ערב הבחירות: איך ייראו השבועות הבאים של המשקיעים

עפר קליין מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים: "מחר בחירות בישראל, בין הסוגיות הרבות שיגיעו לפתחה של הממשלה החדשה, במישור הכלכלי שני נושאים: עליית הגירעון ופתיחת הסכמי השכר במגזר הציבורי – לשני הנושאים השפעה חיובית על האינפלציה הקצרה"

גיליונות פתקי הצבעה שהודפסו לאחרונה בבית הדפוס 'פלפוט' בקרני שומרון לקראת הבחירות | צילום: פלאש 90

מחר יתקיימו בחירות בישראל, ובין הסוגיות הרבות שיגיעו מהר מאוד לפתחה של הממשלה החדשה ניתן לציין במישור הכלכלי במיוחד שני נושאים: הגירעון והסכמי שכר במגזר הציבורי – אנו מעריכים שהגירעון כאחוז מהתוצר ימשיך ויעלה במתינות, זאת בהנחה שלא יהיו הכנסות חריגות. סביר שנראה פעולה ממשית של הממשלה להורדת הגירעון שתכלול קיצוץ תקציבי, עליית מיסים ואף גידול ביעד הגירעון בתקציב 2020. לשני הנושאים השפעה חיובית על האינפלציה הקצרה.

הריבית בארץ צפויה להישאר ללא שינוי עוד זמן רב – המדד האחרון לא משנה את התמונה לפיה מצד אחד בנק ישראל הסיר רשמית את כוונתו להעלות את הריבית. מנגד, על רקע חוזקן של הפעילות המקומית בהובלת הצריכה הפרטית ויצוא השירותים אנו גם לא צופים כרגע שהבנק יפחית את הריבית מרמתה הנוכחית הנמוכה, ובמקרה של ייסוף מהיר הבנק יעדיף קודם למצות את הכלים של התערבות בשוק המט"ח.

Box

נושאים נוספים שחשוב לתת עליהם דגש:

מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט עלה ב-0.2 אחוז והיה בגבולות הצפי המוקדם. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלתה ל-0.6 אחוז.

הגידול בעודף בחשבון השוטף ברבעון השני ובהשקעות הריאליות בישראל תומכים בהמשך התחזקות השקל.

לאחר הירידה החדה ביוני, בחודשיים האחרונים סנטימנט משקי הבית רשם שיפור נאה.

מגמת העלייה בסך המכירות של דירות חדשות נמשכה גם ביולי, עם עלייה של קרוב ל-50 אחוזים בהשוואה ליולי בשנה שעברה.

הציפיות לאינפלציה עלו בטווחים של עד ל-5 שנים, על רקע החששות מעליית מחיר הנפט (עקב זעזוע ההיצע בערב-הסעודית).

ומה קורה בעולם?

הנתונים הטובים בארה"ב – ההאצה באינפלציה, החוזקה בשוק העבודה ונתוני הצריכה הפרטית החיוביים יקשו על הבנק המרכזי לספק ביום רביעי את תיאבון השווקים להצהרה נחרצת בדבר מדיניות מוניטרית מרחיבה עוד יותר בחודשים הקרובים.

האינפלציה בניכוי מוצרי המזון והאנרגיה עלתה ל-2.4 אחוזים, חודש שלישי ברציפות של הפתעה כלפי מעלה, והרמה הגבוהה ביותר מאז קיץ 2008.

המכירות הקמעונאיות הפתיעו לחיוב עם עלייה של 0.4 אחוז ו-4.1 אחוזים בהשוואה לאוגוסט בשנה שעברה, הקצב המהיר ביותר השנה.

נתוני שוק העבודה ממשיכים להיות חזקים; מספר הדרישות השבועיות לדמי אבטלה ממשיך לפלרטט עם הרמה הנמוכה ביותר מאז שנות השישים (204 אלף בשבוע האחרון).

Inner

 

ההאצה באינפלציה, החוזקה בשוק העבודה ונתוני הצריכה הפרטית החיוביים יקשו על הבנק המרכזי לספק ביום רביעי את תיאבון השווקים להצהרה נחרצת בדבר מדיניות מוניטרית מרחיבה עוד יותר בחודשים הקרובים.

באירופה, הבנק המרכזי בגוש האירו הודיע ביום חמישי האחרון, כפי שצפינו, שהוא מוכן לעשות כמעט כל מה שביכולתו כדי להיאבק באינפלציה ובצמיחה הנמוכה. להערכתנו, ללא סיוע מהמדיניות הפיסקאלית נתקשה לראות שיפור.

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

כתיבת תגובה