עליית מחירי הדלק: “זה לא רק פוטין, זו המדינה”

מחיר הבנזין צפוי לזנק מחר ב-33 אגורות ולעבור את ה-7 שקלים לליטר בנזין | מחיר שיא מאז 2014 | העליה אמנם נובעת מעליית מחירי הנפט בעולם, אולם מסתבר כי המדינה יכולה לצמצם את העליה | איגוד לשכות המסחר: להגביל את המס על הבנזין והסולר עד ל-40% מעלות המוצר עצמו | ההסתדרות הלאומית: “המדינה לוקחת לנו כסף מהכיס”

תחנת דלק | צילום אילוסטרציה: אורי לנז, פלאש 90

מחיר הבנזין צפוי לזנק מחר ב-33 אגורות ולעבור את ה-7 שקלים לליטר בנזין. מחיר שיא לליטר בנזין מאז 2014. לפי הודעת משרד האנרגיה, בלילה שבין שני לשלישי, ה-1 במרץ, יעודכן המחיר המרבי לליטר דלק אל 7.05 לליטר בנזין בשירות עצמי, עלייה (נוספת) של עוד 34 אגורות בתוך חודש אחד בלבד. בחודש שעבר נרשמה עלייה בשיעור זהה.

מנהל מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה, חן בר יוסף, הסביר כי עליית מחירי הנפט העולמית משפיעה על ההתייקרות הדלק שנובעת גם, מהמלחמה בין רוסיה לאוקראינה. לדבריו, “פלישת רוסיה בסוף השבוע שעבר לאוקראינה הובילה לעלייה נוספת במחירי חבית הנפט, שחצה את רף ה-100 דולר ביום חמישי האחרון. “ביום שישי, לאחר שהתברר שהסנקציות שמטיל המערב אינן כוללות סנקציות בתחום האנרגיה, חלה התמתנות של מחיר החבית, אך היא עדיין גבוהה משמעותית ממחירה בסוף החודש שעבר”.

האם העלייה היא כורח המציאות? באיגוד לשכות המסחר מסבירים כי המס המוטל על בנזין, ובכלל זה בלו ומע”מ, עומד על 55% ממחיר הבנזין עצמו. המס על סולר עומד על 52% ממחיר הסחורה עצמה. כך יוצא, באופן אבסורדי,  שככל שהמחיר הבסיסי של הבנזין והסולר עולים, המדינה מרוויחה וגובה יותר מיסים מהציבור.

באיגוד לשכות המסחר טוענים היום כי מדובר, בפועל, בהעלאת מס לא פרופורציונאלית ולא מידתית הפוגעת הן במגזר העסקי והן בציבור הרחב.

“אין שום סיבה שהמדינה תרוויח יותר מס כתוצאה מעליית מחירי הדלקים בעולם” טוען עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר. “אין כל הצדקה להכבדה נוספת על הציבור ולהעלאת יוקר המחיה בישראל”.

באיגוד אומרים היום כי בעקבות הזינוק במחירי הדלקים, האיגוד יפעל להפחתת המס אותו גובה המדינה ולקביעת תקרה למס המשלום על דלקים. “רמת המיסוי על בנזין וסולר צריכה לעמוד במקסימום על 40% מערך המוצר עצמו, ולא מעבר לכך”. טוען עו”ד לין.

Inner article

מההסתדרות הלאומית נמסר בתגובה לעליית מחירי הדלק: “ממשלת ישראל לוקחת לנו כסף מהכיס. שכר המינימום יורד- אבל הדלק עולה. בזמן שמחירי החשמל, המזון והדירות עולים, אנחנו מתבשרים על עוד עלייה במחירי הדלק לשיא של שבע שנים. במקביל, ממשלת ישראל מורידה את שכר המינימום בפועל, ולא מאפשרת לאזרחי ישראל להתמודד עם העלייה במחירים. רק העלאת שכר המינימום ל-7000₪ תעזור לאזרחי ישראל לגמור את החודש”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה