ענקית הפארמה האוסטרלית שוקלת לפתוח רשת ישראלית

עם השלמת התהליכים של הגעת רשת קארפור לתחום המזון, נראה שהתחרות בשוק הישראלי מתגברת גם בתחום הפארמה: ענקית הפארמה האוסטרלית Chemist Warehouse נמצאת בשלבים מתקדמים של בחינת התרחבות לשוק הישראלי | הרשת מחזיקה מעל 500 חנויות הנחשבות מוזלות באוסטרליה, ניו זילנד, אירלנד וסין

חנות של Chemist Warehouse | צילום: Nick-D, ויקיפדיה

לאחר שרשת קארפור העולמית הודיעה על החלטתה להיכנס לשוק הישראלי בעקבות רפורמת היבוא, ובעקבותיה רשתות קמעונאיות בינלאומיות נוספות בתחום המזון והתמרוקים הבוחנות צעד דומה, הודיעה לאחרונה גם רשת הפארמה הענקית מאוסטרליה קֶמֶסְט וֶורְהַאוּס (Chemist Warehouse) על כוונתה להיכנס לשוק הישראלי. הרשת משרתת כ-120 מיליון לקוחות, עם מעל ל-500 חנויות פיזיות ופעילות מקוונת נרחבת באתרי איקומרס באוסטרליה, ניו זילנד, אירלנד וסין.

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, ד"ר רון מלכא, שוחח השבוע עם מר ג'ק גנץ, יו"ר ומייסד-שותף של קמסט וורהאוס – במסגרת התהליך שמקיימת הרשת לבחינת כניסתה לישראל, אשר החל בעקבות יוזמה של משרד הכלכלה והתעשייה והנספחות הכלכלית של המשרד באוסטרליה.

250/200 סייד בר + קובייה

נזכיר, כי כבר ב-2019 ניהלה 'גוד פארם' של רמי לוי מגעים עם הרשת, בתיווכו של שר הכלכלה דאז, אלי כהן – אך אלה לא הבשילו.

ד"ר מלכא ציין בפני יו"ר הרשת, כי הוועדה הבין-משרדית לעידוד כניסת רשתות קמעונאות זרות והורדת יוקר המחיה בראשותו, תפעל על מנת לסייע גם לרשת האוסטרלית בהסרת חסמים העומדים בפניה, בכדי שתוכל להיכנס לישראל ולהביא בשורה צרכנית בתחום הפארמה הריכוזי. הוועדה התכנסה לראשונה ב-31 ביולי, בעקבות החלטת הממשלה בנושא. ייעוד הוועדה הינו ללוות ולהקל את כניסתן של רשתות בינלאומיות לארץ – הנגשת מידע ומתן ליווי במענה לדרישות רגולטוריות ואחרות; קידום חשיבה רוחבית בדבר הקלות רגולטוריות וגיבוש פתרונות לסוגיות נדרשות בשיתוף הרגולטורים הרלוונטיים ובכלל זאת, המלצה לעניין היתרי העסקה ורישיונות עבודה זמניים לעובדי החברה הזרים, הנדרשים בשלבים הראשונים של כניסת הרשתות, ככל הנדרש. הוועדה תבחן את ההקלות גם בהתייחס לרשתות המקומיות.

עוד הדגיש מנכ"ל המשרד שבעקבות רפורמת הייבוא בתמרוקים אשר מוביל משרד הבריאות, בשיתוף עם משרדי הכלכלה והתעשייה והאוצר, אשר צפויה להיכנס לתוקף בינואר 2023, צפויה להתאפשר כניסה של מוצרי תמרוקים לישראל על בסיס הצהרה. המשרד צופה כי הדבר יוזיל את העלויות ויפשט את  תהליך הייבוא. במסגרת זו, רשת חדשה כמו Chemist Warehouse תוכל יותר בקלות להשיק את פעילותה כאן ולהביא בשורה צרכנית בתחום התמרוקים.

פעילות זו מתווספת לפעילויות נוספות לצורך הגברת התחרות בשוק הקמעונאות ולהורדת יוקר המחיה בארץ. רפורמת הייבוא בתקנים כלליים שהוביל משרד הכלכלה והתעשייה נכנסה לתוקף ביוני השנה, ובחודש הבא תיכנס לתוקף הפעימה השנייה של הרפורמה – בתחום תקני האנרגיה, בהובלת משרד האנרגיה. כאמור, בינואר 2023 צפויה להיכנס לתוקף הפעימה השלישית, אותה מוביל כאמור משרד הבריאות, אשר תכלול תמרוקים ומזון.

Inner article

 

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה במיל׳ אורנה ברביבאי: "הרצון של רשת בינ"ל נוספת להיכנס לישראל בעקבות רפורמת היבוא, מהווה אבן דרך חשובה בהגברת התחרות בשוק הישראלי. הגברת התחרות במקצה הקמעונאי היא צעד משלים לרפורמת היבוא אשר לפי הערכת המשרד עשוי לגרום לכך שההקלות הגלומות ברפורמה יגולגלו לצרכן הישראלי ויביאו לירידת מחירים"

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה