"ענף הבניה נמצא על סף מהפיכה טכנולוגית"

כך מתכוננים ברשות החדשנות להלבשת טכנולוגיות מתקדמות על ענף הבנייה ולקדם את מנוע הצמיחה של המשק בכמה צעדים קדימה

שר הכלכלה עם יו"ר רשות החדשנות | צילום: דוברות משרד הכלכלה

ענף הבנייה מהווה אתגר בפני הטכנולוגיה המתקדמת. העובדה שלשם בניית מבנה יש צורך להשתמש בפטיש  ומסמרים כדי ליצור טפסנות ליציקת בטון רטוב ומלכלך מרחיקה את דור ההייטק מאתרי הבנייה והם מעדיפים להתמקד בעולם ההייטק הנוצץ. אולם אין כל ספק שישנן אפשרויות רבות להלבשת טכנולוגיות מתקדמות על ענף הבנייה ולקדם את מנוע הצמיחה של המשק בכמה צעדים קדימה.

מי שהבין את הנושא זה מכבר הם אנשי הרשות לחדשנות המכהנים כנהגים מנוסים ברכבת ההיי טק והצמיחה הטכנולוגית בישראל וכפי שפרסמנו בעקבות כנס שקיימו "חדשנות בענף הבנייה: מנוע צמיחה", פרסמו קול קורא בשיתוף משרד הבינוי והשיכון הקורא לחברות העוסקות בפיתוח טכנולוגיות בענף הבנייה ובפיתוח מוצרי בנייה, במטרה לקדם שיפור וייעול תהליכים.

Box

בכנס שהתקיים בשיתוף משרד הבינוי והשיכון המעודדים קידום טכנולוגיות ייחודיות בענף הבנייה השתתפו קבלנים, חברות בנייה, יזמים, חברות טכנולוגיה ותעשיות ייצור. 

הכנס נערך במימון משותף של ארבעת הגופים; משרד הבינוי והשיכון, רשות החדשנ

ות, התאחדות בוני הארץ והתאחדות התעשיינים, ובו הוצגו טכנולוגיות ופתרונות חדשניים ומקוריים לענף הבנייה: רובוטיקה, אינטליגנציה מלאכותית, מערכות ניהול חכם, שיטות בנייה חדשות, חומרים חדשניים ושיפור הבטיחות. פתרונות אחדים אף יוכלו בעתיד הקרוב לצמצם את מצבת הפועלים באתרי הבנייה.

מבין החברות שכבר הטמיעו תהליכים טכנולוגיים בתהליכי הבנייה והתכנון ובאתרי הבנייה הציגו שלוש חברות – שיכון ובינוי, אלקטרה בנייה וקן התור – את האתגרים שלהן. כך למשל סיפר יוגב קציר, מנכ"ל מעבדת החדשנות INFRALAB מבית 'שיכון ובינוי', על הטמעת טכנולוגיות בחברה שמטרתן לייעל תהליכים; גיא שם טוב, מהנדס ראשי של 'אלקטרה', הדגים כיצד באמצעות חדשנות שינו באלקטרה את חווית הלקוח – הוא יכול להיכנס לאפליקציה בכל רגע, לראות באיזה שלב נמצא הפרויקט, מה בנו ומה עדיין חסר ואף בהקשרי שינויי הדיירים. אלקטרה גם הטמיעה תהליך טכנולוגי לטובת בטיחות באתר (סריקת תווי פנים שמאשרת אם האדם אמור להיות באתר או לא), דיגיטציה של ניהול האיכות ואף טכנולוגיה ששיפרה את תפוקת מעליות המשא, דבר שחסך בזמן יקר ובכסף. 

מתן קן-תור מ'קן התור' הסביר שבענף הבנייה, שבו התרבות הארגונית מורכבת מפועלים משלל מדינות, עם הרגלים שונים ורמת מקצועיות שונה. העובדים לא עוברים הכשרות אמיתיות יסודיות ולכן הטכנולוגיה נדרשת כדי לתת פתרונות לבעיות אלה ולגשר על הפער בין הרצון לאיכות ולייעול העבודה לבין הבעיות בשטח.

טלי הירש-שרמן, מנהלת אגף תורת הבניה ופיתוח הנדסי: "המשרד שם  למטרה לחדש ולהתקדם עם התפתחות הטכנולוגיות בתחום הבנייה. הטכנולוגיות החדשות בענף הבנייה ישפיעו על חיי האזרחים והמשק הישראלי באופן ישיר בכך שייקצר את משך זמן התכנון והביצוע ואף ישפר את איכות המבנים,  כל זאת תוך פיתוח תעשייה ישראלית ועידוד ייצור והשקעה בגורמים מקומיים".

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה: "רשות החדשנות רואה חשיבות רבה בקידום חדשנות בענף הבנייה, ולשם כך חברה לתכנית משותפת עם משרד הבינוי והשיכון האמון על התחום. ענף הבנייה מהווה נתח מרכזי בכלכלה, ומתמודד עם אתגרים מרכזיים.

"ביניהם: בטיחות – כל שנה נהרגים עשרות פועלים בענף ונפצעים מאות; ליקויי בנייה – 100% מהמבנים במדינת ישראל סובלים מליקויי בנייה; יוקר הדיור – עלויות בנייה גבוהות. אנו מאמינים כי התכנית המשותפת לקידום חדשנות בענף הבנייה תביא מחד לשיפור משמעותי באיכות החיים היומיומית של תושבי ישראל ומאידך לפיתוח תעשייה ישראלית עתירת ידע שתשתלב בהמשך בענף הבנייה העולמי".

Inner

 

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו: "ענף הבניה נמצא על סף מהפיכה טכנולוגית שתשנה אותו לחלוטין. לקראת הקמת קונטק הערכנו שהמהפיכה הזו תתרכז במספר מצומצם של תחומים בשנים הקרובות ושאימוץ הטכנולוגיות יערך הרבה מאוד שנים. עברו יותר משלוש שנים מאז יזמנו עם הממשלה את הקמת קונטק ואנו יודעים כיום, שההערכות שלנו היו זהירות מידי. 

"המהפיכה הזו תתרחש ברוב חלקי הענף ובזמן קצר הרבה יותר ממה שסברנו. אני מברך את רשות החדשנות שמצטרפת אלינו ובטוח שהידע והיכולות שלה יפתחו בפני הפתחים והיזמים שפועלים בקונטק דלתות חשובות חדשות בארץ ובעולם. בעשור הקרוב ייעלמו מאתרי הבנייה סיכונים רבים, התכנון יהפוך למדויק הרבה יותר והביצוע למקצועי, בטוח יותר ואיכותי יותר. המשמעות היא גם שיפור דרמתי בשורה התחתונה של ענף הבניה והורדת עלויות הבנייה שיביאו להפחתת מחירי הדיור ובניית התשתיות בישראל ובעולם כולו. 

"המטרה שסימנו – להפוך את ישראל למרכז המוביל את תחום טכנולוגיות הבניה, מושגת ממש עכשיו. הפכנו למוקד עליה לרגל ומוקד משיכה לממשלות, תאגידי ענק מענף הבניה העולמי וגופי השקעה מרכזיים מכל שוקי ההון, שמגיעים לכאן ללמוד, להתקדם, להשקיע ולאמץ טכנולוגיות כחול לבן שמפתחים אצלנו. בשנים הקרובות ישראל תהיה מעבדת הניסוי מרכזית לטכנולוגיות שיפותחו בקונטק ובמסגרות נוספות שקמו בעקבות ההצלחה שלנו. כולנו נרוויח מזה – הציבור, הקבלנים וקופת המדינה".

אורן הרמבם, מנהל אגף איגוד מוצרי הצריכה והבנייה בהתאחדות התעשיינים: "תעשיית מוצרי הבנייה מתמודדת עם אתגרים רבים לאור הפיתוח המואץ בתחום התשתיות והבנייה למגורים בשנים האחרונות. התאחדות התעשיינים פועלת להניע חברות הפועלות בענף לפתח מוצרים חדשניים באמצעות שימוש במסלולי סיוע ובמקורות מימון לחדשנות ושדרוג טכנולוגי. הכלים השונים שאנו מעמידים לרשות התעשיינים, יחד עם שותפינו במשרדי הממשלה, יובילו למענה הולם לצרכי השוק ויאפשרו עלייה בתפוקה, בייצור ובכושר התחרותיות של התעשייה הישראלית, תוך אספקת מוצרים איכותיים וידידותיים יותר לסביבה".

תודה לאתר civileng על המידע על הכנס.

Inner

כתיבת תגובה