עוד הכבדה על העצמאים: אישור מראש לעסקאות

רשות המיסים שוקלת בימים אלו לחייב כל עוסק מורשה לקבל אישור מראש להנפקת חשבונית מעל 5,000 שקלים • רשות המיסים: מדובר בצעד הכרחי למניעת חשבוניות פיקטיביות • לשכת רואי החשבון ואיגודי המסחר והתארגנויות העצמאים מתנגדים בתוקף למהלך: “תכנית שתעכב את המשק”

רשות המסים | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

האם יעלה על הדעת שעל כל רכישת כרטיס חופשי חודשי, ניאלץ לבקש אישור ממשרד התחבורה? אולי גם נבקש את אישור משרד הבריאות, על כל התייעצות עם רופא מומחה? שימו לב, ברשות המיסים מעוניינים לחייב את העוסקים, לבקש אישור אונליין על כל הוצאת חשבונית מעל 5,000 שקלים. לטענת רשות המיסים, מדובר בשלב נוסף במלחמה בחשבוניות הפיקטיביות – מעבר מפעולות סיכול למניעה.

התוכנית של רשות המיסים נחשפה ב’גלובס’, ובדיווח הוסבר, כי במסגרת התוכנית, יידרש כל עסק המוציא חשבונית “עסקית” (בין עסק לעסק או בין עסק למלכ”ר), בסך 5,000 שקל ומעלה, לשדר בזמן אמת לרשות המסים, את פרטי העסקה, סכומה ופרטי העוסק שלו ושל הרוכש, וזו אמורה להוציא לו אישור לחשבונית, אשר בלעדיו לא ניתן יהיה לקזז את המע”מ בגין העסקה.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מדובר בלא פחות משערורייה. דווקא בזמן התפרצות ‘מחאת השולמנים’, המוחים על היחס של המדינה אליהם, החליטה רשות המיסים להכביד את נטל הביורוקרטיה והרגולציה על העסקים בישראל. כל המחאה באה, כדי לשפר את יכולתם לשרוד במשק.

משק ממתין לרשות המיסים

נזכיר, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחרונה, כי “העסקים הקטנים הם השדרה היסודית של היוזמה הפרטית במדינת ישראל”. את הדברים ראש הממשלה, בעת ההכרזה על מינויה של צופיה נהון, ליועצת שלו לענייני עסקים קטנים. גם במפלגת ‘כחול לבן’ עלו על הרעיון, והחלו לשחרר שלל הבטחות, להורדת נטל הביורוקרטיה והרגולציה על העסקים במדינה. כמו לדוגמא: פישוט הדיווח לרשויות המס.

התגובות במשק לתוכנית של רשות המסים, לא איחרה לבוא. עו”ד רועי כהן, נשיא להב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, אמר ל’גלובס’, כי “התוכנית תוביל לסרבול של המערכת וניהול העסק. יהיה צורך במעקב אחר החשבונית, בנוגע לשאלה האם אושרה או לא אושרה, כדי לקבל קיזוז במע”מ, העסקים ייאלצו לשדרג את מערכות אבטחת הנתונים שלהם, וקיים חשש מזליגה של נתונים למתחרים. העסקים יידרשו לעיסוק בביורוקרטיה של ביטול חשבונית, ולתוספת עלויות בכוח אדם, כדי לייצר מעקב ובקרה על כל החשבוניות”.

870/135 ליינר ארטקל

לדבריו “העצמאות של העצמאים עוברת לרשות המסים. עכשיו נהיה תלויים בתקלות של המחשוב של רשות המסים וכל המשק יעמוד ויחכה לאישורי החשבוניות. ישנה הרגשה, שבמקום לטפל בבעיה הנקודתית של החשבוניות הפיקטיביות, עושים ניסוי וטעייה על חשבון העצמאים והעסקים הקטנים”. מעבר לכך, מוסיף כהן, “בעקבות התוכנית, יעלה חשש לפיצול עסקאות שמתחת ל-5,000 שקל”.

הצעה לא ראויה

בלשכת רואי החשבון מתנגדים למהלך, ומסתבר ששם מנהלים מאבק כבר תקופה ארוכה כנגד התוכנית המתגבשת. “המהלך הזה עלול למוטט את הכלכלה בישראל”, אומרת רו”ח ועו”ד ליאת נויבירט ומסבירה, כי “מי שיישא בנטל, הם העוסקים הנורמטיביים, והעבריינים ימשיכו וימצאו את הדרכים, להמשיך ולהפיץ חשבוניות פיקטיביות”.

עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פנה במכתב אל ערן יעקב מנהל רשות המסים, כדי לסכל את התוכנית. ממכתבו של לין עולה, כי לדעתו מדובר בהצעה לא ראויה, שלא תעמוד במבחן חוקתי: “הדרישה לקבלת אישור מוקדם לביצוע עסקה, ולא משנה באיזו דרך ובאיזה סכום, פסולה מיסודה ואינה יכולה לעמוד במבחן החוק וגם במבחן המציאות. אפילו אם תכינו חוק מיוחד, הרי שהוא יהיה בלתי חוקתי.

“אני מאוד מעריך את רצונכם, לקדם את המערכת לגביית מס אמת, ומניעת חשבוניות פיקטיביות, אך חייב להיות איזון בין המטרות הראויות של רשות המיסים, לבין הנטל שאפשר ומותר להטיל על המגזר העסקי, לשם השגת מטרות אלה. בהצעה הנוכחית, איזון זה מופר. אסור להפוך את כל עובדי המגזר העסקי, לפקידים של רשות המיסים”. כותב לין למנהל רשות המיסים.

מודל חברות האשראי

מרשות המסים נמסר בתגובה ל’גלובס’, כי “כחלק ממאבק רשות המסים בתופעת החשבוניות הפיקטיביות, המסבה כידוע נזק של מיליארדי שקלים בשנה לאוצר המדינה, החליטה הרשות על מודל חדשני למאבק בתופעה זו, מודל המשלב טכנולוגיה וחזון. רשות המסים מאמינה, כי יש לעבור מסיכול למניעה בכל הקשור לתופעת החשבוניות הפיקטיביות. האקלים הטכנולוגי של היום, מאפשר שימוש בשיטות שיאפשרו מניעה מבעוד מועד של התופעה.

“הרוב המכריע של החשבוניות, לא יוקלדו, אלא יעברו אוטומטית לקבלת מספרי הקצאה, והנטל על ציבור העוסקים, יהיה קטן מאוד, אם בכלל. הרשות עושה את מיטב המאמצים, כדי שלא יתווסף נטל נוסף על ציבור העוסקים, כתוצאה מיישום המודל. רשות המסים בחנה שיטות דיווח שונות בעולם והגיע למסקנה, שבעידן הטכנולוגי של היום, יש לצעוד קדימה ולעבור ממודלים של סיכול, למניעה. הרשות ‘לא המציאה את הגלגל’, אלא היא מאמצת את הרציונל של חברות כרטיסי האשראי, אשר במקרים מסוימים וקיצוניים, מעכבות עסקאות עפ”י מודלים לניהול סיכונים. כאשר מתן היתר לאותן עסקאות, דורש דבר מה נוסף מצד הצדדים לעסקה.

“לעניין התנגדות הלשכות – הרשות פועלת בשיתוף הלשכות, כדי למצוא פתרונות, אשר ייקלו על ציבור העוסקים. באשר לפתרונות האלטרנטיביים של לשכת רואי החשבון, הרי אלה נוסו בעבר והתברר שציבור העבריינים, לומד מהר את הרשות ומתחמק מטיפולים נקודתיים כאלה או אחרים. כך, למשל, ברישום ענף אחר מתחום העיסוק של העוסק (ענף שהוא בגדר ‘מתחת לרדאר’), החלפת זהויות מתוחכמות ועוד”.

פתרון ללא פתרון

ב’גלובס’ דווח עוד, כי על אף שאין בשלב זה ממשלה, שיכולה לקבל החלטות מרחיקות לכת, ואף לא כנסת פעילה, ברשות המסים לא מחכים והם מבקשים לפגוש ביצרני התוכנות, לניהול מערכת חשבונות ממוחשבת.

רמי גבאי, מנכ”ל CTO חשבונית ירוקה, חברה להפקת חשבוניות אונליין, שעתיד להשתתף בפגישה, הביע אף הוא דאגה מפני התוכנית והשלכותיה. “אני חושש שההצעה לאשר כל חשבונית מעל 5,000 שקל, עלולה לייצר קושי עצום בשוק, בגלל שיש פה הרבה מאוד סיכונים. למשל, מה יקרה אם ממשק האישור של רשות המסים, לא יפעל בזמן אמת? מה עושים אם לא מתקבל האישור והעבודה בוצעה?”.

לדבריו, “הרגולציה מקיפה היום, את כל מה שקשור בהפקת חשבוניות בצורה ממוחשבת. ההתייחסות בחוק המע”מ ובהוראות מס הכנסה הן הבסיס, ועליהן חוק חתימה ממוחשבת, שקובע את תהליך החתימה הדיגיטלית, של כל חשבונית שמופקת במערכת. ההוראה החדשה תוסיף עוד רובד טכנולוגי על התהליך הזה, שבו כל חשבונית צריכה גם להיות מאושרת מול רשות המסים לפני שהיא מופקת. התשתית הטכנולוגית עוד לא נקבעה על-ידי רשות המסים, ולכן התמונה עוד לא ברורה גם מהצד שלנו. פוטנציאל הסיבוכים הוא לא רק גבוה, הוא גם לא בהכרח פותר את זיוף החשבוניות. נציע בפגישה פתרונות נוספים ויעילים יותר. בסופו של דבר, המלחמה בחשבוניות הפיקטיביות היא מלחמה של כולנו, רק חייבים לוודא, שעושים את זה בשיתוף פעולה מלא ובצורה חכמה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "עוד הכבדה על העצמאים: אישור מראש לעסקאות"

  1. 1.ברור שזה בירוקרטיה במיטבה
    גם הסימוכין שמביאה רשות המיסים מחברות האשראי
    כל זה הוא חלק מהבירוקרטיה
    2. תארו לעצמכם, שיכנתם מישהו לקנות אצלכם, ועד אשר רשות המיסים יאשר הלקוח יתחרט,
    הדבר יביא לתביעות ענק נגד רשות המיסים.

כתיבת תגובה