עסקאות ללא מגע: הקניות לשבת נותרו בחוץ

מקדמים עסקאות ללא מגע בבתי עסק שהוסבו ל-EMV: בנק ישראל מעלה את תקרת ביצוע עסקאות ללא מגע ל-300 ש”ח • השינוי מקיף כ-85% מהעסקאות אולם לא את הקניות לשבת והקניות המרוכזות במגזר החרדי

סל הקניות החרדי | צילום אילוסטרציה: סרג אטל, פלאש 90

בנק ישראל ממשיך במדיניות האימוץ של אמצעי התשלום המתקדמים ופותח את השוק לכמות גדולה יותר של עסקאות אשראי המתבצעות ללא צורך מגע או הקשת קוד. על פי הודעת בנק ישראל הסף הנמוך לעסקאות ללא מגע שהיה עד כה בגובה 200 שקל יעלה עד ל-300 שקל.

מדובר במערכת הסליקה הפועלת באמצעות טכנולוגיית EMV. כתוצאה מהאצת ההטמעה של הטכנולוגיה המתקדמת, מהווים המסופים החדשים כ-35.5% מכלל המסופים הפעילים במשק (על פי נתוני הפיקוח על הבנקים לסוף ינואר. ד”ש), גם כמות העסקאות המבוצעות לפי התקן הוכפל פי שלוש. השאיפה של בנק ישראל היא, שבטווח של שנים אחדות, טכנולוגיית התשלום המתקדמת תוטמע במשק כולו. 

250/200 סייד בר + קובייה

העסקאות בכרטיס חכם עם שבב EMV, מחייב הקשת קוד סודי בן 4 ספרות בעת ביצוע העסקה, או בעסקאות ללא מגע עד 200 שקלים, ללא צורך בהקלדת הקוד הסודי. בנק ישראל מסביר, כי עסקה ללא מגע היא עסקה שבה לא נדרש מגע פיזי בין כרטיס החיוב לבין המסוף בבית העסק. על מנת לבצע העסקה צריך להביא את הכרטיס לקרבת המסוף ובאמצעות טכנולוגיה וללא מגע העסקה יכולה להתבצע.

רוב מוחלט ללא מגע

כעת, לצורך שיפור ההתמודדות עם נגיף הקורונה, ועל מנת לצמצם עוד יותר את המגע בביצוע פעולות תשלום, החליט בנק ישראל, בשיתוף השחקנים השונים בשוק כרטיסי החיוב, במסגרת הוועדה לכרטיסי חיוב, להעלות את הרף של תקרת האימות לסך של 300 שקלים. בשלב זה, העלאת רף ביצוע עסקאות ללא מגע עד ל-300 שקלים תבוצע עד לסוף שנת 2020 והנושא יעלה לקראת תום התקופה לדיון נוסף במסגרת ועדת כרטיסי חיוב.

כאמור, בעת ביצוע עסקה ללא מגע בערך הנמוך מתקרה זו, הלקוח לא יידרש להקליד את הקוד הסודי של הכרטיס, והעסקה תבוצע באמצעות קירוב כרטיס החיוב אל המסוף החכם בבית העסק שהסב את מערכת הסליקה שברשותו לכזו הפועלת באמצעות טכנולוגיית EMV. בבנק ישראל מציינים כי עסקה ללא מגע תתאפשר גם באמצעות מכשיר סלולרי חכם התומך בפונקציית ביצוע עסקה ללא מגע.

הקניות לשבת – בהמתנה

העלאת תקרת הרף תואמת את ההחלטות שהתקבלו במדינות שונות באירופה ובכך מתאימה מדינת ישראל את עצמה למקובל באירופה. התקרה המעודכנת תהיה קבועה ואחידה לכל העסקאות המבוצעות בבתי העסק שהוסבו ל-EMV ונכונה גם לעסקאות המתבצעות על ידי תיירים. 

בבסיס ההחלטה לשינוי עומד הנתון ולפיו כ-85% מכלל העסקאות שמתבצעות בכרטיסי חיוב בבתי העסק הם בסכום שלא עולה על 300 שקלים, וכ-75% מכלל העסקאות הן מתחת ל-200 שקלים, כך שהעלאת הרף מכסה כעת את מרבית העסקאות הנפוצות בשוק, אולם לא את מרבית הקניות לשבת או הקניות המרוכזות-השבועיות במגזר החרדי, העולות על פי רוב את הסכום המדובר.

Inner article

בבנק ישראל אומרים כי החלטה זו על הגדלת תקרת האימות מתבצעת במקביל להסכמת חלק מרשתות השיווק והפארם להאיץ את הטמעת ה-EMV בתקופה מאתגרת זו בסיוע של ועדת כרטיסי חיוב המובלת על ידי בנק ישראל. “להערכתנו, כבר בתקופה הקרובה ניתן יהיה לראות יותר ויותר בתי עסק המבצעים עסקאות תשלום בטכנולוגיית ה-EMV”.

במקביל, ועל מנת לקדם תשלומים מתקדמים ללא מגע, ישנה אפשרות לבצוע אימות שני על גבי מכשיר הסלולרי החכם בהתאם לרף תקרת האימות, גם מעבר לרף תקרת האימות של 300 שקלים. האימות מתבצע באמצעות קוד או זיהוי ביומטרי על גבי מכשיר הסלולרי החכם. 

משאבות הדלק בסוף התהליך

על פי לוח הזמנים שפרסם בנק ישראל, החל מה-31 במרץ 2020 מונפקים בישראל רק כרטיסי אשראי וכרטיסי דביט (כרטיסי חיוב) התומכים ב-EMV ו-Contactless . בשלב הבא שיכנס החל מה-30 בנובמבר 2020, יסלקו עסקאות שנעשו בנוכחות כרטיס חכם אך ורק אם בוצעו ב- EMVמלא. כלומר, תוך הקשת קוד סודי בן 4 ספרות בעת ביצוע העסקה, או בעסקאות ללא מגע עד 200 שקלים ללא הקלדת הקוד הסודי, וזאת בבתי העסק הבאים:

בתי עסק גדולים (למעט משאבות דלק) שמחזור הפעילות שלהם בנוכחות כרטיסי חיוב עלה על 100 מיליון ₪ בשנת 2019; כלל בתי העסק הפיזיים שבמועד זה מצוידים במסוף המותאם הן מבחינת החומרה והן מבחינת התוכנה; בתי עסק שמצטרפים לראשונה, החל מתאריך זה לשירות סליקה בכרטיסי חיוב, יסלקו עסקאות רק אם נעשו בטכנולוגיית EMV, ובעסקאות בנוכחות כרטיס חכם רק אם נעשו ב-EMV מלא.

הצעד הבא יחול מה-31 ביולי 2021, מאז, עסקאות תסלקנה בנוכחות כרטיס חכם רק ב-EMV  מלא, בכל בתי העסק הפיזיים. משאבות הדלק יצטרפו לתהליך בשלב האחרון – בתאריך 31 ביולי 2022, כאשר החל מתאריך זה תסלקנה עסקאות שנעשו בנוכחות כרטיס חכם אך ורק אם בוצעו ב- EMV מלא. בשלב הזה תופסק לחלוטין התמיכה בטכנולוגיה הישנה (מתג אשראית).

נגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון הגיב להעלאת הרף ואמר, כי “הגדלת הסכום המירבי לביצוע עסקה ללא מגע, תסייע בתקופה מורכבת זו להאצת הטמעת טכנולוגיית ה-EMV בבתי עסק, כך שיאפשרו ללקוחותיהם ביצוע עסקאות בטכנולוגיה בטוחה יותר ומהירה יותר”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה