עסקים: כל המגזר העסקי נפגע, רשת הביטחון מסתיימת

לקראת הדיון היום בוועדת הכספים של הכנסת, שלחו אמש יו"ר ההסתדרות ויו"ר נשיאות המגזר העסקי, מכתב דחוף לשר האוצר ישראל כ"ץ וביקשו להעניק פיצוי לכלל העסקים והעובדים בטווח המגבלות שנקבעו ע"י פיקוד העורף ולא רק לאלה בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה • לפני כן פנה איגוד לשכות המסחר לשר האוצר בדרישות דומות

דובי אמיתי ויו"ר ועדת הכספים, משה גפני בוועידת המשפיעים של 'ביזנעס' | צילום: אפי גרינוולד

ההסתדרות ונשיאות המגזר העסקי קראו אמש (ב') להחיל מנגנון פיצוי נזקים עקיף אחיד לכלל העסקים והעובדים אשר נפגעו במהלך מבצע "שומר החומות", בכל האזורים שנכללו בהגבלות אשר הטיל פיקוד העורף. מחר בבוקר תתכנס ועדת הכספים של הכנסת לדון במתווה הפיצוי.

במסגרת המבצע הטיל פיקוד העורף מגבלות על פעילות חינוכית ועסקית על מנת לשמור על חיי התושבים. החלטה זו שיבשה את הפעילות העסקית, לא רק בטווחים הקרובים לרצועת עזה, אלא באזורים נרחבים ברחבי הדרום, השפלה והמרכז – שמעבר לטווח ה-40 ק"מ.

250/200 סייד בר + קובייה

במכתב ששלחו יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ויו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי לשר האוצר ישראל כץ, הבהירו השניים כי יש לפצות את כלל העסקים והעובדים בטווח המגבלות שנקבעו על ידי פיקוד העורף, כפי שנעשה במערכות קודמות דוגמת "צוק איתן".

לדברי השניים, הכוונה לפצות רק על בסיס טווח גיאוגרפי, "מחטיאה את המטרה ומותירה עסקים ועובדים רבים מחוץ לטווח הפיצוי. לכן, יש לוודא כי כלל העסקים והעובדים שבטווח המגבלות של פיקוד העורף ייכללו".

מוקדם יותר, שיגר עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פניה דחופה לשר האוצר ח"כ ישראל כ"ץ, בה הוא מבקש כי יעביר את התקנות המאפשרות מתן פיצוי לעסקים בגין משבר הקורונה גם עבור החודשים מאי ויוני, שיהוו פיצוי גם עבור סבב הלחימה.

לדברי לין, "בשלב זה, קיים עדיין בתוקפו החוק המסדיר את הפיצויים בגין משבר הקורונה, אך טרם עודכנו התקנות המגדירות את מסגרת הפיצויים בפועל עבור החודשים מאי ויוני שנה זו. ברור שלא ניתן יהיה לעשות הפרדה של ירידה במחזור הנובעת ממשבר הקורונה או המשויכת למצב הלוחמה מול ירי הרקטות מעזה".

נשיא איגוד לשכות המסחר מסביר כי ההתייחסות העיקרית נוגעת כמובן לנזק העקיף, והיו שתי תופעות בולטות: ירידה חדה במחזור המכירות עקב מיעוט קונים והיעדרות מאסיבית של עובדות ועובדים, גם עקב הוראות פיקוד העורף לעניין סגירת בתי ספר וגני ילדים וגם מתוך חשש אמת לביטחון האישי. "כתוצאה מכך, היתה ירידה בתפוקה וגם ירידה במחזור המכירות, כאשר עיקר הנזק העקיף מתנקז בעיקר לירידה במחזור המכירות. אכן ערים כמו אשקלון, אשדוד או באר שבע נפגעו יותר מערים אחרות, אבל, יחד עם זאת, גלי ההדף של מצב הלוחמה השפיעו על מצב העסקים גם צפונה לתל אביב".

לדבריו, "כמובן שההשוואה לירידה במחזור המכירות צריכה להיעשות מול פעילות 2019 ולא מול פעילות 2020 , מאחר שבשנת 2020 העסקים התמודדות עם משבר הקורונה" הדגיש.

870/135 ליינר ארטקל

בהתחשב בכל אלה מציע נשיא האיגוד לשר האוצר להעביר מיד את התקנות המאפשרות מתן פיצוי לעסקים בגין משבר הקורונה עבור החודשים מאי ויוני; לבצע תיקון בחוק שיקבע כי הפיצויים לעסק בחודשים מאי ויוני הם גם בגין משבר הקורונה וגם בגין סבב הלחימה האחרון מול החמאס, ולא להציב קריטריון של מרחק גיאוגרפי מרצועת עזה לעניין פיצוי זה.

נציין כי במקביל, טען אתמול מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי כי סיום רשת הביטחון ב-1 ליולי מהווה סכנה לאלפי עצמאים ושכירים בישראל.

Inner 620/130

כתיבת תגובה