עידן של שקיפות וחדשנות

זה נשמע דמיוני, אבל כלל לא מופרך שענף הבנייה עתיר הידיים העובדות, ייאלץ לפטר עשרות אלפי עובדים לא בשל משבר כלכלי אלא להיפך, בשל הצלחה טכנולוגית • גם מזה, כמו מכל דבר שקורה בעולם, אפשר לעשות כסף • שווה לצאת מהקופסא ולמצוא הזדמנויות השקעה עם תשואה שווה

סיכון מול סיכוי | צילום: שאטרסטוק

בסייעתא דשמיא, הכנס שהיה בשבוע שעבר היה מוצלח מאוד. מאות אנשים הגיעו ונהנו מהחברות שהציגו את פיתוחיהם המעניינים, מתוכן עשיר ומעשיר ומה'חשיבה מחוץ לקופסא' (וגם מסיום הש"ס ומהשיחה של הרב לאו).

אני רוצה לספר לכם על חברה רוסית, שהדפיסה בניין שלם, במדפסת תלת־ממד. חברת "הבנייה" הזו, מעסיקה רק שלושה עובדים (ועוד כמה מכונות). היא בנתה באחת מנסיכיות המפרץ, בניין של ממש, בשטח בנוי של 640 מ"ר ובגובה של 9.5 מטרים. צריכים לראות כדי להבין במה מדובר.

250/200 סייד בר + קובייה

אנשים שואלים, היכן ניתן להשיג תשואה "כמו פעם", בימים שהריבית הייתה גבוהה והשקל חלש. נוסטלגיה היא עניין נחמד, אבל מי שרוצה לעשות כסף כדי לחתן את הילדים, כדי לשפר דיור או כדי להכין את עצמו לגיל זקנה, שהיום הפך לעניין של עשרים-שלושים שנה מאז גיל הפרישה, צריך להבין שהעולם השתנה, משתנה וישתנה בקצב הולך וגובר.

בעידן כזה צריכים לחפש הזדמנויות השקעה ולעוט עליהן כמוצא שלל רב, תוך ידיעה ברורה שמותר וצריך לקחת סיכונים (למי שיכול להרשות לעצמו), ע"מ לייצר סיכויים. זה נכון בוודאי למי שמשאיר את הכסף שלו בפק"מ או אפילו בתכנית חיסכון בבנק, וזה נכון גם למי ש"מבין" משהו וחוסך בפוליסות פיננסיות, בקופות גמל ואפילו משקיע בקרנות נאמנות.

השקעה בקרנות השקעה פרטיות, שמתמחות בהייטק או נדל"ן, היא אכן השקעה יותר "מסוכנת" מהשקעה באפיקים הסולידיים שמניתי לעיל, אבל… הסיכוי להשיא תשואה "מכובדת", גבוה יותר.

Inner 620/130

הכלל הוא "כגודל הסיכון, גודל הסיכוי" והוא רלוונטי לתחומים רבים בחיים. אנשי עסקים חיים זאת. אך גם "אנשים מן השורה" שמשקיעים "פה ושם", חווים זאת שוב ושוב.

רוצים לדעת על הסיכויים והסיכונים בהשקעות, קראו את התשקיף הציבורי או את מסמך ההסבר הפרטי*.

תשקיף

כאשר חברה או קרן השקעות, מבקשת לגייס כסף מהציבור, דרך הבורסה, עליה להציג 'תשקיף', שחייב לכלול כל פרט העשוי להיות חשוב למשקיע הסביר, השוקל להשקיע את כספו בחברה או בקרן. המידע יכלול תיאור ההשקעה, מטרותיה, הבטוחות להשקעה אם ישנן, וכמובן גם גורמי הסיכון העיקריים לעתידה של ההשקעה. התשקיף אמור לתת למשקיעים כלים, בכדי לקבל החלטה מושכלת אודות השקעתם.

* כשמדובר בהצעה פרטית ישנו גם 'מסמך הסבר', שהינו מסמך קצר יותר המפרט את הסיכונים והסיכויים בהשקעות.

 

הכותב הוא אליעזר גרוס יו"ר קבוצת 'בסדנו' המתמחה בהשקעות בארץ ובצפון אמריקה

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה