עוד מכה לכיס הצרכנים: מחיר הביצים יעלה בכ-16%

שוב המלחמה באוקראינה אשמה: במשרד החקלאות מסבירים מדוע העלו את מחירי הביצים המפוקחות "אי עדכון של המחירים, עלול להביא להקטנת ייצור הביצים המקומי ולמחסור של ביצים בשווקים" | לצד זאת חלו עליות בתערובות של המטילות, ושפעת העופות המשתוללת בעולם לא מסייעת לתחום | ומדוע לא לייבא ביצים? המחיר הקודם, כך לפי משרד החקלאות, היה יוצא היעדר כדאיות ביבוא ביצים לאור מחירן העולמי

ביצים | צילום: יונתן סינדל פלאש 90

נראה כי המלחמה ביוקר המחיה מצליחה מצד אחד (מיסוי הפחם שישפיע על אי עליית מחיר החשמל; מס הבלו שהשפיע על מחיר הדלק והורדת המס על כלי החד"פ והמשקאות הממותקים) אך מאידך, לא נרשמות בשוק הורדות מחירים משמעותיות, ובמקביל הודיע אתמול משרד החקלאות כי החל מהחודש הבא הביצים המפוקחות יתייקרו בשיעור של 15.9% אחוזים.

כתוצאה מכך, מחיר תבנית 12 ביצים בגודל L יהיה 13.97 שקלים לעומת המחיר הנוכחי – 12.05 שקלים. זוהי התייקרות נוספת לביצים בפיקוח: לפני כחצי שנה עלו המחירים ב-6.5% כחלק מההסכם של משרד החקלאות עם ענף הלול.

המחירים המעודכנים של הביצים המפוקחות החל מחודש פברואר יהיו לתבנית 12 ביצים בגודל XL: (כל המחירים כוללים מע"מ) 15.19 שקלים (במקום 13.10) תבנית 12 ביצים בגודל L תעלה  13.97 שקלים במקום 12.05 שקלים, תבנית 12 ביצים בגודל M תעלה 12.89 שקלים במקום 11.15 שקלים.

לפי הודעת משרד החקלאות עדכון מחיר הביצים המפוקחות – שמתרחש על פי המלצת ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר, וכחלק מההסכמות שנחתמו עם מגדלי העופות המטילות מחודש יוני האחרון – מגלם בתוכו את העלייה במחירי הגרעינים בעולם, וההתייקרות במחירי התערובות המשמשות לגידול תרנגולות מטילות. המחירים המרביים עבור ביצים הנוכחיים, טרום העדכון, משקפים עלויות ייצור הנכונות ליוני 2021. ומאז חלו שינויים במחירי התשומות, המקשים על מגדלי ההטלה ומשווקי הביצים המורשים, להמשיך ולספק ביצים באופן רציף לצרכנים, נאמר בהודעת המשרד.

עוד הדגישו במשרד החקלאות כי אם לא הייתה קורית עליית מחירים אפשר שהיה מתרחש מחסור במשק. "אי עדכון של המחירים, עלול להביא להקטנת ייצור הביצים המקומי ולמחסור של ביצים בשווקים, כמו גם להעדר כדאיות ביבוא ביצים לאור מחירן העולמי הן בשל מחלת שפעת העופות המשתוללת בעולם והן בשל עליית מחירי התשומות לאור המלחמה באוקראינה שהביאו לעלייה משמעותית במחיר הביצים העולמי".

תגובה אחת ל: "עוד מכה לכיס הצרכנים: מחיר הביצים יעלה בכ-16%"

  1. אפשר לייבא המון ובזול אבל שוב פעם המונופלים מחזיקים אותנו בגרון
    למה לא ראינו שום נבחר ציבור שבכלל מדבר על זה???

כתיבת תגובה