עיקר המשרות הפנויות ללא ביקוש, בתחומי הבינוי השונים

אם ברצונכם להשיג משרות בקלות, לכו להיות רצפים, טייחים או סתתים • כמות המשרות הפנויות במשק יורד, מה שעלול לגרום לעליה באבטלה

לכו לבנות | צילום: שאטרסטוק

סקר משרות פנויות – המשקף את מצב התעסוקה במשק, הנחשב כיום 'בתעסוקה מלאה', נערך באופן שוטף על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מתוך הסקר עולה כי בחודש ספטמבר 2019, נרשמו 96.3 אלף משרות פנויות (לעומת 98.0 אלף בחודש הקודם). כמו כן אחוז המשרות הפנויות עומד על כ-3.39% (לעומת 3.47% בחודש קודם).

נתוני המגמה של חודשים יולי-ספטמבר מראים, כי מספר המשרות הפנויות ירד ב-2.2% (בחישוב שנתי), לאחר ירידה של  כ-1.1% בממוצע בחודשים אפריל עד יוני. באופן כללי ניתן להבין כי ירידה בנתון זה מסמלת ירידה בביקוש לעובדים ובטווח הארוך הירידה אף עלולה להביא לאבטלה.

250/200 סייד בר + קובייה

שוק העבודה בישראל נמדד גם באינדיקטורים נוספים: השוואה בין היצע של כוח עבודה לבין ביקוש לכוח עבודה. ההשוואה כוללת את מספר מחפשי עבודה ב-12 החודשים האחרונים, המורכב ממועסקים שחיפשו עבודה אחרת או עבודה עם מספר שעות רב יותר בארבעת השבועות האחרונים, בנוסף לבלתי מועסקים ואינם משתתפים בכוח העבודה, שחיפשו עבודה ב-12 החודשים האחרונים. זאת למול מספר המשרות הפנויות והיחס שבין ההיצע לביקוש.

ברבעון השני של שנת 2019 עלה מספר המשרות הפנויות ל-100.9 אלף משרות בממוצע לחודש (לעומת 96.3 אלף משרות פנויות בממוצע לחודש ברבעון הראשון של 2019). היחס בין ההיצע לביקוש (היחס בין מבקשים לעבוד לבין המשרות הפנויות) ירד ל-3.2 לעומת 3.7 ברבעון הקודם.

היחס בין ההיצע לביקוש בקרב משלחי יד ידועים, ירד ל-2.8 לעומת 3.0 ברבעון הקודם.  יצוין, כי בקרב מחפשי עבודה (היצע כח עבודה) ישנם כ-16% שמשלח היד שהם מחפשים לעבוד בו אינו ידוע.

בקרב המנהלים עלה היחס בין היצע לביקוש לעומת הרבעון הקודם. אולם בכל הקבוצות הראשיות האחרות היחס בין היצע לביקוש ירד לעומת הרבעון הקודם. נציין כי הביקוש הגדול ביותר בתוך מגזר המנהלים היה למנהלים אדמיניסטרטיביים ומנהלי מכירות, שיווק ופיתוח, והיווה כ-42% מהביקוש למנהלים. הביקוש העיקרי בקרב מנהלים אדמיניסטרטיביים ומנהלי מכירות, שיווק ופיתוח, היה למנהלי מכירות ושיווק.

Inner article

 

בקרב בעלי משלח יד אקדמי, עלתה כמות המשרות הפנויות  ל-19.7 אלף משרות בממוצע לחודש. היחס בין ההיצע לביקוש ירד ל-3.7 (לעומת 3.8 ברבעון הקודם). הביקוש הגדול ביותר היה לבעלי משלח יד בענפי טכנולוגיות המידע, שהיווה כ- 47% מהביקוש לבעלי משלח יד אקדמי. מתוך בעלי משלח יד בענפי טכנולוגיות המידע (ICT) עיקר הביקוש היה למפתחי תכנה.

היחס בין היצע לביקוש בקרב עובדים מקצועיים, בתעשייה ובבינוי ועובדים מקצועיים אחרים, אולי יכול ללמד יותר מכל על בעיית האבטלה הישראלית. מספר המשרות הפנויות בתחום התעשייה והבינוי (ועובדים מקצועיים אחרים) עלה ל-19.4 אלף משרות בממוצע לחודש (לעומת 18.1 אלף משרות פנויות ברבעון הראשון 2019). היחס בין ההיצע לביקוש ירד ל-1.8 (לעומת 2.4 ברבעון הקודם) כלומר פחות ופחות עובדים רוצים לעבוד בבינוי לעומת ים של הצעות עבודה.

נוסיף כי הביקוש בבינוי היה לקבוצת משלחי היד הבאים: בוני בתים למגורים, מניחי לבנים, סתתים, חותכים, מנסרים ומגלפים באבן, יוצקי בטון, עובדים בגימור בטון, עובדי שלד בתחום הבנייה, רצפים ומניחי אריחים וטייחים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "עיקר המשרות הפנויות ללא ביקוש, בתחומי הבינוי השונים"

  1. זה טוב אם הכסף שמרויחים הולך לארץ זולה בגיל 50 תהיו עם גב שבור….

כתיבת תגובה