עוד הנפקה למשרד האוצר: 5 מיליארד בשווקים האסייתיים

הנפקה מוצלחת לחשב הכללי: החשב הכללי השלים גיוס אג"ח בשווקים האסיאתיים בהיקף כולל של 5 מיליארד דולר לטווח של 40 שנה • מדובר בהנפקה ציבורית ראשונה בשווקים אלו, וזאת לאחר תכנית אסטרטגית ארוכת טווח להרחבה וגיוון בסיס המשקיעים ואפשרויות המימון של מדינת ישראל • בהנפקה נרשמו ביקושים גבוהים של כ- 300 משקיעים איכותיים מלמעלה מ- 30 מדינות, על אף שההנפקה יועדה בעיקר לשווקים האסיאתיים • ישראל היא אחת ממספר מצומצם של מדינות בעולם שהנפיקו בשוק זה

רוני חזקיהו, החשב הכללי | צילום: קובי גדעון, פלאש 90

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, השלים השבוע הנפקה של אג"ח במטבע דולר לממשלת ישראל בשווקים האסיאתיים, כך נמסר אמש ממשרד האוצר. לפי ההודעה ההנפקה בוצעה ביום שני השבוע, וייתכן כי בשל כך נדחתה ההודעה על כך.

מדובר בהנפקה הציבורית הראשונה של ישראל בשווקים אלו, בעלות גיוס נמוכה באופן יחסי להנפקות קודמות של המדינה במטבע דולר. האיגרת הונפקה לטווח של 40 שנה בהיקף של 5 מיליארד דולר בקופון של 3.8%.

250/200 סייד בר + קובייה

לאור העלייה הצפויה בגרעון הממשלתי כתוצאה ממשבר הקורונה בישראל, החשב הכללי החליט על ביצוע הנפקת אג"ח של מדינת ישראל בשווקים הבינלאומיים. ההחלטה לביצוע ההנפקה התקבלה לאחר התייעצויות נרחבות שהתקיימו בתקופה האחרונה שהצביעו על ביקושים גוברים מצד משקיעים אסיאתיים לאג"ח של מדינת ישראל. בהנפקה זו  נראו ביקושים גבוהים ביותר מיבשת אסיה ובסך הכל הסתכמו במעל 10 מיליארד דולר. ביקושים גבוהים אלו הגיעו ממשקיעים מוסדיים איכותיים רבים ומעידים על האמון הרב שלהם בכלכלת ישראל, בייחוד בשעת משבר עולמי.

הבנקים ששימשו כחתמים בהנפקה הם: BoA Merrill Lynch,  Deutsche Bank, Goldman Sachs.

בהנפקה נרשמו ביקושים גבוהים של כ- 300 משקיעים איכותיים מלמעלה מ- 30 מדינות, על אף שההנפקה יועדה בעיקר לשווקים האסיאתיים, וחשוב לציין כי ישראל היא אחת ממספר מצומצם של מדינות בעולם שהנפיקו בשוק זה.

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "הנפקת האג"ח המיועדת לציבור המשקיעים האסייתים בפעם הראשונה בהיסטוריה של המדינה  ולטווח ארוך של 40 שנה מעידה על אמון המשקיעים הגדולים והאיכותיים בעולם באיתנות כלכלת ישראל, במיוחד על רקע התמודדות המדינה עם משבר הקורונה. ההנפקה הינה עדות לחוזקה הפיננסי של המדינה ולביסוס המדינה בשווקים הבינלאומיים. ההנפקה תהווה נדבך חשוב במימון פעילות הממשלה בתקופה הקרובה".

870/135 ליינר ארטקל

סגן בכיר לחשב הכללי, גיל כהן: "היכולת של מדינת ישראל לבצע הנפקות גדולות בכלל שווקי ההון הבינלאומיים מביאה לידי ביטוי את התכנית האסטרטגית ארוכת הטווח של גיוון והרחבת בסיס המשקיעים. על רקע התנודתיות הגבוהה בשווקים הפיננסיים הצלחת ההנפקה הינה תוצאה ישירה של חוזקת הכלכלה והקשר השוטף עם המשקיעים ברחבי העולם בשנים האחרונות. ההנפקה מצביעה על אפשרויות המימון המגוונות של המדינה ועל יכולתה לממן את פעילותה".

כתיבת תגובה