה העלייה בהיקף המזומן במחזור. למרות שההגבלות הוסרו עדיין שלט אי הוודאות הכלכלי, ובחודשי ינואר-פברואר השנה עלה היקף המזומן שבידי הציבור בכ-2 מיליארד שקל – יותר מהיקף העלייה בשנת 2019 כולה, ועד אפריל השנה עלה היקף המזומן שבמחזור ב-6.2 מיליארד שקל, סיכמו ב’גלובס’. החוק החדש, מקווים באוצר שיצמצם עוד יותר את השימוש במזומן.

מומלץ עבורך

19 תגובות ל: "עובר מתחת לרדאר: החוק לצמצום השימוש במזומן מתרחב"

 1. צמצמו את השימוש לחלוטין ואל תשלמו מע”מ!

 2. חוק נגד חוק. ביטול המזומנים יתן לביטוין דחיפה ויוריד את הבנקים לברכיים….

 3. מה הבעיה שלכם אתם רוצים להיות בשליטה מלאה עלינו??? נימאסתם הלוואי כל התוכניות שלכם יחרבו

 4. בגלל פושעי צווארון לבן – מענישים ציבור שלם? למה??

 5. ליברמן מוכיח שוב ושוב שהוא מונע מאינטרסים לא כלכליים. הממשלה הזאת היא חורבן.

 6. הכיוון נכון . אנשים שמתנהלים חוקית והכספים שלהם כשרים , אין להם ענין בזה . חשוב לכולנו שנהיה שווים בהיבט של תשלומי המיסים לקופת המדינה .

 7. המחוקקים ממלאים את ספר החוקים החוקים שאי אפשר לאכוף אותם ועושים צחוק מעצמם ומספר החוקים.

 8. אם כל אחד כבר חייב חשבון בנק צריך להגביל בחוק את העמלות של הבנקים לתשלום של 10 שח בחודש במקסימום לסך כל העמלות…..

 9. אין בעיה שנעבור לשלם באשראי אבל תפחיתו את העמלות שמשלמים
  גם העסק גם הלקוח!
  לא יתכן שתכריחו אותנו להשתמש באשראי ותגנבו עמלות,

 10. ומה יעשו אנשים שהם מוגבלים בבנק, ולא יכולים לתת צ’קים או להשתמש בכרטיס אשראי? הם יכולים להשתמש רק במזומן. צריך למצוא להם פתרון באופן דחוף!!!

 11. אז במקום תשלום אחד נעשה 5 תשלומים של 15 אלף מזומן…

  הכל היום בשחור זה בטוח..

 12. זה ממש לא בסדר! מה עם אנשים שאינם יכולים להוציא כרטיס אשראי? השימוש בכרטיסי חיוב דביט לא נוח ולא כול המקומות מכבדים כרטיס זה..לא ניתן לשלם מיסים עם כרטיסי דביט..אני רגילה למזומן וזה הכי נוח לי…למה נכנסים לכיס של האזרח הקטן כ”כ? למה אני צריכה להנפיק כרטיסי אשראי ולשלם עמלות כול חודש ולהעשיר את חברות האשראי בתשלומי עמלות גבוהים בכול חודש? אמנם 19 ש”ח עמלה על כרטיס אשראי כול חודש לחברת האשראי על הפעלת הכרטיס נראה קטן, אבל יש אנשים שכול שקל חשוב להם! 19 ש”ח כפול 12 חודשים שווה 228 ש”ח כל שנה ) עמלות לתחזוק הכרטיס אשראי שהולך לחינם לחברת האשראי)! בשבילי זה הרבה כסף וזה סכום כסף שאני יכולה לעשות עימו קניה מכובדת בסופר!! ואלה יופי המדינה מכתיבה לי להנפיק כרטיסי אשראי…סליחה אבל החוקים במדינה כבר לא מביאים לאזרח הישראלי שמחת חיים וכול חוק מיצר את פעולותיו של האזרח!

 13. עוברים משקל לאירו או לדולר. ומפסיקים לשלם בשקלים. לא במזומן ולא בתשלום אלקטרוני. פשוט המטבעות הזרים לבנים יותר מהשקל השחור.

 14. כשהמדינה תדאג שלא יהיו עמלות בבנקים ולחברות האשראי, אפשר אולי יהיה לדבר על מניעת שימוש במזומן

 15. מה הטעם להגביל שימוש במזומן ובו זמנית להתיר שימוש בביטקוין?

 16. אביגדור ליברמן תפסיקו אחת ולתמיד את תופעת חשבוניות מס פיקיטיביות ,מזוייפו,כוזבות ,זה אובדן מס של 10 מיארד שח בשנה למדינה
  בענפים של חקלאות,בניין,סולר ,כח אדם .
  כולם רוצים כאילו לעצור את הפשע אבל את החמצן למשפחות הפשע לא רוצים לעצור .ערן יעקב סו בדיחה במקרה הטוב כנל גם אמסלם )עם שלם(
  בושה וחרפה

 17. העמלות שהבנקים לוקחים זה גרוש ורבע , וגם אם ירדו ל0 לא תיפתר לכם שום בעיה כלכלית, כמה עמלות הם כבר גובים בחודש 50 שקל ? 100 שקל? בדיוק כמו ה30אגורות של הקוטג’. מה תעשו עם הגרוש ורבע הללו? הבעיה בישראל היא המיסוי הגבוה שמביא ליוקר המחיה ומכניס אנשים לאוברדראפט כיון שהשכר לא מצליח לכסות את המיסים שמהווים מרכיב עיקרי בכל המוצרים והשירותים בארץ , (80% מהעסקים בארץ קורסים בשנתיים הראשונות בגלל פגיעה קשה בתזרים מזומנים עקב מיסוי לא הגיוני) חבל שאזרחים (שכירים ברובם כמובן שלא יודעים הרבה) לא קולטים את זה ובמקום זה נלחמים בעמלות של הבנקים שמעסיקים אנשי רשת ומתכנתים ורוכשים ציוד מחשוב יקר במיליוני שקלים, שוטים מופלגים שמחפשים את הבעיה מתחת לפנס! יוקר המחיה נובע אך ורק בגלל מיסוי גבוה, מיסוי גבוה ולא הגיוני הוא המקור לכל הצרות פה, תראו מה קורה בכל מדינות העולם , אף מדינה בעולם לא גובה מאזרחיה כ”כ הרבה מיסים, אפילו סין רוסיה ואיראן נותנות חופש כלכלי לאזרחים שלהם ברמה שישראל לא מתקרבת אליה ממרחק שנות אור, שכיר יקר האם ידעת ש19% משכרך הולך למס הקרוי ביטו”ל (7+12 חלק מעסיק) , האם ידעת שלא ניתן להזדכות על המס הנ”ל כי המדינה החליטה לכנות אותו “ביטוח” והוא לא נחשב מס לענייני החזרים וזיכויים , האם ידעת ש65 אחוז מעלות הדירה בישראל הולך למשרד האוצר כמס? האם ידעת ש60 מעלות הרכב הולך למדינה כמס וכעסק לא ניתן להזכות על המע”מ ברכישת רכב, האם ידעת ש80% מעלות הדלק הולך למדינה כמס? האם ידעת שישראל גובה מע”מ בסכום קבוע ולא דיפרנציאלי של 17% בניגוד לכלל מדינות ארה”ב שלא גובות מע”מ על שירותים ומצורי מזון

 18. טיפשי. מי שישר (שזה הרוב מן הסתם) ימשיך לשלם מיסים ולהוציא קבלות כנדרש בלי קשר לאמצעי התשלום. והעבריינים הכבדים שהם המקור להלבנת הון ימצאו דרכים חדשות לגזול מהמדינה.
  צריך לחשוב על קשישים שכל חייהם התנהלו במזומן ויתקשו לשנות, ואוכלוסיות קשות יום שלא רשאיות להשתמש באשראי.

 19. החוק הזה לא יעצור את מי שמעלים מסים, הרי הוא גם מתעלם מהחוק שמחייב לשלם מסים
  יש בעייתיות גדולה בלחייב את כולם בכרטיס אשראי

כתיבת תגובה