עושק הגנרטורים הגדול || לפני שתקנו: אל תתפתו למחירי עתק

לפני שאתם משלמים אלפי שקלים: כך תבחרו גנרטור המותאם לצרכי הבית שלכם למקרה של התממשות תרחיש העלטה שממנו חוששים כל כך בישראל | כיצד נבחר גנרטור הביתה? ומה עדיף, גנרטור שעובד על דלק או סולר, או כזה שמתחבר לחשמל ומתמלא? | כל הפרטים שיסייעו לכם להיערך נכון בלי לחורר את הכיס

אל תתפתו למחירים מופקעים. גנרטורים לשימוש ביתי

הבהלה לגנרטורים בעיצומה. החשש מעלטה אפשרית, שתשבית לא רק את המאור בבתים, אלא גם את המקררים והמקפיאים, את החימום ועוד, גורמת לאנשים לרכוש גנרטורים שיצברו או ייצרו עבורם חשמל במחירים מופקעים, בלי להניד עפעף. כשפסיכולוגים קבעו שהרכישות שאנו מבצעים מוטות רגשית ואמוציונלית – הם התכוונו בדיוק למצב הזה…

אלא שיש מי שמנצלים את המצב ואת הביקוש ההולך וגובר, ומוצאים כר נרחב לרווח קל ומהיר. מתברר, שלצד הביקוש האדיר שנוצר לגנרטורים – בחסות החשש מהסלמה בצפון (למרות העסקה המתרקמת להפסקת אש ברצועת עזה – הצהרות הבכירים הביטחוניים מדברות על המשך והעמקת התקיפה בלבנון), יש מי שמנצל, הן בחנויות רשמיות ובעיקר גורמים מזדמנים ברשתות החברתיות ומציעים גרנטורים זולים ורגילים, שעלותם בימי שגרה בין 1,000 שקלים ל-1500, ודורשים עליהם עתה מחירים שמגיעים למאות אחוזים יותר (ובעברית: אלפי שקלים יותר!).

למעשה, אומרים לנו מומחים בתחום שעמם שוחחנו, אין שום סיבה לקנות גנרטור של 1500 וואט, במחיר מופקע של 4,000 שקלים. לא מדובר בשישיות מים, טונה ונייר טואלט יום אחרי הודעת פיקוד העורף (השגויה), ולא באקדח גלוק בימים שאחרי האישור הגורף של בן גביר לנשיאת נשק כמעט לכל בגיר במדינת ישראל.

גנרטור שכונתי. אילוסטרציה: Radovan1 | שאטרסטוק

למעשה, מבדיקה שערכנו עלה כי לפעמים יש מי שבחסות המצב גם טועים, ונופלים דווקא בפח הזול יותר: כך למשל, יש ערכות שנטענות סולארית, מהשמש, במחיר של כ-400 ש"ח (ויש גם בפחות, שימו לב!) ואפילו יש להן פנס, יציאות להטענת טלפונים וכדומה. אבל ההספק שלהן נמוך למדי. הן לא יחזיקו בשום אופן מקרר, מקפיא, תאורה וחשמל. חשוב לזכור, אלה ערכות, שטובות רק למרחב המוגן, כדי לשהות בו בנחת בזמן העלטה. אך לא מעבר לכך.

מבדיקה שערך 'ביזנעס' בחנויות המתמחות בכך עלה, כי ניתן לרכוש גנרטור בסיסי, בהספק של כ-1200-1500 וואט, שמתמלא ב-25 ליטר בנזין באזור ה- 1,000 שקלים. למקרה חירום זה בדיוק מה שמשפחה קטנה צריכה:  4-5 שעות לחיבור המקרר במשך היום, והוא יישאר קר לכ-24 שעות.

החשש כאמור הוא מתרחיש עלטה, כאשר הצורך הוא בכ-ארבע עד שבע שעות שבהן נזדקק לחבר את המקרר והתאורה, ובמקרה הצורך גם חימום. החשש הגדול הוא מהמקרר, כי אחרי יומיים, האוכל כולו מתקלקל (וגם לא מריח ממש טוב).

חשוב לזכור כי לא כל הגנרטורים פועלים בשיטת המצבר (מילוי בחשמל בעת חיבורו והידלקות – אוטומטית או ידנית – בעת חירום). יש גנרטורים במילוי בנזין, וגנרטור כזה אף מאפשר הישרדות של מספר ימים ללא תלות בחשמל (או בנסרללה).

כך רוכשים גנרטור

כדי שתוכלו לרכוש את המוצר הטוב ביותר עבורכם, ריכזנו עבורם מספר טיפים חשובים לרכישת גנרטור.

כמה וואט צריך להיות בגנרטור כדי שהוא יתאים למשפחה גדולה מעט יותר (הדוגמה שהבאנו לעיל היא לזוג, זוג + 1) בת 4-5 נפשות?

כדי להחזיק את התאורה והמקרר בבית דולקים ברציפות למשך מספר שעות מתמשך של עלטה, – מספיק 2800 – 2500 וואט.

איך מחברים את הגנרטור לחשמל הביתי כדי שיפעל בעת קרות תרחיש של עלטה חלילה?

מלבד הגנרטורים שבהם יש מיכל ('טנק') למילוי 25-50 ליטר בנזין/סולר, ישנם גנרטורים שמתחברים לחשמל (כמו מצבר) באמצעות שקע, ובעת קרות מקרה החירום, הם הופכים למקור חשמל לבית. הם לא מתחברים לארון החשמל, אלא באמצעות כבלים מאריכים, שמתחברים לשקעי הגנרטור, מספקים חשמל לכל מוצרי החשמל הביתיים. כמו כן ניתן לחבר אליהם גופי תאורה שיש להם חוט ושקע. (הוי אומר: קניית גנרטור בלבד, לא תספיק. יש להיערך עם הציוד המתאים, למדוד את אורך הכבלים שאתם זקוקים להם, לרכוש מכפילים במידת הצורך ועוד).

ולסיום , כאמור, חשוב מאוד: לא להתפתות למשווקי גנרטורים שגובים מחירים בשמיים. אין שום סיבה להוציא אלפי שקלים על מוצר שאפשר לרכוש בימים כתיקונם בהרבה פחות.

תגובה אחת ל: "עושק הגנרטורים הגדול || לפני שתקנו: אל תתפתו למחירי עתק"

  1. גנרטור חרום פשוט וזול .
    תשיגו מהפך מ 12 וולט ל -220 וולט חילופין ..
    חברו למצבר של הרכב ועם כבל מאריך , יש לכם 220 וולט במקום שתרצו . כדי לא לרוקן את המצבר , יש להניע את הרכב בסיבובי סרק לכל הזמן שצריך
    בהצלחה ..

כתיבת תגובה