עסק חי, בגסיסה: 39 חברות שנסחרות בבורסה – בצרות

בדיקת 'גלובס' העלתה: כמעט 9% מתוך 447 החברות הציבוריות שמניותיהן נסחרות בבורסה המקומית צירפו לדוחותיהן אזהרות בדבר "ספקות משמעותיים לגבי המשך קיומו של הגוף המבוקר כ'עסק חי'" • מספר החברות העומד על 39 ירד מהרבעון הקודם, אז עמד על 47 חברות בסיכון גבוה של הערת 'עסק חי'

הבורסה לניירות ערך | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עם סיום עונת הדוחות הכספיים של החברות הבורסאיות לרבעון השני של השנה התכנסו צוות כתבי 'גלובס' לבדיקה מקיפה ומרתקת שגילתה אלו חברות נמצאות בשלבי דעיכה של פעילותן או שכבר נמצאות בגסיסה מתמשכת, בהיעדר אפשרויות לביסוס הפעילות והרחבתה. 

לפי הדיווח של הכותבים רון שטיין, אביב לוי, שירי חביב-ולדהורן וקובי ישעיהו, רואי החשבון של כמעט 9% מתוך 447 החברות הציבוריות שמניותיהן נסחרות בבורסה המקומית צירפו לדוחותיהן אזהרות בדבר "ספקות משמעותיים לגבי המשך קיומו של הגוף המבוקר כ'עסק חי'". חברות אלו זקוקות לשינוי כיוון משמעותי, לרוב בדגש על הזרמות הון מבחוץ לטובת שינוי דרסטי במצבן, על מנת להמשיך ולהתקיים למרות המצב המאתגר.

מדובר ב-39 חברות פעילות שנסחרות בבורסה אשר על פי בדיקת 'גלובס' פרסמו בעונת הדוחות האחרונה לרבעון השני אזהרת "עסק חי", בהן שלוש חברות שצירפו את האזהרה בנוגע לחברות בנות שלהן. לצד אלו עוד 18 חברות, חלקן איתנות, פרסמו אזהרות אחרות מטעם רואי החשבון המבקרים, בנוגע לעצמן או לחברות קשורות. מדובר במספר גבוה ממספר החברות שנמנות עם המדד היוקרתי בבורסה, ת"א 35, אך עליהן אנחנו כמעט ולא שומעים בימים כתיקונם. 

לדברי התחקיר, בעוד שחלק גדול מאותן חברות הנושאות עליהן את איתותי האזהרה השונים הינן שלדים בורסאיים ללא פעילות, או לחלופין חברות המוגדרות כבעלות סיכון גבוה, דוגמת פעילות ביומד או חברות פרויקטליות המתאפיינות בהערות מסוג זה למשך חלק מתקופת חייהן, הרי שלצידן עוד לא מעט חברות בעלות פעילות "אמיתית" מתחומים שונים – תעשייה, נדל"ן, טכנולוגיות ועוד.

870/135 ליינר ארטקל

הדוגמה הבולטת ביותר של חברה שהצליחה לחמוק בעור שיניה מהערת "עסק חי" בדוחות, כך כותבים ב'גלובס', היא אי.די.בי פיתוח, לאחר שבעל השליטה אדוארדו אלשטיין הסכים להזרים לה 210 מיליון שקל בשלושה תשלומים בשנתיים הבאות.

ראוי לציין שמספר החברות הנושאות את התווית האדומה 'עסק חי' על מצחן התכווץ מעט מהרבעון הקודם, אז כללו 47 חברות בדוחותיהן הערת 'עסק חי' או לחילופין 'עסק בחיסול'. נשאיר לכם לנחש האם שמונת החברות שנעלמו מן הרשימה נמחקו כליל או שהמנהלים שלהן עשו פעולות טובות וחזקות המעלימות את האזהרה החמורה.

Inner 620/130

2 תגובות ל: "עסק חי, בגסיסה: 39 חברות שנסחרות בבורסה – בצרות"

 1. אילו חברות ואיך ניתן למצוא מי הן?

 2. אמת ! הרוב במדינה הוא אחיזת עיניים !
  אין באמת כלכלה חזקה ושקל חזק נחלש מהר מכפי שהתחזק.
  אנו מדינה קטנה והמון רעש , לכן גם הבורסה מגיבה בהתאם!
  הבעיה שלנו שאנחנו יותר מידי חכמים, כשיש יותר מידי חכמים אז או שלא יודעים לקבל החלטה או שההחלטה יותר מידי חכמה לאזרח הפשוט.
  47 או 49 חברות בורסאיות בהערת עסק חי..אפילו הבורסה כאן כבר פשטה רגל..
  צניעות ! ענווה ! קצת לא יזיק ..כי בכל זאת בעולם המצב יותר רע ולהם אין בעיות בטחון…

כתיבת תגובה