ענקית הנעליים נייקי מגיבה להאשמות: “זה המס ששילמנו”

נייקי בתגובה לסנאטור סנדרס שאמר כי החברה לא שילמה מסים בשנים האחרונות: “אנו מעסיקים 73 אלף עובדים ועומדים בחוקי המיסוי”; “נייקי שילמה יותר מ-9.2 מיליארד דולר במיסים כולל מכס משנת 2016”

הלוגו של חברת נייקי

נשיא ארה”ב ג’ו ביידן עמל על העברת מס חברות מוגבה, שכפי שכבר דווח ב’ביזנעס’ דווקא ג’ף בזוס מ’אמזון’ הוא שתומך בה, כאמצעי להנעת כלכלת ארה”ב. במסגרת זו, מתכנן נשיא ארצות הברית לממן השקעה בתשתיות שונות בהיקף של עד שני טריליון דולר, כשהוא מצהיר כי יעלה – כחלק ממימון ההשקעה – את מס החברות מ-21% ל-28%. בכך, מבטל ביידן הלכה למעשה את תכניתו של טראמפ שהצהיר ב-2016 על כוונתו להוריד את מס החברות. תכנית הבית הלבן החדשה דווקא תקשה על חברות אמריקניות ליהנות מהקלות מס במדינות אחרות.

כחלק מהמאבק בדעת הקהל, צייץ הסנאטור ברני סנדרס את הדברים הבאים: “אם שילמתם 120 דולר עבור זוג נעלי נייקי אייר פורס, שילמתם לנייקי יותר משהיא שילמה מס הכנסה פדראלי בשלוש השנים האחרונות. כל זה בעוד שנייקי הרוויחה 4.1 מיליארד דולר ולמייסד החברה פיל נייט יש הון של 23 מיליארד דולר. אנחנו חייבים למסות את העשירים”.

בהודעה שפרסמה החברה נאמר: “נייקי הוא עסק גלובלי המעסיק 73 אלף איש, אנו עומדים בחוקי המיסוי בכל מקום שבו אנו עושים עסקים. נייקי משלמת מיסים פדרליים, מקומיים, ישירים ועקיפים משמעותיים מדי שנה. למעשה, נייקי שילמה יותר מ-9.2 מיליארד דולר במיסים כולל מכס משנת 2016”.

לדברי נייקי, “מחויבות המס של נייקי בארה”ב מבוססות על מספר גורמים, כולל השקעות שהחברה מבצעת בארצות הברית שמתדלקות צמיחה ברחבי כל העולם ושינויים בחוקים החל מ-2017. מחויבויות המס של החברה בארה”ב מבוססות ותלויה במספר גורמים, כולל השקעות שהחברה מבצעת בארה”ב ושינויים בחוקי המיסוי שנובעים מחוק קיצוצי המסים והמשרות. נייקי תשלם עד שנת 2025 1.1 מיליארד דולר במיסי עסקאות שמוטלים על פי החוק. עד היום שילמה מסים בשווי 300 מיליון דולר עבור עסקאות”.

הטענה של מתנגדי נייקי היא, שהחברה משלמת מס משוקלל נמוך יותר משהייתה צריכה לשלם.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה