על חטא ההנגשה

עניין הנגישות עלול להפוך, בקלות, למלכודת, שבה עלולים ליפול בעלי עסקים תמימים, אם לא יהיו ערים, מראש, להשלכות הכרוכות בו • מבחינה אזרחית, כל אדם בעל מגבלה רשאי לתבוע את העסק החייב בנגישות, ובית המשפט, במקרה כזה, יהיה רשאי לפסוק לתובע פיצוי בסך של עד 50 אלף ש"ח, ללא צורך בהוכחת נזק

נגישות לנכים

כל חיינו מלמדים לעשות את הדבר הנכון, תמיד מצופה לפעול כמו שצריך, להתחשב באחרים, להתחשב בשונה, ושיהיה שוויון לאנשים עם מוגבלויות. אבל, עם ההתבגרות והכניסה לעולם העסקי, אותם שחור ולבן, כבר כל כך ברורים הדברים הופכים לבליל ענק של חוקים ותקנות, אשר בהם, גם אם נרצה מאד, הופך ליותר ויותר קשה לעמוד בהם.

דוגמה מצוינת לכך הוא אותו עניין נגישות, אשר מטרתו העיקרית היא להבטיח גם לאנשים עם מוגבלויות, התנהלות תקינה ושוטפת ברשת האינטרנט ומחוץ לה, בדיוק כמו לאחרים, שהינם נטולי אותן מגבלות.

250/200 סייד בר + קובייה

"אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא"

מאחר וכיום, עניין הנגישות הדיגיטאלית ומחוץ לדיגיטל נחשב לנושא פופולארי (וטוב שכך). קיימים חוקים, תקנות, נהלים ותקנים רבים העוסקים בנושא. למעשה, ישנם כל כך הרבה סייגים, אשר מי שינסה לעמוד בכולם ככתבם וכלשונם, עלול לגלות, עד מהרה, כי יקשה מאד עליו לעמוד בכך, גם אם ישתדל מאד. כדוגמה לכך על קצה המזלג, נציין את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998 (על תיקוניו וצווי ההרחבה שנוספו לו מאז שנחקק), תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), תשע"ג-2013, האמנה הבינלאומית בדבר זכויות אנשים עם מוגבלויות (באנגלית -Convention on the Rights of Persons with Disabilities – CRPD) ועוד כהנה וכהנה חקיקות, תקנות, חוקים וסייגים, אשר מקשים מאד גם על מי שבכוונתו לנהוג על פי החוק, אכן, להצליח לעמוד במשימה.

מה קורה למי שמנסה ומשתדל, אבל אינו מצליח בכך?

מאידך, אל מול הדרישות הרבות והמבלבלות, נמצאת ומונפת אותה חרב, העונשים הקבועים בחוק למי שאינו מקיים את ההנחיות, החוקים והתקנות. גם כאן, הקשת משתרעת על מגוון רחב של קנסות ועונשים, שמטרתם להרתיע את מפירי החוק, בין אם הם עושים זאת בכוונה ובידיעה ברורה, ובין אם הם עושים זאת שלא ביודעין ובטעות.

Inner article

החוק  מגדיר את שלל האפשרויות אשר עלולות להיות למי שמפר את החוקים החל מסנקציות מנהליות, דרך עוולות אזרחיות ואף בסופו של דבר למצוא עצמו עם כתב אישום והליך פלילי תלוי ועומד כנגד עסק המפר את הוראות חוק שוויון הזכויות לאנשים עם מגבלות, אליהם עלול להתווסף קנס נוסף, שגובהו 5% מהקנס עבור כל יום החורג מעבר לתקופה שצוינה בצו נגישות. בנוסף, כתב אישום עשוי להיות מוגש גם נגד נושאי המשרה הבכירים בעסק. מהבחינה האזרחית, כל אדם בעל מגבלה רשאי לתבוע את העסק החייב בנגישות, ובית המשפט, במקרה כזה, יהיה רשאי לפסוק לתובע פיצוי בסך של עד 50 אלף ש"ח, ללא צורך בהוכחת נזק כלשהו!

קל מאד להבין, אם כן, כי עניין הנגישות עלול להפוך, בקלות, למלכודת, שבה עלולים ליפול בעלי עסקים תמימים, אם לא יהיו ערים, מראש, להשלכות הכרוכות בו!

הכותב הוא עורך דין העוסק בזכויות אנשים עם מוגבלויות ומשמש יו”ר פורום זכויות אנשים עם מוגבלויות בלשכת עורכי הדין בישראל – מחוז ירושלים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "על חטא ההנגשה"

  1. העו״ד הכי שווה בעיר

  2. על חטא השטחיות והעויינות לאזרחים עם מוגבלויות.
    מה צריך לשנות בחוקים ובתקנות?

כתיבת תגובה