עלילות מחיר למשתכן: כמה שנים ימתינו הרוכשים להיתר בניה

מכת ההמתנה להיתרי הבנייה מאיימת לחסל את יעדי הממשלה לבנייה של 50-60 אלף יחידות דיור בכל שנה • עשרות פרויקטים בכל הארץ מתעכבים בגלל ויכוחים והתנצחויות בין הרגולטורים: הרשות המקומית, הוועדה המחוזית, משרדי השיכון התחבורה ושלל בעלי עניין הדוחפים שתי ידיים ובוחשים בקלחת • דוד שלומוביץ מביא את סיפורם של זוכי ‘מחיר למשתכן’ שמהווה מדגם מייצג לנעשה בעולם היתרי הבנייה ברחבי הארץ • בראשון לציון ובנתניה, בבית שמש ובמודיעין, בצפון, בדרום ובמרכז. עשרות אלפי זוכים בדירות פוכרים ידיים וממתינים לשווא לסיום הסאגה הכי מקוממת בשכונה: היתרי הבנייה

בציפייה להיתר בניה | צילום אילוסטרציה: shutterstock

“לפני יותר משנתיים וחצי ניגשנו להגרלה במסגרת תוכנית ‘מחיר למשתכן’ בראש העין. המחיר היה מצוין, במיקום מעולה ועם חברת בנייה אמינה. כשזכינו בהגרלה לא היה קץ לאושרנו. לו רק היינו יודעים שכעבור 28 חודשים לא יזיזו במגרש שלנו אפילו לא גרגר חול אחד, לא היינו קופצים משמחה כל כך”. כך נראה הסיוט שעובר על ברק דדון ועל עוד 267 זוכים בהגרלה מספר 501 בראש העין.

הסיפור שאתם הולכים לקרוא בשורות הבאות מעקצץ ומקומם. אתם תקראו את השתלשלות העניינים ואז תתעצבנו, תתקוממו ואולי תבינו מה התכוון שר השיכון יעקב ליצמן כשאמר שהוא יטפל בבירוקרטיה. אנחנו לא יודעים אם הוא יצליח לטפל או לא. אבל אם המדינה רוצה לבנות כאן 50-60 אלף דירות בשנה, מי שהוא צריך לנער את המערכת ולומר עד כאן.

250/200 סייד בר + קובייה

מדובר בהגרלה של מחיר למשתכן שיצאה לדרך כאשר שר האוצר היוצא משה כחלון היה בשיא כוחו. בהקמת הממשלה הקודמת הוא ביקש וגם קיבל ארגז כלים מלא מלא לטיפול במשבר הדיור והוציא לדרך את תוכנית ‘מחיר למשתכן’ המיועדת לרכישת דירות לצעירים, לחסרי דיור ובהמשך גם למשפרי דיור. ההרשמה להגרלות שהחלה בטפטופים, הפכה לאשד אדיר. קרקעות יצאו למכרזים, אלפים זכו בהגרלות ונראה היה שאוטוטו, לא יהיה מחוסר דיור אחד במדינת ישראל. אלא שתוכניות לחוד ומציאות לחוד.

רק מחצית חתמו חוזה

אולי לפני שנפתח את הסיפור של ברק דדון וזוכי הגרלה מס’ 501, נציג את תמונת המצב של תוכנית מחיר למשתכן. בעוד ארבעה חודשים בתאריך 20.12.20 ימלאו חמש שנים בדיוק לפתיחת הרישום לזכאות למחיר למשתכן. עד כה כ-131 אלף משקי בית הוציאו תעודת זכאות, וכ-78,000 מהם זכו בדירה ב-86 יישובים ברחבי הארץ. רוצים לדעת כמה מהזוכים כבר נכנסו לדירה שלהם? על פי נתונים מעודכנים של משרד השיכון, מדובר על 9,500 יח”ד שאוכלסו עד חודש אוגוסט 2020 ועוד כ-1,700 דירות שקיבלו טופס ארבע או נמצאים בהליך בקשה לטופס ארבע.

והנה נתון נוסף, עד כה קיבלו היתר כ-57,000 דירות אבל רק כמחצית מהזוכים, כ-36,000 זוכים בלבד חתמו חוזה. מניתוח הנתונים עולה כי יש פרויקטים רבים שלא כל הדירות נכנסו להגרלות אלא רק חלק מהם כאשר כל השאר נמכרו בשוק החופשי. כך שלמרות שכל הפרויקט קיבל היתר, בפועל כמות הזוכים שיכולה לחתום על חוזה, קטנה בהרבה ממספר הדירות שניתן להם היתר.

נתון זה מביא אותנו לעקב אכילס של התוכנית – היתרי בנייה. ב’כלכליסט’ הקבילו את בעיית היתרי הבנייה ללחץ דם בגוף האדם. ‘היתרי הבנייה – הרוצח השקט של מחיר למשתכן’. זוגות ומשפחות שזכו בהגרלות והחלו לחלום על דירה, חיים בחוסר וודאות מוחלט. הם ממשיכים לשלם שכירות של אלפי שקלים, כאשר במקביל מחירי הדירות בשוק החופשי רק עולים והחלום על דירה משלהם רק מתרחק.

“ישנם זוכים רבים מאותה הגרלה שהם פשוט מיואשים”, אומר דדון ל’ביזנעס’. חלקם פרשו והלכו לחפש את מזלם במקומות אחרים. אני התקדמתי ממקום 270 למקום 180″.

כלומר?

“לאחר שיש לקבלן היתר בנייה, נקבע תהליך בחירת הדירה, לפי סדר עולה של תוצאות הזכייה. בהגרלה זכיתי במקום 270 אבל בגלל שאנשים פרשו מההגרלה כנראה מהתמשכות הזמן, התקדמתי קדימה 50 מקומות”.

מתחקיר שערך ב’ביזנעס’ מול נתוני משרד השיכון עולה, כי אם דדון ואחרים היו ניגשים לאחת מ-7 הגרלות ההמשך שנערכו בין התאריכים 26.3.18 ועד ל-28.2.19 הדירה שלו הייתה כבר עמוק בתהליך הבנייה ואולי עוד שנה או שנתיים הוא כבר היה נכנס אליה. וזאת למה? כי לכל הפרויקטים שהוגרלו בראש העין מתחילת התוכנית (ועוד קודם במסגרת מחיר מטרה) ועד לפרויקט השייך למספר הגרלה 501 יש היתר בנייה מלא. כן. גם לפרויקט במספר הגרלה 395 שנסגרה 1.11.17 קצת יותר מחודש לפני ההגרלה שבה השתתף דדון יחד עם כ-4,000 משקי בית.

מי אשם?

אין ספק שתהליך הוצאת היתר הבנייה יכול לקחת שנה ובמקרים רבים אף שנתיים ויותר. הגשת הבקשה להיתר בנייה כוללת שלבים רבים, מעורבים בה אנשי מקצוע רבים וכל שלב יכול להאט את התהליך: פתיחת תיק הרישוי ברשות המקומית, תכנון הפרויקט, פרסום הבקשות להקלות, התור לדיונים בוועדות, ההמתנה בין הדיונים, עררים, ויכוחים, דיונים בהתנגדויות ועוד. מדובר בבירוקרטיה הגוזלת הרבה מאוד זמן.

פרטי זוכים בהגרלת מחיר למשתכן | צילומסך

הבעיה היא, שכל הזמן הזה הזוכים המאושרים ש’זכו’ בהגרלה לא יכולים לגור בתוך הזכייה שלהם. אין לזכייה בהגרלה 4 קירות וגג. הם אפילו לא יודעים מה קורה עם הפרויקט שלהם. הזוכים פשוט שרויים באפלה לגבי מצב הפרויקט והם אינם יודעים כלל מתי יזומנו לבחור את דירתם. בנקודה זו כדאי לספר כי בתחילת התוכנית, הגרלות מחיר למשתכן התקיימו רק אחרי שהזוכה במכרז (הקבלן) קיבל היתר בנייה. כלומר הזוכים ניגשו כמעט מיד לבחור דירה והם המתינו לקבלת מפתח רק לאורך תקופת הבנייה. ביוני 2017 החליט שר האוצר הקודם משה כחלון לעלות את הקצב. פתאום החל עידן ההגרלות הגדולות שכללו מספר עצום של דירות מתוכננות – אולם מתוכם היה מספר מועט של דירות שכבר קיבלו היתר. כל היתר החלו להמתין לאחר הזכייה להיתר בנייה והתהליכים החלו להתמשך.

מגלגלים את הכדור

דדון וחבריו ישבו בשקט במשך כשנה וחצי ואז החלה הסאגה. הוא שלח מכתב לנציב תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה בו הוא ביקש את עזרתו לקידום התוכנית. בתאריך 25.7.19 מקבל דדון תשובה מעורכת דין קרן שיין (נציב תלונות הציבור): “פנינו למשרד הבינוי והשיכון להמשך בירור התלונה. ממשרד הבינוי והשיכון נמסר לנו כי ב-17.3.19 התקבלו החלטות הוועדה לתכנון ובניה (היתר בתנאים ל- 331 יחידות דיור מחיר למשתכן) לגבי חלק מהמגרשים, ולגבי החלק הנוסף הן התקבלו ב-10.7.19. ההחלטות שהתקבלו ב- 10.7.19 נמצאות באישורי מערכת טכניים סופיים והאתר יעודכן בקרוב”.

בסוף 2019, פונה אחת הזוכות אל אריה גלברג מהנדס העיר ראש העין ומנהל אגף תכנון והנדסה בעירייה, מציגה את עצמה כנציגת הזוכים ושואלת אותו באיזה מצב נמצא ההיתר של הפרויקט? גלברג משיב לה: “מבחינת הקבלן אין מניעה להתקדמות ברישוי. כרגע העיכוב נובע ממגבלה שהוטלה על הועדה המקומית על ידי הועדה המחוזית להוציא היתרים בגלל אי התקדמות בביצוע  כבישים מחוץ לעיר (שלביות להוצאת היתרים). משרד השיכון האחראי על מכרזי ‘מחיר למשתכן’ מודע למגבלה ועוסק במציאת פתרון”.

כלומר, משרד השיכון בסדר, הקבלן בסדר והעירייה בסדר, הוועדה המחוזית היא זאת שלא נותנת להתקדם בגלל שבפועל לא התקדמו בביצוע הכבישים סביב לשכונה שהם חלק מתהליך הוצאת היתר בנייה. היות ואם בונים בניין, רחוב או שכונה, צריך לדאוג שלתושבים העתידיים יהיה איך להיכנס ולצאת מהשכונה שלהם ושלא ייוצר עומס על התשתיות הקיימות לאחר האכלוס. בשלב זה כלל לא ברור, מי צריך לסלול את הכבישים? העירייה או משרד התחבורה?

ברק דדון על החד-גדיא: “כל גורם זורק אחריות על השני. משרד השיכון זורק על הרשות המקומית,  והרשות המקומית על משרד השיכון וכולם על משרד התחבורה. אנחנו מבקשים מכולם תעשו בדק בית. לנו עדיין אין בית”.

מדוע לדעתך פרויקטים אחרים שהיו באותה תקופה בראש העין קיבלו היתר בנייה ורק שלכם לא?

“אין לנו תשובה וודאית לשאלה הזו. יתכן והקבלן שלנו התמהמה מעט בהגשה עד שהוועדה המחוזית החליטה לעצור היתרי בנייה נוספים באזור בגלל אי התקדמות הפרויקטים התחבורתיים”.

מתברר שגם מבקר המדינה קבל על בעיית היתרי הבנייה בדוח שהגיש בתאריך 23.3.2020. מבדיקה שעשה המבקר בספטמבר 2018 לכ-20 אלף יחידות דיור עלה, כי עבור 5,900 דירות לא התקבלו היתרי בנייה במועד שבו הקרקע הייתה אמורה להימסר ליזמים לצורך התחלת בנייה. המבקר טען כי צפוי איחור בסיום הבנייה ובמסירת הדירות לזוכים. בנוסף מצא המבקר עיכובים בלוח הזמנים עבור 8,600 יחידות דיור נוספות שעבורן התקבלו היתרי בנייה לאחר המועד שבו העבודות היו אמורות להתחיל.

ראוי להוסיף כי דדון לא היה המתוסכל היחיד מפניות הציבור של משרד השיכון. מבקר המדינה קבע כי הטיפול של משרד הבינוי והשיכון בפניות הציבור לא עמד באמות המידה שקבע המשרד בעצמו.

מה מתרחש בהמשך?

“המשכתי כל הזמן לבקש מכל הנוגעים בדבר לענות לי מה קורה עם הפרויקט שלנו. מדוע אין עדיין היתר בנייה. ישנם 5 חברות בנייה שבנו בראש העין, נכון להיום חלקם מסרו כבר דירות לזוכים ואנחנו לא יודעים אפילו מתי יתקבל היתר בנייה, מתי הקבלן יעלה על הקרקע”.

סטטוס פרויקט | צילומסך

בתאריך 5.2.20 מתקבלת תגובה רשמית מחברת טל אשד, חברת הבקרה של תוכנית מחיר למשתכן: “לצערנו משך הטיפול בפנייתך התעכב עקב בירור מול הגופים המקצועיים במשרדנו. על מנת להשיב מענה מקצועי ומדויק, עלי לבצע מספר בדיקות מול גורמים שונים. עם סיום הבירור בנושא פנייתך – תשלח תשובה מפורטת”.

משרד השיכון: ידינו כבולות מול הרשות

דדון מספר כי כעבור שלושה חודשים, לראשונה אחרי שנתיים וחצי מהזכייה, הוא מקבל הודעה רשמית: “בתאריך 27.5.2020 קיבלתי סוף סוף את העדכון הראשון לגבי הזכייה: טרם התקבלה החלטת ועדה עבור כל המגרשים”. וואו. את זה דדון וכל הזוכים כבר יודעים, השאלה שלו היא מה הלאה.

בתחילת חודש יולי הוא פונה לכנסת ושואל בתחינה: “מי אחראי בבקשה למציאת פתרון ל- “שינוי תנאים תחבורתיים”? חלפו קרוב ל-3 שנים ואין היתר. הקבלן לא עונה. הועדה המחוזית לא מגיבה. משרד השיכון לא מסונכרן עם המציאות בשטח. איך יכול להיות שזוכי מחיר למשתכן בראש העין תחת קבלנים אחרים כמעט נכנסים לדירות, להם אין בעיות תחבורה?”

בסוף החודש הוא מקבל את תשובת כרים אבו ג’נב, רכז תחום פניות הציבור ביחידה לפניות הציבור: “בהמשך לתשובתנו ביום 27/7/20, נבקש להשיבך כי אנו בהחלט מבינים את התסכול לאור הסחבת המתוארת בפנייתך. ברשימת המכותבים בפנייתך עולה כי פנית בתלונה לנציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה אשר מוסמכת לבדוק לעומק את תלונתך. אשר על כן, אנו מציעים להמתין לתשובת הגורמים המוסמכים”. גם עם התשובה הזו אף בלוק לא יתחיל לזוז.

גם אנחנו כאן ב’ביזנעס’ פנינו למשרד השיכון בשאלה, מי אחראי על היתרי הבנייה במחיר למשתכן? ומה קורה באותו מתחם מדובר בראש העין?

להלן תגובת משרד הבינוי והשיכון: “מדובר בפרויקט בראש העין אשר קיבל היתר בתנאים (כלומר, הקבלן יכול לבנות אך ורק אם הפרויקט יעמוד בתנאים שהציבו לו. ד”ש). חשוב לציין כי הסמכות למתן היתרי בנייה, נמצאת באחריות הבלעדית של הרשויות המקומיות, מכאן שגם עיכובים בנושא. בנוסף קידום כל הליכי הרישוי הינם באחריותו של יזם הפרויקט מול הרשות המקומית”.

Inner article

במשרד השיכון אף הוסיפו כי “המשרד נמצא בקשר רציף וקבוע עם הזוכים על מנת לעמוד לצידם בכל שלבי הזכייה, גם כאשר הסמכות בידי גופי הרישוי”. אם לומר זאת במילים אחרות: משרד השיכון – האחראי מטעם המדינה לבניית דירות עבור אזרחי ישראל – עומד כבול ידיים אל מול הרשות המקומית.

לבירוקרטיה הפתרונים

חזרנו לברק דדון ושאלנו: מה עונה מהנדס העיר על הסיפור? האם תשובתו השתנתה מסוף 2019?

מסתבר שכן. בתחילת החודש שולחת חגית גרשי, מזכירת אגף תכנון והנדסה בלשכת מהנדס העיר עיריית ראש העין כי בתחילת חודש אב התקבלה החלטה בוועדה המחוזית: “הוועדה דנה פעם נוספת בבקשה לשינוי התניות תחבורתיות עבור המתחמים החדשים בראש העין, וזאת מבלי שמולאו התנאים התחבורתיים שנקבעו בהחלטות הוועדה או שחלה בהם התקדמות משמעותית ומבלי שהוצגו נתונים תחבורתיים התומכים בבקשה”. כלומר, הוועדה הואילה בטובה לדון שוב בנושא למרות שבשטח לא התקדמו הבקשות של הוועדה.

מההחלטה של הוועדה המחוזית עולה, כי משרד התחבורה מבקש לתעדף התניות לתחבורה ציבורית. מתברר שנציגת משרד התחבורה הייתה בוועדה וסיפרה שם כי “עדיין לא החלו בביצוע חלק משמעותי מהמטלות התחבורתיות המהוות תנאי להמשך הפיתוח בשכונה”. עוד מתברר שהוועדה שמעה גם את עמדת משרד השיכון וגם את עמדת עיריית ראש העין ועדיין רואה הוועדה “קושי רב בשינוי ההתניות התחבורתיות”.

עכשיו הגיע הזמן לחרוק שיניים: “בנסיבות אלו סבורה הוועדה, כי אין מקום לאשר מתן היתרים נוספים מעבר לאלו שאושרו”, ושכל הזוכים בהגרלה בדירות ימשיכו לשרוף כסף על שכירות ולחיות באי וודאות מתמשכת ותסכול מעמיק. להזכירכם: על פי נתוני משרד השיכון תאריך זכיית הקבלן במכרז: 27/06/2016 תאריך מסירת מגרש: 27/12/2017. בהתנהלות חלמאית מעין זו כיצד רוצה המדינה לבנות 50-60 אלף יחידות דיור מדי שנה? לבירוקרטיה הפתרונים.

תגובת מהנדס העיר ראש העין

כעת כלל לא ברור מי מתנגד להמשך הוצאת היתרי הבנייה האם הוועדה המחוזית הכפופה למנהל התכנון שחזר למשרד הפנים בראשות דרעי? האם משרד השיכון בראשות השר יעקב ליצמן? האם משרד התחבורה בראשות רגב או האם עיריית ראש העין בראשות שלום בן-משה.

האיש לא התעצל ופנה ללשכת ליצמן, שם בדקו את הנושא וחזרו בתאריך י”ב אב עם תשובה השופכת אור לכאורה על האמת. “הגרלה 501 הנה הגרלה בראש העין. הגרלה זו הנה חלק מ-475 יח”ד מולם יש חסם להוצאת היתרים עקב ההתניות התחבורתיות והחסם מול הרשות הוצאת היתרים.

“לשאלתך לעניין קבלת החלטת ועדה. אכן התקבלה ההחלטה כמצוין במערכת ובתאר ההרשמה להגרלות מחיר למשתכן. בשבוע שעבר קיימה הוועדה המחוזית דיון בבקשה לשינוי שלביות שהגיש משרד הבינוי והשיכון.

“בדיון החליטה הועדה המחוזית לדחות את הבקשה (התנגדו לבקשה משרד התחבורה והרשות) ולכן החסם להוצאת היתרים עדיין קיים.

“ככלל האחריות לעניין הוצאת היתרים הינה ברשות המקומית. המשרד ימשיך  ויעדכן”. על החתום: הרב יעקב ליצמן, שר הבינוי והשיכון.

כלומר, משרד השיכון (האחראי לבניית דירות לאזרחי ישראל) פנה לוועדה המחוזית הכפופה למנהל התכנון (שעבר למשרד הפנים) בבקשה לשנות את שלביות התוכנית ולשחרר את אותם 475 יח”ד המוחזקות כבנות ערובה. משרד התחבורה מתנגד לבקשה – לדברי משרד השיכון – כמו גם הרשות המקומית והוועדה המחוזית מקבלת את דעתם.

ברק דדון מעלה אפשרות נוספת. “אין לי מושג, אבל אולי, רק אולי, מישהו כאן מנסה לסחוט תקציב נוסף עבור הפרויקטים התחבורתיים ולכן מחזיק אותנו בגרון”. כל עוד לא יפורסמו הפרוטוקולים המלאים מהוועדה לא נדע מי טען מה. בשלב זה עדיין לא עלו הפרוטוקולים המדוברים לאתר מנהל התכנון.

חשוב להדגיש כי בממשלה מודעים לבעיית היתרי הבנייה ואף הסתובב באוצר פתרון להפרטת הליך הרישוי והעברתו לידי משרדי אדריכלים פרטיים. אלא שמדובר בהליך חקיקה מורכב מאוד והסיכויים של פתרון זה להתקבל כחוק קלושים ביותר. סביר להניח שזהו אחד מהפתרונות המונחים על שולחנו של ליצמן שאם הוא ירצה – ולא יהיו עליו בחירות לפתע – הפתרון יוכל להתממש עוד בקדנציה הנוכחית.

זכיתם בבני ברק? זה הסטטוס

בתהליך הכנת הכתבה פנו אלינו מספר זוכים לברר מה קורה עם המגרשים של תוכנית מחיר למשתכן בבני ברק. מדובר בהגרלה שנערכה בחודש מרץ 2019 על 1,065 דירות שייבנו על ידי הקבלן ארזי הנגב ייזום ובניה בע”מ.

מעיריית בני ברק נמסר, כי “התשתיות נמצאות בסוף עבודות עפר ובתחילת ביצוע תשתיות עמוקות. צפי לסיום תשתיות עמוקות ושכבת אספלט ראשונה 14 חודש”. בעירייה הדגישו, כי “אין הבדל בין תשתיות של דיור רגיל לבין מחיר למשתכן”.

בנוסף, “בשנה הקרובה יתקדם פרויקט הקמת קירוי מעל למסילות רכבת ישראל (הסמוכות מאוד לפרויקט. ד”ש). פרויקט יחודי מסוגו בארץ שיגן על השכונה ממפגעי רעש הרכבות. כמו כן תוקם בריכת מי שתייה חדשה עבור תאגיד המים ‘מי ברק’. פרויקטים נוספים שעבודה החלה: הקמת מנהרת תשתיות להטמנת קווי מתח עליון, שדרוג קו איגודן ראשי (איגודן אחראי לאיסוף והולכת השפכים מכל רחבי מטרופולין גוש דן אל מפעל השפד”ן, ולטיהורם. ד”ש), וכן ביצוע מעקף זמני לדרך אם המושבות לצורך הקמת גשר הרלינג – גשר הכניסה לשכונה”.

לגבי היתרי הבניה אומרים בעיריית בני ברק כי “התקבלו היתרי חפירה ודיפון למגרשי ארזי הנגב, אנחנו אישרנו את ההיתרים. הקבלן צפוי לעלות לשטח בימים הקרובים, האכלוס עדיין נשאר מאי 2023 למרות שבהחלט ייתכן שהאכלוס יתבצע מוקדם יותר”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

10 תגובות ל: "עלילות מחיר למשתכן: כמה שנים ימתינו הרוכשים להיתר בניה"

 1. יופי של כתבה!! עכשיו הכול ברור יותר, אך איך לא ממש לא מפתיע. דיי עם הסחבת, נמאסתם!!! גם בחיפה אותו דבר, עדיין ממתינים להיתרי בנייה בהגרלת 1531. פשוט מחדל אחד גדול!!

 2. מדהים, אבל זה סיפור אחד, אני מכיר סיפורים קשים יותר שעריות מנסות לסחוט יזמים וקבלנים ומשחקות איתם עם התרי בניה שנמשכים שנים ארוכות ומתישות שגורמות ליזם פשוט להפסיק לבנות בארצנו האהובה

 3. הכול מזל בחיים יש שהולך להם מהר והקלות ויש שהנשמה יוצאת להם עד שזז משהו

 4. זכינו במודיעין ב2017, רק עכשיו אחרי יותר מ3 שנים הוזמנו לכנס. האיכלוס אמור להיות באמצע 2023 כך שנוכל למכור את הדירה כשנה לאחר שנקבל אותה.
  אנחנו הסתכלנו על זה כעל האופציה לקנות דירה במחירי 2017 כך שאם נחליט שזה לא משתלם לא נקנה.

 5. במודיעין הסטטוס הרבה יותר גרוע ומפגר מאחורי ראש העין. . אלפי זוכים מחכים 3 שנים פלוס להיתר ואין שום דבר באופק. פשוט מייאש אני עשיתי רילוקיישן בגלל זה

 6. בושה ,אנשים אין להם בית והפקידים עושים ככול העולה על רוחם ,מדינת חלם.

 7. אם היו מגדירים מראש שלא ניתן להגיש בקשה להקלות ולתוספות ליחידות דיור (שבס/כחלון) הפרויקטים היו יוצאים ממזמן לדרך.
  הבעיה היא שהקבלנים, אחרי שהם זוכים, מבקשים הקלות (ובצדק) ואז הגלגלים מתחילים לזוז (ובארצנו הקטנטונת רבוית הבירוקרטיה הגלגלים זזים מאוד מאוד לאט)

 8. זה לא העירייה, קבלני מחיר למשתכן דורשים “הקלות” וזה דופק את העסק.

  הקבלנים שזוכים במכרז בונים על ההקלות כדי למקסם רווחים ועל הדרך צצות התנגדויות (מוצדקות)כי זה דופק את הזוכים.

  למה בכלל לאשר לקבלן שהסכים לבנות x דירות דירה נוספת מעבר לזה שהתחייב?

 9. כי קבלן שהסכים לבנות X דירות בנה על ההקלות שיתנו לו, ואין להם שום סמכות לא לתת לו. זה מאד מובן שהקבלן רוצה להרויח כמה שיותר כמו כל אחד.

 10. הקבלן מביס במכרז מחיר למשתכן קבלנים אחרים כי מצפה שיאשרו לו הקלות שיעשירו אותו וידפקן את הזוכים.

  אז מה?

  העירייה ממש לא חייבת לאשר הקלות במיוחד במחיר למשתכן בו הקבלן חייב לבנות ואין לעירייה צורך לתמרץ את הקבלן לבנות כמו בפרויקטים פרטיים

כתיבת תגובה