ערב הבחירות המקומיות: אושרה הארכת תמ"א 38

הארכת תוקף תמ"א 38 ברשויות מקומיות המקדמות תכנית עירונית מחליפה אושרה היום במועצה הארצית לתכנון ובנייה | מדובר על 17 רשויות מקומיות אשר בתחומן הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת ומממנת תכנית עירונית מחליפת תמ"א, ו-4 רשויות מקומיות המקדמות תכנית כאמור באופן עצמאי | הקבלנים: תקופה פוליטית מקומית לא פשוטה עבור קידום תכניות בנייה בטווח הזמן הקצר שהתכנית מציעה

אלעזר במברגר | צילום: הרשות להתחדשות עירונית

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום את הצעת שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, להאריך את תוקף תמ"א 38 בתחומן של כלל הרשויות המקומיות המקדמות כיום תכנית עירונית מחליפה לתמ"א 38, תוך הארכת חלון הזמנים העומד לרשותן לצורך הגשת תכניות אלה.

כך, על פי ההחלטה, בכל רשות מקומית בה מקודמת תכנית מחליפה לתמ"א 38, הוארך תוקפה של תמ"א 38 עד לחודש פברואר 2024, כאשר במסגרת זמן זו על הרשות המקומית להשלים את הגשת התכנית המחליפה למוסד התכנון.

רשות מקומית שתגיש תכנית מחליפה עד פברואר 2024 – יוארך תוקף תמ"א 38 בתחומה עד חודש מאי 2026, או עד לאישור התכנית המחליפה (על פי המוקדם מביניהם), אלא אם תתקבל החלטה בוועדה המקומית המתנגדת להארכת התמ"א עד מאי 2026.

מדובר על 17 רשויות מקומיות אשר בתחומן הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת ומממנת תכנית עירונית מחליפת תמ"א, ו-4 רשויות מקומיות המקדמות תכנית כאמור באופן עצמאי.

להלן סטטוס הארכת תמ"א 38 ברשויות המקומיות השונות:

רשויות מקומיות שבהן כבר בוצעה הארכה של תמ"א 38 (עוד קודם למועד החלטת המועצה הארצית מהיום)

ירושלים
יבנה (הארכה רק בתחום התכנית המקודמת)
אשדוד
רמלה
נהריה
קרית ביאליק

רשויות מקומיות נוספות שבתחומן מקודמות תכנית מחליפה, וכעת הוארכה התמ"א בתחומן

כפר סבא
פתח תקווה
רעננה
רמת גן
ראשון לציון
גבעתיים
חדרה – לב העיר (הארכה רק בתחום התכנית המקודמת)
באר שבע
חיפה
בת ים
אשקלון
בני ברק
בית שמש
תל אביב
לוד

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון: "החלטת המועצה שהתקבלה היום, מוציאה אל הפועל את הצעתי לשמירת המשך הפעילות החשובה של ההתחדשות העירונית. אנו חותרים ליצירת פתרונות דיור איכותיים עבור כל האוכלוסיות המגוונות, על צרכיהן השונים, כאשר התחדשות עירונית מגדילה את היצע הדיור באופן דרמטי ומשפרת את איכות החיים של תושבי הערים. אני מודה לראש הותמ"ל נתן אלנתן שהוביל איתנו את ההחלטה. מגוון הפתרונות שאנחנו מקדמים בצוותא תורמים לירידת מחירי הדיור״

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "ההחלטה שהתקבלה תאפשר את רציפות העבודה על פרויקטים מסוג תמ"א 38, גם ביום שאחרי פקיעת תמ"א 38 בחודש אוקטובר הקרוב, ברוב המכריע של הרשויות המקומיות שבהן מתקיימת פעילות זו כיום. הפעילות תימשך על בסיס תכניות עירוניות, מחליפות תמ"א 38, אשר יאפשרו לקיים פעילות זו על בסיס תכנון עירוני מיטבי. ההחלטה שהתקבלה הינה החלטה מאוזנת שתאפשר בלוח זמנים קצר, אך כזה שבו תעמוד כל רשות מקומית המעוניינת בכך, את ההחלפה הנדרשת למען איכות החיים של תושבי הערים".

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר: "אנו מברכים על ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובניה שהבינה כי אסור לייצר וואקום בתחום ההתחדשות העירונית ברמת הבניין הבודד. מנגד, בדיקה שלנו מעלה כי ויכוחים פוליטים בחלק מרשויות בשיאו של קמפיין בחירות, מונעים קידום תכנית. ישנו חשש לאור זאת ערים רבות לא יספיקו להגיש תכנית עד פברואר, מאחר וחלק מראשי הערים יתחלפו בבחירות המתקיימות באוקטובר הקרוב. מדובר בזמן קצר מידי, עד פברואר 2024, שבו יהיה קשה לייצר תכנית תחת הנהגה חדשה שתכנס לעיר רק בנובמבר. המדינה צריכה כעת לעמוד לצד השלטון המקומי ולסייע לערים להשלים תוכניות מיד ובמקביל, אנחנו קוראים לכל המתנגדים לקידום תוכניות התחדשות במועצות השונות, לשים בצד את הפוליטיקה ולזכור שהם משרתי ציבור שנמצא כיום בסכנת חיים כאשר יש אפשרות אמיתית להציל אותו".

כתיבת תגובה