עצמאי? הכתבה הזו שווה לך כסף

פנסיה (או “גימלה” בעברית צחה), זו מילה שאנחנו משתמשים בה יותר מידי אבל לא תמיד יודעים מה הן באמת המשמעויות שלה, אם אתם עצמאיים המידע הזה שווה לכם כסף.

הרעיון, או אם תרצו הרציונל של פנסיה מובן לרוב האנשים, אתה משלם כל החיים לגוף מסוים, שדואג לך מהיום שפרשת מעבודה (על פי גיל הפרישה המשתנה. יצוין, כי המקור לרעיון הפנסיוני הוא בעצם “ביטוח לאומי”, שמעניק לכל אדם קצבת זקנה בהיקף קבוע מיום פרישתו מעבודה פעילה.

כל שכיר יודע שההפרש בין משכורת הנטו למשכורת הברוטו, הנו מהותי, בין השאר כתוצאה מההפרש לקרן הפנסיה, העומד כיום על 18.5% למרוויחים מעל מחצית השכר הממוצע במשק הישראלי, השכיר סופג כ6% והמעסיק מפריש את השאר (12.5%) כולל פיצויים

apps-box

איך יודעים מה יהיה גובה הקצבה בטרם הפרישה? ישנם שני חוקים בסיסיים.

  • גובה הפנסיה החודשית בגיל הפרישה לא יעלה על 70% מגובה ההשתכרות בתקופת העבודה.
  • אם לצורך העניין אתה מרוויח יותר ממחצית מהשכר הממוצע במשק, גובה ההפרשה לקרן הפנסיה יעמוד בין 5% ל18.5% . חברת הביטוח מבצעת חישוב של כמות הכסף שצברת, ומקדם הפריסה הוא חילוק ל200 . זאת אומרת שאם לצורך העניין צברת כמיליון שקלים, קצבת הפנסיה שלך תעמוד על 5000  שקלים בכל חודש.

עד היום: גם עצמאי שענה להגדרה לפי חוק (קרי הרוויח מעל מחצית מהשכר הממוצע בחודש) לא היה מחויב להקים לעצמו קרן פנסיה, ולרוב קיומה של קרן פנסיה היה תלוי בשיקול דעתו של העצמאי. רוב העצמאיים מקימים לעצמם קופת חסכון כזו או אחרת בקרב אחת מחברות הביטוח, אך יש גם כאלו שהכספים שלהם מושקעים באפיקים אחרים.

מהיום: הפרשה לקרן פנסיה בקרב עצמאיים הינה חובה. בהתאם ל”חוק ההתייעלות הכלכלית” מתאריך 29/12/16  כל עצמאי שהרוויח עד מחצית מהשכר הממוצע במשק, יפריש כ4.25% ממשכורתו לקרן פנסיה כלשהי, וכמו”כ כל עצמאי שהרוויח מעל מחצית השכר הממוצע יפריש כ12.5%  משכרו לקרן פנסיה כאמור.

המעקב אחר העצמאיים בהקשר זה יבוצע באמצעות דיווח שמעבירה רשות המיסים למשרד המשפטים, ולמרכז לגביית קנסות בהוצל”פ. לפיו עצמאי שלא ידווח לרשות המיסים על הפרשה לקרן פנסיה כלשהי עד סוף שנת המס הנוכחית, צפוי לקנס שנתי בגובה 500 ₪ (וצפונה) מטעם המרכז לגביית קנסות.

אין ספק שמדובר בבשורה מתוקה וחמוצה כאחד. מדינת ישראל מבטיחה את שלום אזרחיה העוסקים המורשים, בעלי החברות וכדו’. מאידך, המדינה מציינת כי החוק נועד “לשמור על מדיניות פיסקלית אחראית ולעמוד בתקרת הגרעון ובמגבלת ההוצאה הממשלתית, להעמיק את גביית המיסים ולהגדיל את הכנסות המדינה ואת תקבוליה, זאת תוך חיזוק הצמיחה במשק, שינוי סדרי העדיפויות הלאומיים וצמצום הפערים, והכול בהתאם ליעדי התקציב והמדיניות הכלכלית לשנות התקציב 2017/18” לשון החוק.

לעיתים אני מרגיש ששוב יש לנו עסק עם חוק מצוין ומהוגן, אך לא מהסיבות הנכונות.

לסיכום: גם אם אתם עצמאיים, מהיום הפרשה לקרן פנסיה היא חובה. פנו לקרן פנסיה עד סוף שנת המס הנוכחית, וחסכו קנסות ונקיטת הליכים. וכמובן לא לשכוח לדווח לרשות המיסים ולרו”ח.

אנו ברפאלי ביטוחים מעניקים ייעוץ חינם לעצמאיים במגוון תחומי הביטוח, רכב, דירה, חיים, פנסיה, במחירים המשתלמים ביותר, ובשירות ללא תחרות.

לקבלת הצעה ייחודית ומשתלמת לגולשי אתר ביזנעס, אנא פנו אלינו בטלפון 02-5377177 או לחצו כאן לצפייה באתר.

רוצים לדעת עוד? לחצו כאן וצפו במצגת נרחבת בנושא.

inner

כתיבת תגובה